ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 3 - 0
Τον πότισε δηλητήριο

Εντυπωσιακός ο ΟΦΗ "σκόρπισε" τον "αναιμικό" ΠΑΟΚ

Ο ΟΦΗ πότισε δηλητήριο τον ΠΑΟΚ. Στη διάρκεια ενενήντα λεπτών, οι Θεσσαλονικείς είδαν να γκρεμίζονται σαν χάρτινος πύργος, τα όνειρα για αναβίωση της μεγάλης ομάδας του Κούδα, του Σαράφη, του Ασλανίδη. Οι Κρητικοί τους θύμισαν με το χειρότερο τρόπο, ότι οι εντυπώσεις κερδίζονται στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και όχι στα παιχνίδια προετοιμασίας.

"Περίμενα ότι θα κερδίζαμε, αλλά όχι με τέτοια ευκολία. Το 3 - 1 μας αδικεί, αλλά δεν πειράζει. Κάναμε μια καλή αρχή", δήλωσε πανευτυχής ο Εγκε Γκέραντ. Δεν είχε άδικο ο Ολλανδός. Ο ΟΦΗ κυριάρχησε στο γήπεδο και έχασε ευκαιρίες για διπλάσιο σκορ. Αν ο Φρατζέσκος ευστοχούσε στο 50 από τα έντεκα βήματα, το πιθανότερο είναι ότι η νίκη των Κρητικών θα είχε πάρει διαστάσεις θριάμβου.

Το σκορ άνοιξε στο 24 ο Αναστασίου με πλασέ μετά από έξοχη σέντρα του Φρατζέσκου από αριστερά. Με την εκπνοή του Α ημιχρόνου ο Φρατζέσκος ξέφυγε του Τασσιόπουλου και με σουτ από κοντά έκανε το 2 - 0.

Στην επανάληψη ο Μπένγκστον βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να πλησιάσει την εστία του Χανιωτάκη και τους παίκτες του ΟΦΗ να κάνουν παρέλαση από τη δεξιά πλευρά, αντικατέστησε στο 45 τον Ζουμπούλη με τον Πολωνό Ντινκόφσκι και τον Τασσιόπουλο με τον Καπετανόπουλο. Δυστυχώς γι' αυτόν οι ισορροπίες δεν άλλαξαν. Οι Πις, Τουρσουνίδης ήταν περιπατητές στη μεσαία γραμμή, ο Βρύζας που ξεκίνησε ορεξάτος "συμμαζεύτηκε" μετά τις πρώτες κλοτσιές που δέχτηκε από τον Σκέντζο. Στο 49 ο Μιχόπουλος απέκρουσε το πέναλτι του Φρατζέσκου. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μούτας έχασε μοναδική ευκαιρία για το 3 - 0 πλασάροντας ανενόχλητος ελάχιστα άουτ. Στο 68 σημάδεψε πάντως δίχτυα με το κεφάλι, εκμεταλλευόμενος έξοχα σέντρα του Φρατζέσκου από δεξιά, αλλά και την ανυπαρξία των αμυντικών του ΠΑΟΚ. Στις καθυστερήσεις ο Ντινκόφσκι πήρε το... ριμπάουντ μετά από σουτ φάουλ του Ζαγοράκη στο δοκάρι και διαμόρφωσε το τελικό 3 - 1.

Για θεμελιώδη λάθη των αμυντικών του έκανε λόγο ο Γκ. Μπένγκστον, αλλά όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο είδαν την ομάδα του χωρίς δυνάμεις και πάθος για τη νίκη. Εν ολίγοις ο φετινός ΠΑΟΚ ελάχιστα διέφερε από τον περυσινό. Κορυφαίοι του ΟΦΗ οι Νιόπλιας, Δερμιτζάκης, Μούτας και Φρατζέσκος. Μοναδικός διασωθείς από τον ΠΑΟΚ ο Ζαγοράκης.

Κίτρινες κάρτες χρεώθηκαν από τον διαιτητή Μπέντα, που τα πήγε πολύ καλά, οι Αναστασίου, Μούτας, Κατσούρης, Αναστασιάδης, Νιόπλιας, Καπετανόπουλος, Δερμιτζάκης.

ΟΦΗ: Χανιωτάκης, Κιάσσος, Πουρσανίδης, Αδάμος, Σκέντζος, Δερμιτζάκης, Νιόπλιας, Μούτας (90 Κουνενάκης), Κωνσταντινίδης (78 Σταυρακάκης), Αναστασίου, Φρατζέσκος.

ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Ζαφειρίου, Τασσιόπουλος (45 Καπετανόπουλος), Κατσούρης, Αλεξίου, Αναστασιάδης, Ζαγοράκης, Τουρσουνίδης, Βρύζας, Ζουμπούλης (45 Ντινκόφσκι), Πις (74 Χάβος).

Καλύτερη στην επανάληψη

Η Παναχαϊκή "έπνιξε" στους καταρράκτες τις ελπίδες του Εδεσσαϊκού για καλό ξεκίνημα στο 18ο επαγγελματικό πρωτάθλημα. Οι Πατρινοί κέρδισαν με 2-1 και δημιούργησαν μία από τις εκπλήξεις που καθιστούν ενδιαφέρον και ομορφαίνουν το άθλημα, αλλά και τη διοργάνωση.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μέτριο, αφού και οι δύο ομάδες ήταν μακριά από τον καλό εαυτό τους. Ουσιαστικά δύο ευκαιρίες έγιναν, μια για κάθε πλευρά, τις οποίες όμως αξιοποίησαν αμφότεροι οι αντίπαλοι. Στο 34 ο Καλά πήγε να γυρίσει στον τερματοφύλακα του, παρενέβη όμως ο νεαρός Χασιώτης και με σουτ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η χαρά τους κράτησε μόνο δύο λεπτά, αφού ο Κλάιχ με μακρινό σουτ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Ως το τέλος του ημιχρόνου δεν έγινε κάποια άλλη αξιόλογη φάση.

Η αρχή της επανάληψης έδειξε πως το 1-1 δε θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Στο 47 ο Μίμπο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στο αμέσως επόμενο λεπτό τον "μιμήθηκε" με σουτ όμως ο Καστανιώτης. Ο Εδεσσαϊκός εξακολούθησε να είναι νωθρός σε αντίθεση με την Παναχαϊκή, που ανέβασε την απόδοσή της. Ετσι στο 72 μετά από αδράνεια των αμυντικών ο Βαϊτσης με κεφαλιά πραγματοποίησε το 1-2 και έδωσε στην ομάδα του τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Ο Τεβεκέλης έδειξε κίτρινη κάρτα στους Χατζή, Καλά, Τσόπτση, Σαμαρά, Αργυρόπουλο, Χασιώτη.

ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ: Ράμπουσιτς, Μουρατίδης (51 Τσόπτσης), Καστανιώτης, Θεοδωρίδης, Παπαδόπουλος, Καραϊσαρίδης (44 Ανδρεάδης), Γεωργόπουλος, Οικονομίδης (63 Σταφυλίδης), Ριμπέιρο, Σαμόλης, Χασιώτης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Καρασσάβας, Σαμαράς, Χατζής (58 Κυριακόπουλος), Αργυρόπουλος, Καλά, Ρούσος, Συρίγος (46 Κομιανός), Μίμπο, Κλάιχ, Σαββίδης (72 Καρίμποφ), Βαϊτσης.

Κράτησε την παράδοση

Η αρνητική παράδοση της ΑΕΚ στην Καβάλα συνεχίστηκε και φέτος. Οι, επανεμφανιζόμενοι στην Α Εθνική Μακεδόνες ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους να αφήσουν φεύγοντας δύο βαθμούς για 8η φορά στην ιστορία των συναντήσεών τους. Το τελικό 1-1 είναι σαφώς μεγάλη επιτυχία για τους γηπεδούχους και αποτυχία για τους φιλοξενούμενους.

Η Καβάλα πήρε αυτό που ήθελε με καλά οργανωμένη άμυνα και αντεπιθέσεις -"φωτιά". Τα προσωπικά μαρκαρίσματα στους Νικολαϊδη, Κετσπάγια, Σαβέφσκι "αχρήστευσαν" τα ατού της Ενωσης και οι προσπάθειες για γκολ δυσκόλεψαν πολύ. Μάλιστα θα μπορούσε να είχε πάρει και τη νίκη, αλλά σε τρεις φάσεις οι παίχτες της ήταν επιπόλαιοι. Η ΑΕΚ είχε την υπεροχή, αλλά ήταν φλύαρη. Δημιούργησε ευκαιρίες που όμως δε μετατράπηκαν σε γκολ, αφού οι παίχτες της και ιδίως οι Μπατίστα (δοκάρι στο 67), Κωστής ήταν εκνευριστικά άστοχοι.

Το 0-1 έγινε στο 15. Ο Μπατίστα έκανε σέντρα, ο Νικολαϊδης έπιασε κεφαλιά, αλλά ο Αργυρίου απέκρουσε. Οι αμυντικοί καθυστέρησαν και ο Κωστής δε δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Δώδεκα λεπτά όμως αργότερα ο Μίτεφ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε.

Ο Παπατριανταφύλλου που τα πήγε πολύ καλά "κιτρίνισε" τους Μπατίστα, Κωστένογλου, Κετσπάγια, Ντόμπος, Σουκιασάν, Πεγκλή, Μάλλιο, Χέρτναμπλ.

ΚΑΒΑΛΑ: Αργυρίου, Σουκιασάν, Μίτεφ (46 Μουστάκας), Βακιρτζής, Καλιμάνης, Καβακάς, Πεγκλής, Μάλλιος, Σίμοβιτς (65 Παπανδρέου), Σφακιανάκης (77 Μαγκαφίνης), Χέρτναμπλ.

ΑΕΚ: Ατματσίδης, Μπορμπόκης (74 Κοπιτσής), Κασάπης, Ντόμπος, Κωστένογλου, Μαλαδένης, Κετσπάγια, Σαβέφσκι, Μπατίστα, Κωστής, Νικολαϊδης (69 Μαρτσέλο).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΠΑΡΑΣΧΟΣ: "Πήραμε βαθμό από μια μεγάλη ομάδα. Δώσαμε γήπεδο στην ΑΕΚ που στο β ημίχρονο ήταν καλύτερη από μας. Πάντως μπορούσαμε να πάρουμε ακόμα και τη νίκη, όπως βέβαια και η ΑΕΚ που είχε περισσότερες ευκαιρίες".ΡΑΒΟΥΣΗΣ: Ηξερα ότι στην πρεμιέρα υπάρχει πάντα άγχος, δεν περίμενα όμως ότι θα είχαμε τόσο πολύ. Φοβόμασταν να πάρουμε πρωτοβουλίες. Μας μπλόκαραν με τα ατομικά μαρκαρίσματα".