Αγριο ξυλοκόπημα υπέστη το βράδυ της 27ης Μάη έξω από το σπίτι του το μέλος του ΔΣ της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Συλλόγων Υπουργείου Πολιτισμού (ΠΟΣΥΠΠΟ), Δήμος Δημαρόγκωνας, με αποτέλεσμα διπλό συντριπτικό κάταγμα στη μύτη και κίνδυνο να χάσει το ένα του μάτι(!).
Σε καταγγελία του «Αγωνιστικού Μετώπου» ΥΠΠΟ, το οποίο συστάθηκε πρόσφατα από την ΕΣΑΚ - ΥΠΠΟ και την ΠΑΣΚ - ΠΑΚ (στην οποία ανήκει το θύμα) και άλλους συνεργαζόμενους συνδικαλιστές, η επίθεση χαρακτηρίζεται ως μη τυχαία, απρόκλητη και δολοφονική, αφού οι δύο «άγνωστοι» και το θύμα δεν αντάλλαξαν ούτε λέξη, δεν προηγήθηκε καμία αντιδικία.
Προστίθεται πως «στο χώρο του ΥΠΠΟ είναι σε όλους γνωστό ότι οι μόνες αντιδικίες, οποιασδήποτε μορφής, που απέκτησε ο Δήμος Δημαρόγκωνας προέρχονται αποκλειστικά και μόνο από τη στράτευσή του στην προσπάθεια εξυγίανσης του συνδικαλιστικού κινήματος στο χώρο (οικοδομικοί συνεταιρισμοί, διαπλοκή κλπ.). Είναι, επομένως, φανερό ότι η επίθεση είχε ως στόχο να σταματήσει αυτήν την προσπάθεια εξυγίανσης του συνδικαλιστικού κινήματος στο χώρο του ΥΠΠΟ, τρομοκρατώντας με κάθε τρόπο αυτούς που πρωτοστατούν».
Το «ΑΜ» καταγγέλλει την επίθεση, δηλώνει τη στήριξή του στον Δ. Δημαρόγκωνα (σχετικά με την επίθεση και τη συνδικαλιστική του δράση) και καλεί τη ΓΣΕΕ, την ΑΔΕΔΥ, τα συνδικάτα και τα κόμματα να καταγγείλουν την επίθεση και να στηρίξουν ηθικά τον αγώνα του συνδικαλιστή.
«Τονίζουμε ότι η τρομοκρατία και οι εκβιασμοί δε θα περάσουν. Ζητάμε από τους υπουργούς Πολιτισμού και Δημόσιας Τάξης να ερευνήσουν την επίθεση» και από τον πρώτο «να στηρίξει τις προσπάθειες εξυγίανσης στο συνδικαλιστικό χώρο του ΥΠΠΟ» καταλήγει η καταγγελία.
Ο Δ. Δημαρόγκωνας είπε στο «Ρ» ότι οι δύο επιτιθέμενοι «είναι απλά εκτελεστικά όργανα, δεν τους γνωρίζει», ενώ πιστεύει πως πριν την επίθεση τον παρακολουθούσαν, αφού ο ένας από τους δύο κυκλοφορούσε λίγες μέρες πριν στη γειτονιά. Υπογράμμισε πως οι μόνες αντιδικίες που έχει προκύπτουν από τον αγώνα του για την εξυγίανση του συνδικαλισμού στο ΥΠΠΟ, με αιχμή τη μηνυτήρια αναφορά προς τον εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών (τον περσινό Μάη), με την οποία εγκαλεί πέντε συνδικαλιστές συναδέλφους του για απάτη όσον αφορά στη δημιουργία οικισμού των υπαλλήλων του υπουργείου. Για την επίθεση κατέθεσε ήδη μήνυση κατά αγνώστων φυσικών αυτουργών, ενώ τον εξέτασε και ιατροδικαστής. Πρόσθεσε πως ούτε η ΠΟΣΥΠΠΟ, ούτε η πολιτική ηγεσία του υπουργείου επικοινώνησαν μαζί του, παρότι έμαθαν για την επίθεση.
«Οι τραμπούκικες ενέργειες και οι εγκληματικές πράξεις εκείνων που φοβούνται την εξυγίανση του συνδικαλιστικού κινήματος και την απαλλαγή του δημόσιου από τη διαπλοκή, να είναι βέβαιοι ότι η εξυγίανση δε θα σταματήσει από πράξεις του κοινού ποινικού δικαίου», κατέληξε ο Δ. Δημαρόγκωνας.
Να σημειώσουμε ότι ο Γ. Κακουλίδης, γιος του αξέχαστου κομμουνιστή ζωγράφου Δημήτρη Κακουλίδη, γεννήθηκε στην Καισαριανή το 1956. Μέχρι σήμερα έχει εκδώσει οκτώ ποιητικές συλλογές, δύο αφηγήματα και ένα θεατρικό έργο. Το 1994 τιμήθηκε στην Αλεξάνδρεια με το Διεθνές Βραβείο «Καβάφη». Ποιήματά του έχουν μελοποιήσει οι Θάνος Μικρούτσικος, Νίκος Κυπουργός, Τάσος Μελετόπουλος, Γιώργος Τρανταλίδης και Νίκος Σαραγούδας.
«Προστασία Μνημείων και Ιστορικών Τόπων» είναι το θέμα της ημερίδας που διοργανώνουν το Ελληνικό Τμήμα του ICOMOS (Διεθνές Συμβούλιο Μνημείων και Τοποθεσιών) και το Τμήμα Αρχιτεκτόνων του ΕΜΠ στις 5/6, 6 μμ. στην αίθουσα «Λύσανδρου Καυταντζόγλου» στο κτιρίο του Πολυτεχνείου.
Η ημερίδα εντάσσεται στο πλαίσιο της έκθεσης του Ελληνικού Τμήματος του ICOMOS με θέμα «Τύπος και Μνημεία», που εγκαινιάστηκε προχτές και θα διαρκέσει έως τις 8/6, στο Ιστορικό Κτίριο της Πρυτανείας του ΕΜΠ.
Θα προσφωνήσουν οι: Ι. Πολύζος, πρόεδρος Τμήματος Αρχιτεκτόνων ΕΜΠ, Α. Μανωλάκος, πρόεδρος ΕΣΗΕΑ και Ν. Αγριαντώνης, πρόεδρος του Ελληνικού Τμήματος του ICOMOS. Θα μιλήσουν οι αρχιτέκτονες Μ. Αναγνώστου, Λ. Μάρθα, Β. Μποζινέκη και Δ. Τσολάκη, οι δημοσιογράφοι Ν. Καραντηνός και Α. Καρκαγιάννης, ο αρχιτέκτονας και ομότιμος καθηγητής του ΕΜΠ Μ. Κορρές και η αρχιτέκτων και αναπληρώτρια καθηγήτρια του ΕΜΠ Μ. Μαντούβαλου.
Το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου σε συνεργασία με το πολιτιστικό τμήμα της ελληνικής πρεσβείας στο Λονδίνο και στα πλαίσια των εκδηλώσεων «Η Ελλάδα στη Βρετανία» οργανώνουν παρουσίαση του έργου του σκηνοθέτη Νίκου Παναγιωτόπουλου στο «Riversidestudios» της βρετανικής πρωτεύουσας. Το αφιέρωμα θα περιλάβει τις ταινίες «Τα χρώματα της ίριδος» και «Οι τεμπέληδες της εύφορης κοιλάδας» και θα γίνει τέσσερις Κυριακές του Ιούνη (3,10,17,24/6), με παρουσιαστή τον κριτικό Κινηματογράφου Γουόζι Χάμοντ. Το ίδιο αφιέρωμα θα παρουσιαστεί προσεχώς και στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Μόσχας.
Το ντοκιμαντέρ «Οικολογία και ποίηση» με θέμα την πρόσφατη επίσκεψη του Αμερικανού ποιητή Γκάρι Σνάιντερ στην Ελλάδα, προσκεκλημένου του Πανεπιστημίου Αθηνών, θα προβληθεί στις 5/6, 9 μμ, στην Ελληνοαμερικανική Ενωση (Μασσαλίας 22). Ο Γκάρι Σνάιντερ είναι πολυμεταφρασμένος ποιητής και μέλος, μεταξύ άλλων, της Αμερικανικής Ακαδημίας και του Ινστιτούτου Τεχνών και Γραμμάτων του Συμβουλίου των Ηνωμένων Εθνών.
Μεγάλη επιτυχία σημείωσαν οι παραστάσεις που έδωσε στο Ηρώδειο το «Παιδικό Στέκι» του Εθνικού Θεάτρου με το έργο «Ομήρου Οδύσσεια - το παραμύθι των παραμυθιών» σε κείμενο - σκηνοθεσία Κάρμεν Ρουγγέρη. Η παράσταση, από τις 28 Ιούνη έως τις 28 Σεπτέμβρη θα περιοδεύσει σε πολλές πόλεις και νησιά της Ελλάδας.