Σελ. /40
ΜΠΑΣΚΕΤ - Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Ξεχώρισαν Αρης - ΠΑΟΚ

Φάση από το χτεσινό ματς ΠΑΟΚ - ΑΕΚ

Στο «Ιβανώφειο» σταμάτησε τελικά η νικηφόρα πορεία του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα των αγωνιστικών του υποχρεώσεων σε Κύπελλο και πρωτάθλημα, αφού ο Αρης αποδείχτηκε απροσπέλαστο εμπόδιο για τους «ερυθρόλευκους». Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή παρουσιάστηκε πλήρως ανανεωμένη σε σχέση με την πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΚ και νίκησε τον Ολυμπιακό με το ιδιαίτερα βαρύ 87-68. Ενα σερί 14-0 των γηπεδούχων προς το τέλος της τρίτης περιόδου που τους έδωσε το δικαίωμα να ξεφύγουν με 55-41, ήταν το κύριο στοιχείο που έγειρε την πλάστιγγα της νίκης υπέρ τους. Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να φτασει στο 67-61. Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από την αψυχολόγητη και απαράδεκτη ενέργεια του Μπάγκαριτς όταν κατά την αποβολή του με 5 φάουλ έκανε χειρονομίες στον κόσμο του Αρη, κάτι που δημιούργησε ένταση και διακοπή στο παιχνίδι.

To θράσος αλλά παράλληλα και η ψυχραιμία του νεαρού Βασιλόπουλου στα τελευταία κρίσιμα τρία λεπτά του παιχνιδιού ΠΑΟΚ - ΑΕΚ ήταν αυτά που έδωσαν στους Θεσσαλονικείς τη νίκη επί των «κιτρινόμαυρων» με 78-74. Ο νεαρός παίκτης ήταν αυτός που ευστόχησε σε τρίποντο όταν το σκορ ήταν 73-73 δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 76-73, ενώ ο ίδιος παίκτης με δυο βολές στα τελευταία 11` διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ετσι ο ΠΑΟΚ πήρε μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα και αποκλεισμό του από το Κύπελλο στο ίδιο γήπεδο πριν 10 ημέρες. Η ΑΕΚ προσπάθησε να επαναλάβει την επιτυχία της έχοντας για άλλη μια φορά ως κορυφαίο τον Τζέγκινς αλλά τα λάθη στο τέλος και η επιπολαιότητα στην επίθεση οδήγησαν στην ήττα.

Οι φωνές του Ομπράντοβιτς φαίνεται να ξύπνησαν τους παίκτες του Παναθηναϊκού που κόντρα στο Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας επί ένα ημίχρονο έπαιζαν με τη «φωτιά» αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο να υποστούν την τρίτη ήττα τους σε λιγότερο από 10 μέρες. Η ανάπαυλα τούς βρήκε μπροστά μόλις δύο πόντους (35-33) αλλά στην επανάληψη τα πάντα άλλαξαν. Η είσοδος του Παπανικολάου στον αγώνα μπορεί να δίχασε την εξέδρα των οπαδών του ΠΑΟ, εντούτοις ήταν αυτός που με τις ενέργειές του χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 76-65. Με τη φόρα από την κατοστάρα επί του Ηλυσιακού στην πρεμιέρα, το Μαρούσι πέρασε σαν.... σίφουνας και από την Κοζάνη συντρίβοντας τον Μακεδονικό με 79-52. Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ο κορυφαίος των «κιτρίνων» που πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Από την άλλη, ο Μακεδονικός απογοήτευσε και πλέον η καρέκλα του Γιώργου Ζευγώλη τρίζει επικίνδυνα. Ο Απόλλων πέτυχε την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα επικρατώντας του Ηρακλή στην Πάτρα με 77-71 έχοντας ως κορυφαίο τον Τζαμέιλ Τόμας. Το Περιστέρι διατήρησε το αήττητό του νικώντας εντός έδρας και μετά από καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο το Ηράκλειο με 89-72.

ΚΥΠΕΛΛΟ
Σφραγίστηκαν εισιτήρια

Τουλάχιστον αυτήν τη φορά, έστω και δειλά, χαμογέλασαν στον Αρη. Το 1-1 που απέσπασαν στη Λιβαδειά από τον τοπικό Λεβαδειακό τους έδωσε την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου χάρις στη νίκη τους στο πρώτο παιχνίδι με 3-1 στο Χαριλάου. Κάτι δηλαδή είναι και αυτό, αν αναλογιστεί κανείς τις δύσκολες ημέρες που διανύουν οι «κιτρινόμαυροι» αυτή την περίοδο. Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, ο Αρης στο 72` πήρε κεφάλι στο σκορ με σκόρερ τον Λοζανά, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα. Ο αγώνας έληξε τελικά ισόπαλος 1-1 χάρη στο εκπληκτικό τέρμα από κεφαλιά - ψαράκι του Κότσα, δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου.

Αν και αρχικά τρόμαξε ο Ηρακλής όταν είδε τη Θύελλα Πατρών να ισοφαρίζει τη νίκη του στον πρώτο παιχνίδι και να προηγείται με 2-1, εντούτοις στο τέλος μίλησε η εμπειρία. Ο Νίκος Μαχλάς με δυο γκολ σε δυο λεπτά στο 72` από εύστοχο χτύπημα πέναλτι και στο 74` αποκατέστησε την τάξη για την ομάδα του και έδωσε τη νίκη στο «Γηραιό» με 3-2 και την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Πριν από αυτό είχε προηγηθεί ένα συναρπαστικό ξεκίνημα του παιχνιδιού με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 1-0 με γκολ του Φοφόνκα στο 8` και τη Θύελλα να απαντάει με δυο τέρματα του Τάγγαρη στο 12` και στο 20`.

Τέλος, στην Κρήτη ο ΟΦΗ σφράγισε και αυτός την παρουσία του στους «16» του θεσμού νικώντας για δεύτερη φορά τους Λύκους με 2-0 (Σοάρες 44` Τριανταφύλλου 90+) αφού είχε πάρει τη νίκη και στο πρώτο παιχνίδι με 1-0. Σημειώνεται ότι οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία για να σκοράρουν στο 74` με τον Δημητριάδη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Σενάρια για Χούτο

Τα προβλήματα συμπεριφοράς που είχε αρκετές φορές η νέα τιμωρία που του επιβλήθηκε αλλά και παράλληλα οι καλές εμφανίσεις του Νέρι Καστίγιο καθιστούν αβέβαιο έως θολό το μέλλον του Λάμπρου Χούτου στον Ολυμπιακό. Ετσι τα σενάρια για μετακόμιση έκτος Πειραιά του διεθνή παίκτη άρχισαν να βγαίνουν στην επιφάνεια. Το πιο ουσιαστικό από αυτά θέλει τον Ελληνα ποδοσφαιριστή να βρίσκεται πολύ κοντά στο να γίνει συμπαίκτης με το Στέλιο Γιαννακόπουλο, αφού η Μπόλτον έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον για την απόκτησή του. Πάντως ο Ιταλός μάνατζερ του παίκτη, Αντόνιο Καλιέντο, μάλιστα αποκάλυψε ότι εκτός της αγγλικής ομάδας ενδιαφέρον έχει δείξει και η Μπενφίκα. Παράλληλα διέψευσε τις φήμες που θέλουν τον παίκτη να έχει δεχτεί προτάσεις από Ιταλία.

Γ' ΕΘΝΙΚΗ
Τριπλέτα κορυφής

Τεράστια ψυχικά αποθέματα και πίστη για θετικό αποτέλεσμα εμφάνισε στο «Μαρτινέγκο» η Καστοριά που, έστω και στις καθυστερήσεις, πήρε το βαθμό, 1-1, από τον κατά πολύ καλύτερο γηπεδούχο Ατσαλένιο και συνέχισε να οδηγεί την κούρσα της Γ' Εθνικής, μετά και την 3η αγωνιστική. Μαζί με τους «γουναράδες» στην πρώτη θέση «σκαρφάλωσε» ο φιλόδοξος, εφέτος, Ηλυσιακός, που στο ακατάλληλο, λόγω της καταιγίδας, γήπεδο της Κερατέας επικράτησε με 2-0 της Βέροιας, αλλά και ο Θρασύβουλος που με την ψυχή στο στόμα και την εμπειρία του Λευτέρη Βελέτζα πήρε στις καθυστερήσεις τη νίκη στη Φυλή επί της Ρόδου με 3-2. Μία ανάσα από την πρωτιά ανέβηκαν Βύζας και Δόξα με την ομάδα των Μεγάρων να έχει εύκολο έργο απέναντι στο Λεωνίδιο, 4-0 και τους Δραμινούς να μετατρέπουν σε περίπατο, 3-0, το μακεδονικό ντέρμπι με τον Κιλκισιακό. Πρώτη νίκη και μάλιστα στο Αλκαζάρ για τη Λάρισα που επικράτησε με 1-0 του Αχαρναϊκού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα: Βύζας Μεγάρων - Λεωνίδιο 4-0 (Καλύκας 4', Ποδαράς 12', Βούκσεβιτς 74', Δαμίρης 79'), Δόξα Δράμας - Κιλκισιακός 3-0 (Λαζαρίδης 47', 67', Μαχαιρίδης 88'), Ατσαλένιος - Καστοριά 1-1 (Αργέντης 70' - Βέλκοφ 90'+) Λάρισα - Αχαρναϊκός 1-0 (Μποζίλοφ 10'), Ηλυσιακός - Βέροια 2-0 (Βάλβης 7', Καρύδης 82') Θρασύβουλος Φυλής - Ρόδος 3-2 (Χόνι 31', 37', Βελέτζας 90'+ - Καντιμοίρης 9', 89').

Το... ρόπαλο ο Ηρακλής

Τη μεγάλη ανατροπή κατάφερε να κάνει ο Ηρακλής και επικράτησε τελικά του Παναθηναϊκού στη Θεσσαλονίκη με 3-1 σετ στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής (ουσιαστικά δεύτερης) του πρωταθλήματος της Α1. Ο «Γηραιός» αν και έχασε το πρώτο σετ με 30-28 εντούτοις ανέκαμψε κερδίζοντας τα υπόλοιπα με 25-23, 28-26 25-17. Τις νίκες στο πρωτάθλημα διπλασίασε η Ορεστιάδα που πέρασε νικηφόρα και από τα Λιόσια επικρατώντας της ΑΕΚ με 3-0 (23-25, 18-25, 16-25). Το διπλό εκτός έδρας πήραν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ. Οι «ερυθρόλευκοι» δε δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν του Παγκρατίου με 3-0 (20-25, 16-25, 27-29) ενώ ο ΠΑΟΚ είχε εύκολο έργο απέναντι στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (17-25, 23-25, 27-29).