Πέμπτη 14 Νοέμβρη 1996
Σελ. /36
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
Ελαμψε στην Καισαριανή...

Ο Εθνικός Αστέρας συνέτριψε την Καστοριά με 4-1 και πέρασε στους "16". Φυσιολογικά τα υπόλοιπα αποτελέσματα

Βόμβα... μεγατόνων έσκασε χτες στην Καισαριανή, στα πλαίσια της προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ιστορική ομάδα του Εθνικού Αστέρα, που αγωνίζεται στη Γ Εθνική, σάρωσε 4-1 την Καστοριά, ομάδα Α Εθνικής παρακαλώ, και πέρασε πανηγυρικά στους 16 του θεσμού. Κατά τα άλλα δεν υπήρξαν εκπλήξεις, αφού οι μεγάλοι σχετικά εύκολα πέρασαν στην επόμενη φάση. Σημαντική ήταν η επιτυχία του Ιάλυσου που πέρασε νικητής από τη Λιβαδειά σφραγίζοντας το εισιτήριό του. Ας δούμε όμως αναλυτικά τι έγινε στα υπόλοιπα ματς εκτός των ομάδων του ΠΟΚ, που αναφέρονται ξεχωριστά:

Εθνικός Αστέρας - Καστοριά 4-1

Ενα εντυπωσιακό πρώτο 25λεπτο στάθηκε αρκετό στην ομάδα του Πέτρου Καραβίτη για να πάρει τη μεγάλη νίκη - πρόκριση. Στο διάστημα αυτό οι ερυθρόλευκοι αιφνιδίασαν τους "γουναράδες" και τους φιλοδώρησαν με τρία γκολ! Στο 5 ο Τριανταφύλλου, στο 10 ο Γιακόβλεβιτς και στο 23 ο Τσαβαλιάς διαμόρφωσαν ένα 3-0, που ήταν σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Οι Καισαριανιώτες μπήκαν... φουριόζοι και στο δεύτερο μέρος και πάλι με τον Γιακόβλεβιτς στο 50 έκαναν καρέ στα γκολ τους. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Γιάννη Γούναρη (σ.σ. τρίζει πλέον η καρέκλα του) ήταν να πετύχει το τέρμα της τιμής στο 64 με τον Βραζιλιάνο Ντο Σάντος.

ΟΦΗ - Πανσερραϊκός 6-0

Ο Γιώργος Μαρνελάκης, 23 χρόνων, που αποκτήθηκε το περασμένο καλοκαίρι από τον Εργοτέλη, ήταν το πρόσωπο του αγώνα στο Ηράκλειο. Ο νεαρός επιθετικός πέτυχε δυο γκολ (59 και 72) και άφησε πολλές υποσχέσεις στον Εγκε Γκέραρντ που έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος από τις "ρεζέρβες" του. Τα άλλα τέρματα πέτυχαν οι: Δερμιτζάκης 36, Μίτιτς 41, Αναστασίου 45, Φραντζέσκος 75.

Εδεσσαϊκός - Απόλλωνας 0-1

Η Ελαφρά Ταξιαρχία πιστοποίησε στην Εδεσσα την ανοδική πορεία της στα τελευταία ματς. Το συγκρότημα του Μπάμπη Τεννέ πήρε την πρόκριση με ένα γκολ του Βασίλη Λαμπριάκου στο 66 με ωραία κεφαλιά. Στην αντίπερα όχθη οι Μακεδόνες συνέχισαν τον αγωνιστικό κατήφορο και αναμφίβολα ο Αγγελος Αναστασιάδης πρέπει να βρει εναγωνίως λύσεις, σχετικά με την επιθετική δυστοκία. Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 36 με τον Ανδρεάδη.

Ιωνικός - Νάουσα 3-1

Τα... χρειάστηκε ο Ιωνικός μέχρι να φτάσει στη νίκη. Το συγκρότημα του Ολεγκ Μπλαχίν προηγήθηκε στο 26 με πλασέ του Αμαέκι Οτιτζι, για να ισοφαρίσει η ομάδα του Χρήστου Υφαντίδη στο 38 με τον Σαπάνη. Στην επανάληψη οι Νικαιώτες πήραν τη νίκη με γκολ των Τσιαντάκη 78 με απευθείας φάουλ και του Φρούσοου στο 87 με κοντινό σουτ.

Ηρακλής - Πύργος 4-0

Δυο γκολ σε κάθε ημίχρονο ήταν υπερ-αρκετά για τον Γηραιό ώστε να πάρει την πρόκριση. Στο άδειο Καυτατζόγλειο ο Μπορμπόκης πέτυχε δυο γκολ (6 και 53), ενώ στο 28 ο Γιοβάνοβιτς με πέναλτι και ο Κωνσταντινίδης στο 85 διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Καβάλα - Βέροια 1-1

Ελεύθερο ματς έγινε στην Καβάλα όπου οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τέρματα και εντυπώσεις, όμως την πρόκριση πήραν οι φιλοξενούμενοι που είχαν τη σιγουριά του 4-0 από το πρώτο ματς. Ο Αθανασιάδης άνοιξε το σκορ για τον ΑΟΚ στο 24, ενώ ισοφάρισε για τη "βασίλισσα" ο Κατσαβός στο 55.

Αίγιο - Πανηλειακός 1-2

Οι Αχαιοί πίστεψαν ότι με το γκολ του Αθανασίου στο 22 θα μπορούσαν να κάνουν το... θαύμα. Ομως στην επανάληψη οι παίκτες του Βασίλη Δανιήλ εκμεταλλευόμενοι την πείρα τους έφτασαν στην επιτυχία, με γκολ των Αρμίλαγου στο 63 και Παππά 80.

Παναχαϊκή - Ολυμπιακός Βόλου 2-2

Ματς αγγαρεία έγινε στην Πάτρα. Οι γηπεδούχοι πήραν δυο φορές την πρωτοπορία στο σκορ με γκολ του Ανδρούτσου, όμως οι Βολιώτες πήραν την αξιοπρεπή ισοπαλία με σκόρερ τους Ζήση και Χήτο. Ολα τα τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος.

Τα ματς των "μικρών"

Μεγάλη επιτυχία για τους Λύκους που νίκησαν 3-2 το Ναυπακτιακό και πέρασαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στους "16". Ο Ιάλυσος σημείωσε σπουδαία νίκη 2-1 στη Λιβαδειά και πέρασε με δυο νίκες σύνολο, ενώ "θρίλερ" είχαμε στο Ελ Πάσο όπου ο Εθνικός στα πέναλτι 2-0 (Ο-1 κανονικός αγώνας και παράταση) "πέταξε" έξω την Καλλιθέα. Ηρωας ήταν ο τερματοφύλακας των Πειραιωτών, Κουρκούνας, που απέκρουσε 4 πέναλτι! Να τονιστεί ότι οι γηπεδούχοι στον κανονικό αγώνα έχασαν πέναλτι με τον Κιούρκο...

Αξίζει να σημειωθεί ότι σήμερα στις 2.30μμ θα γίνουν οι αγώνες Πανιωνίου - ΠΑΟΚ (0-4) και Ελευσίνας - Αρη (1-2). Η κλήρωση για την επόμενη φάση θα γίνει νωρίτερα, στις 11 το πρωί, στα γραφεία της ΕΠΟ.

ΣΚΟΝΤΑ ΞΑΝΘΗ - ΑΕΚ 3 - 3
Χρήσιμα πειράματα

Ο στόχος της ΑΕΚ στο χτεσινό επαναληπτικό αγώνα με την Ξάνθη επιτεύχθηκε. Οριστικοποίησε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου, το τελικό 3 - 3 της επέτρεψε να διατηρήσει το αήττητο σε οκτώ παιχνίδια και ο Π. Ραβούσης έβγαλε τα συμπεράσματα που ήθελε για τους αναπληρωματικούς.

Η έλλειψη ενδιαφέροντος και άγχους για την κατάκτηση της πρόκρισης επέτρεψε στους δύο προπονητές να κάνουν πειράματα και στους παίχτες να προσφέρουν θέαμα. Η κυριαρχία εναλλασσόταν μαζί με το σκορ. Για την ΑΕΚ πέτυχαν γκολ οι Μαρτσέλο (11, 76), Δημητριάδης (70), ενώ για τους γηπεδούχους οι Πάνου (37), Τσιμπλίδης (46), Λουτσιάνο (65). Η Ξάνθη έχασε πέναλτι αφού ο Καραγεωργίου δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βασ. Καραγιάννη (18).

Ο Ραβούσης δήλωσε ικανοποιημένος αφού "είχα την ευκαιρία να δω ορισμένους παίχτες. Ηρθαμε να προσφέρουμε θέαμα και πιστεύω πως ευχαριστήσαμε τον κόσμο". Ο Γιάρα εκτός από τα χρήσιμα συμπεράσματα έβγαλε και "αρνητικά για έναν παίχτη". Πρόκειται για τον Τελλίδη που αποχωρώντας διαπληκτίστηκε με φιλάθλους και αναμένεται να τιμωρηθεί.

ΞΑΝΘΗ: Καρκάνης, Σαμαράς, Τελλίδης, Ιωσηφίδης, Καραγεωργίου, Φουρλακίδης, Κόγιογλου, Πατσατζόγλου, Κυπαρίσσης (46 Τσιμπλίδης), Πάνου (60 Καπαγιαννίδης), Λουτσιάνο.

ΑΕΚ: Βασ. Καραγιάννης, Κοπιτσής, Βάιος Καραγιάννης, Ντόμπος, Κωστένογλου (71 Κούτουλας), Βλάχος (66 Μπορμπόκης), Μαχαιρίδης, Μαρτσέλο, Μαλαδένης (71 Σαβέβσκι), Δημητριάδης, Κωστής.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΟ 0 - 3
Οι ρεζέρβες είχαν κέφια

Με το ίδιο σκορ του πρώτου αγώνα (3 - 0) ο Παναθηναϊκός κέρδισε χτες στο Βύρωνα, ξεπέρασε το εμπόδιο του Αθηναϊκού και πέρασε με άνεση στους 16 του θεσμού. Ο Βέλιμιρ Ζάετς ξεκούρασε σχεδόν τη... μισή ομάδα, όμως και οι ρεζέρβες έδειξαν να έχουν καλή διάθεση γεγονός που χαροποίησε τον τεχνικό του τριφυλλιού. Ο Γ. Χ. Γεωργιάδης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 15' με κοντινό πλασέ. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης στο 42' με κεφαλιά έγραψε το σκορ του ημιχρόνου. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πρώτο μέρος οι πράσινοι είχαν ακόμη δύο δοκάρια με τους Λαγωνικάκη στο 32' και Μαραγκό στο 35'. Οι Βυρωνιώτες σε άσχημη μέρα δε βρήκαν τη δύναμη να αντιδράσουν και έτσι στο 54' και πάλι ο "κοντός" Γεωργιάδης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Από το νικητή που αγωνίστηκε χωρίς τους διεθνείς και τον Βαζέχα, κορυφαίος παίκτης ήταν ο Γκούμας με τον Γ. Χ. Γεωργιάδη. Από τους "λόρδους" επέπλευσε ο Τζανής Μόνος.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κεφαλάς, Τασιγιαννάκης (63' Νέναντιτς), Παπαποστόλου, Χατζηαγγελής, Ρουτζιέρης, Θεοδωράκος, Κίνο, Μόνος, Βελής (76' Δελετάκης), Τσάνας, Ντάμπιτς (60' Κουζέγια).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Βάντσικ, Γ. Σ. Γεωργιάδης (63' Αλεξόπουλος), Ουζουνίδης, Γ. Χ. Γεωργιάδης, Κολιτσιδάκης, Γκούμας, Μπορέλι, Καπουράνης, Λαγωνικάκης (46' Νασιόπουλος), Αλεξούδης, Μαραγκός (46' Μάρκος).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3
Η θύελλα ήταν ... κόκκινη

Σαν... θύελλα πέρασε χτες ο Ολυμπιακός από την Καλαμάτα και σφράγισε την πρόκρισή του για τους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας. Το 3 - 1 των παικτών του Ντούσαν Μπάγεβιτς είναι πέρα για πέρα δίκαιο και όλα κρίθηκαν ουσιαστικά στο πρώτο τέταρτο του αγώνα όταν οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν με 2 - 0. Το σκορ άνοιξε στο 13 ο Αλέξης Αλεξανδρής με γυριστό σουτ, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Πρέτραγκ Τζόρτζεβιτς εκμεταλλευόμενος πάσα του Γκώνια πέρασε και τον Κοψαχείλη ζευγαρώνοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Στην επανάληψη η Καλαμάτα πίεσε την εστία του Ελευθερόπουλου και κατάφερε να μειώσει στο 65 όταν από σέντρα του Τεγγελίδη ο Καραμπάγιας με κοντινό σουτ έγραψε το 2 - 1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 90 όταν ο Τζόρτζεβιτς βρήκε τον Πασσαλή που δε δυσκολεύτηκε να παραβιάσει τα δίχτυα της "μαύρης θύελλας". Από το νικητή άρεσαν οι: Καραταϊδης, Νταμπίζας, Γεωργάτος. Για την Καλαμάτα ο Ντούντου με τον Δέδε ήταν κορυφαίοι.

Καλή η διαιτησία του Σαλονικιού Μποζατζίδη.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Κοψαχείλης, Μπαχράμης (71 Κουτσουρές), Γεωργέας, Ντούντου, Τζούμπα, Μπλέτσας, Δέδες, Σακελλαρόπουλος, Τεγγελίδης, Αλβέρτης (61 Καραμπάγιας), Αντεμάρ (62 Οφορίκουε).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ελευθερόπουλος, Βαρεσάνοβιτς, Καραταϊδης, Νταμπίζας, Αμανατίδης, Καρασαββίδης, Γιαννακόπουλος (68 Πασσαλής), Γεωργάτος, Αλεξανδρής, Γκώνιας (68 Κακλαμάνος), Τζόρτζεβιτς.

@
  • Η ΕΠΟ και η ΕΡΤ συμφώνησαν χτες προφορικά ώστε ο κρατικός φορέας ν' αποκτήσει τα αποκλειστικά δικαιώματα για το Κύπελλο. Η Ομοσπονδία, το ΔΣ της οποίας θα συζητήσει το θέμα στη σημερινή του συνεδρίαση, θα εισπράξει 200 εκατ. δρχ.