Κυβέρνηση και Οργανισμός Βάμβακος, μεθοδεύουν την καταβολή ενίσχυσης μόνο για τη μέση στρεμματική απόδοση και όχι για την πραγματική παραγωγή βαμβακιού. Καταγγελία του βουλευτή του ΚΚΕ Βαγγέλη Μπούτα
Εναλλακτικά "σενάρια" για να οδηγηθεί σε συρρίκνωση η βαμβακοκαλλιέργεια, βάζει μπρος η διοίκηση του Οργανισμού Βάμβακος και, στην κατεύθυνση αυτή, μεθοδεύει την καταβολή ενίσχυσης μόνο για τη μέση στρεμματική απόδοση και όχι για την πραγματική παραγωγή βαμβακιού.
Η κυβέρνηση και το υπουργείο Γεωργίας αντί να "πατήσουν πόδι" στην ΕΕ για να αλλάξει ο καταστροφικός κοινοτικός κανονισμός για το βαμβάκι και να στηρίξουν τους βαμβακοπαραγωγούς (που φέτος θα πάρουν προκαταβολή 183 δραχμές) δίνοντας ενισχύσεις από εθνικούς πόρους, κάνουν τα αδύνατα δυνατά για περιορίζουν τη βαμβακοκαλλιέργεια. Ετσι για αρχή, με κινητήριο μοχλό τον Οργανισμό Βάμβακος, πάνε φέτος να καθιερώσουν "πλαφόν" στην ποσότητα βαμβακιού που θα επιδοτείται, αποσκοπώντας να πετύχουν πολλαπλούς στόχους: Να μειώσουν έστω και εικονικά για φέτος την πραγματική παραγωγή βαμβακιού (που εκτιμάται ότι θα ξεπεράσει τους 1.300.000 τόνους) και να δείξουν στην ΕΕ ότι η χώρα μας παράγει 1.220.000 τόνους, που ήταν και η αρχική εκτίμηση που δόθηκε στην Κομισιόν. Η ουσία όμως εδώ είναι ότι αυτές οι μεθοδεύσεις αποσκοπούν καθαρά στο να αναγκαστούν οι αγρότες να εγκαταλείψουν τη βαμβακοκαλλιέργεια. Από την άλλη, κόβοντας την επιδότηση σε δεκάδες χιλιάδες τόνους βαμβάκι, που θα πληρωθούν μόνο με την εμπορική τιμή, να πούνε ότι οι βαμβακοπαραγωγοί θα πάρουν τις 220 δραχμές τιμή στο βαμβάκι, που υποσχέθηκε προεκλογικά στη Λάρισα, ο πρωθυπουργός.
Τις μεθοδεύσεις αυτές του Οργανισμούς Βάμβακος και της κυβέρνησης καταγγέλλει με δήλωσή του στο "Ρ" ο βουλευτής του ΚΚΕ Βαγγέλης Μπούτας,λέγοντας: "Πληροφορηθήκαμε ότι η διοίκηση του Οργανισμού Βάμβακος απέστειλε στα κατά τόπους γραφεία, τη μέση παραγωγή κατά στρέμμα την οποία μπορεί να πουλήσει με επιδότηση. Με βάση αυτό, επισημαίνουμε κατ' αρχήν, ότι η εκτίμηση της μέσης στρεμματικής απόδοσης έγινε μέσα από τα γραφεία του Οργανισμού στην Αθήνα, χωρίς την επιτόπια εκτίμηση από τους γεωπόνους του Οργανισμού. Το βασικό όμως είναι ότι επιδιώκουν, με αυτόν τον τρόπο, να μην ξεπεράσει η παραγωγή που θα επιδοτηθεί τους 1.220.000 τόνους που είναι και η εκτίμηση που δόθηκε στην ΕΕ και η οποία είναι αισθητά μειωμένη σε σχέση με το μέσο όρο των πέντε προηγούμενων χρόνων, απ' όπου και έγιναν και οι υπολογισμοί, ενώ και η παραγωγή βαμβακιού είναι διαφορετική από κοινότητα σε κοινότητα. Σύμφωνα λοιπόν με τα παραπάνω, αν κάποιος παραγωγός ενός χωριού, όπου καθορίστηκε μέση στρεμματική απόδοση 280 κιλά, παράγει για παράδειγμα 300 κιλά, τα επιπλέον 20 κιλά θα τα πουλήσει με την εμπορική αξία, που σήμερα κυμαίνεται στις 100 δραχμές ανά κιλό".
Συνεχίζοντας ο Βαγγέλης Μπούτας τόνισε: "Το ΚΚΕ πιστεύει ότι η μεθόδευση αυτή είναι σκόπιμη και οδηγεί στον περιορισμό της παραγωγής βαμβακιού και του εισοδήματος των αγροτών. Δείχνει καθαρά την εμμονή της κυβέρνησης στην υλοποίηση της αντιαγροτικής πολιτικής της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Το πρόβλημα μπορεί να λυθεί όμως, αν ακουστεί η φωνή των αγροτών και οι προτάσεις που έγιναν στα ψηφίσματα των προηγούμενων αλλά και των πρόσφατων αγροτικών κινητοποιήσεων και να δοθούν εθνικές ενισχύσεις σ' όλη την ποσότητα βαμβακιού που θα παραχθεί. Παράλληλα, τα μέτρα ελέγχου να είναι τέτοια ώστε να εξαλειφθούν οι ατασθαλίες και όχι ο υπουργός Γεωργίας να καταγγέλλει διπλοζυγίσματα από τη μία και από την άλλη στη νέα απόφαση για τους ελέγχους (22.000/17.9.96) να μην περιλαμβάνει κανένα ουσιαστικό μέτρο ελέγχου και να αφήνει ασύδοτους τους εκκοκκιστές".
"Το αγροτικό κίνημα - καταλήγει ο βουλευτή του ΚΚΕ - πρέπει να παρέμβει δυναμικά και βάλει φρένο σ' αυτές τις μεθοδεύσεις και να μην επιτρέψει να περάσει η ίδια πολιτική από άλλο δρόμο".
Στο Δέλτα του Νέστου δεν έγινε η "Γιορτή πουλιών", που γίνεται χτες και σήμερα σε όλους του υγροβιοτόπους της χώρας. Οι συγκεκριμένες εκδηλώσεις έχει καθιερωθεί να γίνονται κάθε χρόνο σε όλο τον κόσμο και στην Ελλάδα το συντονισμό έχει αναλάβει η Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία. Δυστυχώς όμως φέτος η εκδήλωση στο Δέλτα του Νέστου, όπως επισημαίνει με ανακοίνωση η Εταιρεία Προστασίας της Φύσης και Οικοανάπτυξης (ΕΠΟ), δεν έγινε, μετά την αιφνιδιαστική έμφραξη στις 15.9.96, από τη ΔΕΗ, της σήραγγας στο φράγμα του "Θησαυρού", που είχε ως αποτέλεσμα τη διακοπή της ροής του ποταμού προς το Δέλτα του.
Με τη συγκεκριμένη ενέργειά της, η ΔΕΗ αποκαλύπτει για άλλη μια φόρα την έλλειψη σεβασμού και εφαρμογής της ισχύουσας νομοθεσίας (ελληνικής, ευρωπαϊκής και διεθνούς), καταγγέλλει η ΕΠΟ στην ανακοίνωση. Παράλληλα, υπογραμμίζει ότι φαίνεται η ασυνέπεια που χαρακτηρίζει όχι μόνο τους "εκτελεστικούς φορείς", όπως τη ΔΕΗ, αλλά και την ίδια την πολιτική ηγεσία των αρμόδιων υπουργείων ΠΕΧΩΔΕ και Ανάπτυξης σε περιπτώσεις κατασκευής και λειτουργίας μεγάλων έργων, όπως το φράγμα "Θησαυρού". Τόσο το συγκεκριμένο φράγμα, όσο και τα άλλα δυο υπό κατασκευή φράγματα - Πλατανόβρυσης και Τέμενος - στην περιοχή γίνονται χωρίς πλήρη μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων για τις αθροιστικές επιπτώσεις των φραγμάτων στην περιοχή (Στενά Νέστου - Δέλτα Νέστου). Ετσι η κατασκευή των φραγμάτων συνεχίζεται χωρίς την αναγκαία έγκριση περιβαλλοντικών όρων.
Συγκεκριμένα δεν έχουν γίνει ζωτικές μελέτες για τις φερτές ύλες του ποταμού που έχουν δημιουργήσει και συντηρούν το Δέλτα, την υδρογεωλογία του Δέλτα του ποταμού και τη σχέση του Νέστου με τις "καυστικές πηγές", που παρέχουν πόσιμο νερό σε περισσότερους από 100.000 κατοίκους της περιοχής. Ενώ η ΔΕΗ είχε δεσμευτεί να εκπονήσει τις συμπληρωματικές μελέτες πριν την έναρξη λειτουργίας των φραγμάτων - γι' αυτό είχε εγγυηθεί και το Νομαρχιακό Συμβούλιο Καβάλας - ώστε να διασφαλιστεί τόσο η προστασία των φυσικών οικοσυστημάτων, όσο και του ανθρώπου, έθεσε σε λειτουργία το πρώτο φράγμα στις 15 Σεπτέμβρη 1996...
Η Εταιρεία Προστασίας της Φύσης και Οικοανάπτυξης υπογραμμίζει ότι οι παραπάνω επεμβάσεις απειλούν σοβαρά το οικοσύστημα του ποταμού. Γι' αυτό το λόγο αποφάσισαν να μη γιορτάσουν φέτος στο Νέστο, ενώ παράλληλα θα οργανώσουν τον αγώνα τους για να μη γίνει το Δέλτα του Νέστου παρελθόν.
Σε αυθαίρετες και επιλεκτικές διώξεις σε βάρος τριών οικογενειών της Κοινότητας Βρασνών Θεσσαλονίκης απειλεί ότι θα προχωρήσει η Αστυνομία, προφανώς με υπόδειξη του προέδρου της κοινότητας, καταγγέλλουν στο "Ρ" κάτοικοι της περιοχής.
Οι διώξεις αφορούν ζημιές που έχουν γίνει στο εγκαταλειμμένο εδώ και 5 χρόνια δημοτικό σχολείο της κοινότητας. Τα παιδιά του χωριού έχουν μετατρέψει το χώρο σε παιδική αλάνα και έχουν προκαλέσει μικροζημιές στα τζάμια και τις πόρτες. Ο πρόεδρος της κοινότητας, αντί να πάρει μέτρα προφύλαξης του κτιρίου, επιλεκτικά επιρρίπτει ευθύνες σε τρία μόνο παιδιά και καλεί τους γονείς να αναλάβουν το κόστος των ζημιών. Η Αστυνομία μάλιστα, χωρίς να προηγηθεί έρευνα, κατόπιν επίσημης καταγγελίας, τηλεφωνικά καλεί τους γονείς σε ανάκριση και απειλεί με μηνύσεις, αν δεν πληρώσουν.
Αξίζει να σημειωθεί πως ο πρόεδρος της κοινότητας εδώ και ένα χρόνο αρνείται κατηγορηματικά να παραχωρήσει αίθουσες του εγκαταλειμμένου σχολείου στον Πολιτιστικό Σύλλογο του χωριού, που είναι άστεγος και χρειάζεται χώρο για τις διάφορες εκδηλώσεις του.
ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ
Ο Παναγιώτης Μπακόλας, από τη Θήβα, προσφέρει 5.000 δρχ. στο ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ, αντί στεφανιού, στη μνήμη του ΓΙΩΡΓΟΥ ΚΑΤΣΑΒΟΥ,που πέθανε σε ηλικία 45 χρόνων από ανίατη ασθένεια, την Τρίτη 24/9/96.
***
Προς τιμήν των αξέχαστων φίλων μου, αγωνιστών της Εθνικής Αντίστασης και κομμουνιστών που εκτελέστηκαν στη διάρκεια του εμφυλίου:
ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΤΣΟΜΠΑΝΙΚΟΥ,ΔΕΛΗΔΗΜΟΥ ΑΝΔΡΕΑ,ΣΤΑΥΡΟΥ ΜΗΤΡΑΤΟΥ,καθώς και αυτών που πέθανα τα τελευταία χρόνια: ΘΕΜΗ ΜΩΣΑΪΔΗ,ΠΑΝΤΕΛΗ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ,ΒΥΡΩΝΑ ΔΗΜΟΥ,προσφέρω 15.000 δρχ. για την ενίσχυση του ΚΚΕ, μέσω της ΚΟΒ Παγκρατίου.
Σ. Ρωσσίδης
***
ΠΕΝΘΟΣ