Μια διαφορετική από τις συνηθισμένες τουριστικές επισκέψεις, πραγματοποιούν αυτές τις μέρες στη χώρα μας, δεκαεφτά επιφανείς καλλιτέχνες της Βραζιλίας. Με το χρωστήρα τους, τη σμίλη, τον τροχό και το φωτογραφικό φακό, οι: Νανσί ντε Αντράντε Πίντο (Φλετέια), Μάρλεϊ Κόζερ, Μαρία Παρισίντα ντε Τολέντο Ινάσιου, Βιούμα Κλέρι Σίντι Σαντολάια, Μαρί Αναπάολα Αζεβέτο Τουριάνι, Μάρι Ιβονέτι Κόντσι, Εντα Σαλτόν, Φιλίπο Σαλτόν, Εντουάρντο Σφεϊτόζα, Μάσια Μακεζάνι, Μαρία Σίλβια Σεσκόν, Ολγκα Μπελτράο, Καταρίνα Φλορέντσιο κ.ά., θα μεταφέρουν το φως και το χρώμα της Ελλάδας στην πανέμορφη πατρίδα τους. Μαζί τους και η γραμματέας του παραρτήματος «Παιδεία» της Βραζιλίας, καθηγήτρια Παναγιώτα Βασιλοπούλου....