Πέμπτη 4 Μάη 2000
Σελ. /36
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΠΑΟ 1-0
Οδυνηρή ήττα

Στην Πάτρα ψαλιδίστηκαν τα όποιο όνειρα είχε ο Παναθηναϊκός για την κατάκτηση τους φετινού πρωταθλήματος, αφού η Παναχαϊκή νίκησε με 1-0 το «τριφύλλι» και ουσιαστικά άνοιξε διάπλατα το δρόμο για το πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό που αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες του σε τέσσερις βαθμούς. Οι «πράσινοι» μακριά από τον καλό τους εαυτό, «ξύπνησαν» αργά και κυνήγησαν το γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, αλλά τα πάντα φαινόταν να είχαν κριθεί. Τους έλειπε η φαντασία στο παιχνίδι, παρουσιάστηκαν κουρασμένοι, ενώ ήταν εμφανείς οι απουσίες των Μίκλαντ και Λυμπερόπουλο. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα από τη διαιτησία του Νίκου.

Στους γηπεδούχους η νίκη ισοδυναμεί με παραμονή στην κατηγορία. Η Παναχαϊκή από την αρχή του παιχνιδιού φρόντισε να διαφυλάξει την άμυνά της και να επιδιώξει το γκολ στις αντεπιθέσεις. Με τους Λιγνό και Γιαννόπουλο να κάνουν καλή δουλιά πάνω στους Βαζέχα και Νασιόπουλο, ο Παναθηναϊκός δεν απείλησε τους Πατρινούς. Δύο φορές μόνο ο Σιπνιέφσκι στο 16ο και στο 38ο λεπτό πλησίασε κοντά στο γκολ, αλλά και τις δύο φορές η τελική προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Το καταστροφικό σκηνικό για τους φιλοξενούμενους ολοκληρώθηκε στο 61ο λεπτό όταν ο Κατσουράνης σε μία αντεπίθεση της Παναχαϊκής πέτυχε από κοντά το 1-0. Οταν ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να περάσει μπροστά ήταν αργά, καθώς ο Μπαλτιμάς όποτε χρειάστηκε στάθηκε φύλακας - άγγελος της εστίας του.

Στο 86' ο Σίγκουρντσον έκανε το πλασέ, ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής έδιωξε και ο Γκούμας από κοντά είχε δοκάρι. Τα τελευταία λεπτά τόσο ο Κιάσσος, όσο και ο Φύσσας πλησίασαν κοντά στο γκολ, αλλά ο Μπαλτιμάς έσωσε την εστία του.

Παναχαϊκή: Μπαλτιμάς, Κωστής, Λιγνός, Κοπερτίνο, Γιαννόπουλος, Ναβάρο, Νατροσβίλι(76' Γκίτσης), Γιοβάνοβιτς, Κατσουράνης, Επαλέ (37' Κορδονούρης), Σολάκης (70' Ιωάννου)

Παναθηναϊκός: Νικοπολίδης, Φύσσας, Γκαλέτο, Γκούμας, Χένρικσεν, Κιάσσος, Μπασινάς (67' Μπασινάς), Καραγκούνης, Γκαλέτο, Νασιόπουλος (66' Κόλα), Βαζέχα, Σιπνιέφσκι(57' Σίγκουρντσον)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ - ΤΡΙΚΑΛΑ 5-2
Υπόθεση... Σκαρμούτσου

Συνέχεια στις επιτυχίες για τον Απόλλωνα που αυτή τη φορά συνέτριψε τα Τρίκαλα με 5-2. Ο Σκαρμούτσος ήταν αυτός που «έβγαλε» τα κάστανα από τη φωτιά, αφού σκόραρε τρεις φορές και δημιούργησε άλλο ένα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν «κεφάτοι» στον αγώνα και στο 21', ο Γκανάς άνοιξε το σκορ. Και ενώ είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση και ο Σκαρμούτσος, στο 39' με δυνατό ευθύβολο σουτ ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο β' μέρος ήταν η σειρά των γηπεδούχων να πάρουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και αφού πίεσαν τους αντιπάλους τους είδαν την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Κοτταρά ύστερα από «ριμπάουντ» του Σκαρμούτσου από το σουτ του Λαμπριάκου (48'). Ομως οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν με τον Χλωρό στο 53'. Από εκεί και πέρα ή «Ελαφρά Ταξιαρχία» πέρασε στην αντεπίθεση και μπόρεσε να πάρει τη νίκη χάρη στα γκολ του Παπαδημητρίου στο 60', του Σκαρμούτσου στο 72' και του Λαμπριάκου που έγραψε και το τελικό 5-2 στο 88'.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάντσικ, Πέτκοβιτς, Καρανικόλας, Μ. Χατζής (Καρανικόλας), Λάιος, Σκαρμούτσος, Λαμπριάκος, Βουρεξάκης, Σφακιανάκης (Τσίριτς), Παπαδημητρίου, Διαμαντής.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Κοτταράς, Ζαφείρης, Αγγελόπουλος, Γκανάς, Λαγούιας, Μπαντάς, Σαμαράς, Χλωρός, Μπουγάς, Γιοβάνοβιτς, Γιαχάια Μούσα.

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΟΦΗ 0-3
«Δάγκωσε» τρεις φορές

Ευρωπαϊκή νίκη για τον ΟΦΗ μέσα στο Καυτατζόγλειο με 3-0 επί του Ηρακλή. Οι Κρητικοί βρίσκονται πιο κοντά στο ευρωπαϊκό όνειρο αφού με τους τρεις βαθμούς κρατάνε ζωντανές τις ελπίδες για έξοδο στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Από την άλλη, ο «Γηραιός» δεν έδειξε ότι μπορεί να απειλήσει την καλά στημένη άμυνα των αντιπάλων του, και έτσι δεν μπόρεσε να κρατήσει τον έλεγχο του αγώνα.

Οι Κρητικοί βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τον Μάουρο (17') ύστερα από αριστερό γυριστό σουτ. Από το σημείο εκείνο και ύστερα, ο Ηρακλής προσπαθούσε να ισοφαρίσει αλλά οι επιθετικές ενέργειές του έφταναν μέχρι έξω από τη μεγάλη περιοχή. Αντίθετα, ο ΟΦΗ παίζοντας απλά αλλά ουσιαστικά ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά του με τον Μάουρο και πάλι στο 78' ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μίτιτς γράφοντας το τελικό 3-0 στο 87'.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Διλμπέρης, Σέμος (23' Ταβλαρίδης), Ξενίδης, Σαπάνης (30' Μούτσιος), Σέμπουε, Στολτίδης, Κωνσταντίνου, Χάγκαν, Καπετανόπουλος (73' Κεμπάτζε), Ντεμπά, Ζαφειρίου

ΟΦΗ: Μπεκιάι, Σταυρακάκης, Δερμιτζάκης, Σκέντζος, Μαρινάκης (72' Γεωργιάδης), Νιόπλιας (90' Δέδες), Κολιτσιδάκης, Γκόμεζ, Μάουρο (84' Μίτιτς), Αδάμος, Κώτσιος

18. Τρίκαλα 28-64 18

• ΠΑΟΚ και Προοδευτική έχουν ένα ματς λιγότερο.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΞΑΝΘΗ 1-0
Νίκη - οξυγόνο

Φορτσάροντας στην επανάληψη ο Εθνικός Αστέρας χτες πήρε βαθιά ανάσα όσον αφορά την αποφυγή της διαδικασίας των μπαράζ για τις ομάδες που θα υποβιβαστούν. Μετά από ένα πολύ καλό ποδόσφαιρο, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, από τις δύο ομάδες, ο Εθνικός Αστέρας πήρε μια πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια της αποφυγής των μπαράζ με 1-0 απέναντι στην Ξάνθη. «Χρυσός» σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν για άλλη μια φορά ο Ζαν Ζακ Μισέ Μισέ που σημείωσε στο 49ο λεπτό το μοναδικό γκολ της συνάντησης. Οι γηπεδούχοι είχαν και άλλες ευκαιρίες για να αυξήσουν τα τέρματά τους

Το παιχνίδι από τα πρώτα 15 λεπτό και και ως το τέλος του παρουσίαζε μια «άγρια ομορφιά», αφού και οι δύο ομάδες με τον δικό τους τρόπο παρουσίαζαν ξεχωριστό θέαμα.. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τελικά νικητή τον Εθνικό Αστέρα σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για το σύλλογο της Καισαριανής στην προσπάθειά τους για την αποφυγή των μπαράζ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Κιούρκος, Πάβλοβιτς, Λαγός, Τριανταφύλλου, Μπασινάς, Κοντόπουλος, Τσαλίκης, Τέσοβιτς, Μπεναλί, Μισέ Μισέ, Ποδαράς

ΞΑΝΘΗ: Μπούτσεκ, Γελαδάρης, Νικολάου, Κεχαγιάς, Μπα (60ό Τουρσουνίδης), Πατσατζόγλου, Κυπαρίσσης, Γιανότσκο, Δημητριάδης, Ζαπρόπουλος, Ζωγραφάκης (60ό Ζομπούλης)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΑΕΚ 0-2
«Καθάρισε» ο Νικολαΐδης

Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα σε κάποιο σημείο του αγώνα η ΑΕΚ πήρε ό,τι ζητούσε από τη Νέα Σμύρνη. Νίκησε 2-0 τον Πανιώνιο, ξέφυγε περισσότερο από το γκρουπ των ομάδων που διεκδικούν την ευρωπαϊκή έξοδο και παρέμεινε στο κυνήγι του ΟΦΗ για την τρίτη θέση, καθώς η διαφορά διατηρήθηκε στα επίπεδα των τριών βαθμών. Τα δύο γκολ που έκριναν τη συνάντηση πέτυχε ο Ντέμης Νικολαΐδης (22', 36'). Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν εντονότατα υποστηρίζοντας πως ο «κιτρινόμαυρος» επιθετικός ήταν σε θέση οφ σάιντ, αλλά δεν έχουν δίκιο. Και τις δύο φορές που ο Νικολαΐδης ξεκίνησε την προσπάθειά του καλυπτόταν.

Η ΑΕΚ υλοποίησε το ποθητό χωρίς ν' αποδώσει ποδόσφαιρο αξιώσεων. Το καθοριστικό στοιχείο που έγειρε υπέρ της την πλάστιγγα ήταν η αποτελεσματικότητα του Νικολαΐδη σε κομβικά σημεία. Βρέθηκε δύο φορές σε θέση βολής και ισάριθμες τα κατάφερε. Ετσι οι φιλοξενούμενοι, έχοντας απέναντι τούς «κυανέρυθρους» που δεν μπόρεσαν να προβάλουν σοβαρή αντίσταση, πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ουσιαστικά είχαν «καθαρίσει» το παιχνίδι.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Πουρλιοτόπουλος, Σακελλαρίδης, Κλάεβιτς, Μητσιόπουλος, Παπαδόπουλος, Σαπουντζής, Χασιώτης (71' Ριμπέιρο), Κάφαλης, Καραϊσαρίδης (46' Μακέδα), Γόγολος, Κρίστιανσεν (60' Σοκολόφσκι).

ΑΕΚ: Ατματσίδης, Δέλλας, Καραγιάννης, Καψής, Λάκης, Κασάπης, Ζήκος, Πέτκοφ (90' Κοπιτσής), Τσίριτς (88' Μάρκος), Κωνσταντινίδης (71' Μαλαδένης), Νικολαΐδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ- ΙΩΝΙΚΟΣ 2-0
Αγκαλιά με τον τίτλο

Πιο... σφιχτά όσο ποτέ φέτος στο πρωτάθλημα, έχει αγκαλιάσει ο Ολυμπιακός την κορυφή της μεγάλης κατηγορίας. Το «μάννα εξ ουρανού» με την ήττα του Παναθηναϊκού στην Πάτρα, αλλά και η επιβλητική παρουσία του χτες στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Ιωνικό στην 30ή αγωνιστική, είναι οι σημαντικότεροι παράγοντες που του έδωσαν τον... αέρα των τεσσάρων βαθμών στην κορυφή. Η αναμέτρηση στο Στάδιο της Καλογρέζας, βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 2-0 μέσα σε ένα διπλά ευχάριστο κλίμα. Ο «αιώνιος» αντίπαλος έχασε έδαφος και οι «ερυθρόλευκοι» νιώθουν πλέον να απομακρύνεται η... απειλητική ανάσα του στο δρόμο προς τον τίτλο. Τα γκολ της ομάδας του Γιάννη Ματζουράκη ήρθαν με σχετική άνεση, αφού η αντίσταση της ομάδας του Ολεγκ Μπλαχίν ήταν μικρή και οι επιθετικές βλέψεις των Νικαιωτών περιορίστηκαν σε μεμονωμένες ατομικές προσπάθειες. Το ψυχολογικό αλλά και αγωνιστικό αβαντάζ των «ερυθρολεύκων» ήρθε νωρίς και το αρχικό μούδιασμα έκανε... φτερά. Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Γιαννακόπουλος, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Νινιάδη, πλάσαρε στην αριστερή γωνία τον Στρακόσια και έκανε το 1-0 για τους «ερυθρόλευκους». Το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων ήρθε λίγο πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου, όταν ο Αλεξανδρής βρέθηκε μόνος του στο σημείο του πέναλτι και με κεφαλιά «ψαράκι» διαμόρφωσε το 2-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ελευθερόπουλος, Καραταΐδης, Αμανατίδης, Πουρσανίδης (75' Πασσαλής), Νινιάδης (75' Καραπιάλης), Ανατολάκης, Μαυρογενίδης, Γιαννακόπουλος, Τζόρτζεβιτς, Λουτσιάνο, Αλεξανδρής (65' Ζιοβάνι).

ΙΩΝΙΚΟΣ: Στρακόσια, Χάουγκλαντ, Νταρακλίτσας, Αφάς, Ρόμπερτς, Μπρούστερ, Κομπαγιάσι (70' Μυλωνάς), Τσόπτσης (50' Παχατουρίδης), Δεληγιάννης, Μουτσοντρίγκο, Λεντέσμα.

Η αυλαία της 30ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος της μεγάλης κατηγορίας «πέφτει» σήμερα στον Κορυδαλλό, με την αναμέτρηση της γηπεδούχου Προοδευτικής κόντρα στον ΠΑΟΚ (17.00, ΣΟΥΠΕΡΣΠΟΡΤ).

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - Α' ΕΘΝΙΚΗ
ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ - ΑΡΗΣ 0-2
Σε περιπέτειες ο Πύργος

Ο καλός, ο κακός και ο... άτυχος, ήταν οι πρωταγωνιστές της χτεσινής αναμέτρησης που πραγματοποιήθηκε στο Εθνικό Στάδιο του Πύργου. Ο φιλοξενούμενος Αρης, ο οποίος αποτέλεσε τον «καλό» της παρέας, πήρε άνετα τη νίκη με 1-2 επί του Πανηλειακού και πλέον χαμογελά... ευρωπαϊκά από την 5η θέση της βαθμολογίας. Ο «κακός», ωστόσο, αγωνιστικός χώρος (λόγω βροχής) δυσκόλεψε κατά πολύ και τις δύο ομάδες να αναπτύξουν το παιχνίδι τους, όμως οι «κιτρινόμαυροι» φάνηκαν πιο συνετοί και επέβαλαν βήμα βήμα το ρυθμό τους. Στο 9ο λεπτό η ομάδα της Θεσσαλονίκης έγραψε το 0-1 με δυνατό σουτ του Μάριου Χριστοδούλου, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Ιγκόρ Γκλούστσεβιτς δημιούργησε το 0-2 (32΄). Ο - συν τοις άλλοις - «άτυχος» Πανηλειακός έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ, στο 49΄ από ενέργεια του Ουζουνίδη και στο 55΄ όταν σουτ του Ροζάλες βρήκε το δοκάρι. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Ζιάκα (74΄).

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: Κοψαχείλης, Φερεκίδης, Τασιόπουλος, Ουζουνίδης, Νούσιας, Νεμπεγλέρας, Κόλτζος, Ροζάλες, Μπάντοβιτς, Ζιάκας, Γκαλαμέλος.

ΑΡΗΣ: Κατεργιαννάκης, Καραλιόπουλος, Κατσιαρός, Κολτσίδας, Μαλλούς, Ναγκόλι, Κούτσης, Γκλούστσεβιτς, Χριστοδούλου, Λιολίδης.

Γ' ΕΘΝΙΚΗ
«Δυναμίτης» η Ναύπακτος

Επίδειξη δύναμης ενόψει των υποχρεώσεών του για τη νέα χρονιά στη Β' Εθνική έκανε στην Εδεσσα ο Ναυπακτιακός Αστέρας που επικράτησε του Εδεσσαϊκού με 5-0. Με νίκη όμως συνέχισε και ο δεύτερος της βαθμολογίας Ακράτητος που νίκησε στο συνοικιακό ντέρμπι του Ατρόμητου με 2-1. Φυσιολογικά ήταν τα αποτελέσματα στα υπόλοιπα παιχνίδια που τα φαβορί επικράτησαν. Αναλυτικά: Μαρκό-Απόλλων Κρύας Βρύσης 2-1, Νεάπολη-Κοζάνη 1-2, Δόξα Βύρωνα-Καρδίτσα 0-2, Αγερσανί-Νίκη Βόλου 1-0, Ποσειδώνας Μηχανιώνας-Κερατσίνι 4-0, Χαλκηδόνα-Λύκοι 3-0, Λεωνίδιο-Εθνικός Κατερίνης 4-2, Ακράτητος-Ατρόμητος 2-1, Θεσπρωτός-Κιλκισιακός 0-0, Εδεσσαϊκός-Ναυπακτιακός 0-5. Η βαθμολογία: Ναύπακτος 73, Ακράτητος 70, Μαρκό 50, Ατρόμητος 51 κλπ.