ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 3-1
ΠΑΟ και... πάσης Ευρώπης

Το καλύτερο...κέρασμα στους συμπαίκτες του έκανε χθες ο Αγγελος Μπασινάς

Sportidea

«Κύριος» αποδείχτηκε στο ραντεβού με την ιστορία ο Παναθηναϊκός που από χθες έχει κάθε λόγο να πανηγυρίζει... Οι «πράσινοι» διέψευσαν όλα εκείνα τα προγνωστικά που από το Αύγουστο (όταν έγινε η κλήρωση των ομίλων) μιλούσαν για σίγουρο αποκλεισμό. Η ομάδα του Αγγελου Αναστασιάδη φιγουράρει στον επόμενο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ αφού επικράτησε στο κατάμεστο ΟΑΚΑ (69.000 εισιτήρια) της Γιουβέντους με 3-1. Ετσι, έστω και στο παραένα πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης ως δεύτερος πίσω από τη Λα Κορούνια. Αντίθετα η Γιουβέντους δεν αποχαιρέτησε μόνο τη διοργάνωση αλλά και τα ευρωπαϊκά της όνειρα, αφού η ισοπαλία του Αμβούργου με τη Λα Κορούνια δίνει την τρίτη θέση (ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΥΕΦΑ) στους Γερμανούς.

Στο χτεσινό παιχνίδι ο Παναθηναϊκός έδειξε τον απαραίτητο χαρακτήρα που χρειαζόταν σε τέτοιου είδους περιστάσεις. Αν και η Γιουβέντους ισοφάρισε το γρήγορο γκολ της ελληνικής ομάδας, εντούτοις στην επανάληψη το «τριφύλλι» έδειξε περισσότερο θέληση και στο τέλος δικαιώθηκε. Μόλις στο 7' ο Πάουλο Σόουζα με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ έδωσε το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα. Παρά το αρχικό σοκ η Γιουβέντους ισορρόπησε το παιχνίδι και τέσσερα λεπτά αργότερα ισοφάρισε χάρις σε γκολ του Ιντσάγκι που μαζί με τον Κοβάσεβιτς εκμεταλλεύτηκαν αδράνεια της άμυνας. Αυτό έκανε τους γηπεδούχους επιφυλακτικούς στην άμυνά τους μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη οι παίκτες του Παναθηναϊκού άρχισαν να παίρνουν περισσότερες πρωτοβουλίες και σε αυτό συντέλεσε και το... ξύπνημα του Νίκου Λυμπερόπουλου. Στο 59' ο διεθνής παίκτης ξέφυγε από την ιταλική άμυνα και ανατράπηκε από τον Βαν Ντε Σαρ. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο εορτάζων χτες Αγγελος Μπασινάς, δίνοντας το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Εξι λεπτά αργότερα πάλι ο Λυμπερόπουλος έδωσε υποδειγματική πάσα στον Βαζέχα και αυτός με ευκολία έκανε το 3-1 βάζοντας τα θεμέλια της πρόκρισης και την... ταφόπλακα στα όνειρα των Ιταλών.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Νικοπολίδης, Χένρικσεν, Σόουζα (46ο λεπτό Γκαλέτο), Γκούμας, Βαζέχα (74ο λεπτό Βλάοβιτς), Βόκολος, Σάριτς, Μπασινάς, Λυμπερόπουλος, Καραγκούνης (80ό λεπτό Σιπνιέφκσι), Φύσσας

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Φαν Ντερ Σαρ, Φεράρα, Ονίλ (60ό λεπτό Μπιριντέλι), Πεσότο, Κόντε, Ιντσάγκι (62ο λεπτό Τρεζεκέ), Ντελ Πιέρο, Ιουλιάνο, Κοβάσεβιτς, Ζάνκι (58ο λεπτό Ραμπούλα), Τακινάρντι

Συγκλονιστικό φινάλε επιφύλασσε η τελευταία πράξη της πρώτης φάσης στο Τσάμπιονς Λιγκ όπου ορισμένα φαβορί πήραν την πρόκριση στο παραπέντε.. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είδε την τελευταία στιγμή την Αντερλεχτ να επικρατεί της Αϊντχόβεν εκτός έδρας με 3-2 και έτσι πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης (μαζί με τους Βέλγους) αφού νίκησε στο «Ολντ Τράφορντ» με 1-0 την Ντιναμό Κιέβου. Αντίθετα η Μπαρτσελόνα, στον 8ο Ομιλο, παρά την ευρεία νίκης της με 5-0 επί της τουρκικής Μπεσίκτας, έχασε το... τρένο, καθώς η Μίλαν αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τη Λιντς,. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα: Ρόζεμπουργκ-Μπάγερν 1-1 Χέλσιμποργκ-Παρί Σεν Ζερμέν 1-0.

Αν.Παγανόπουλος

ΑΕΚ - ΤΣΙΜΠΟΝΑ 83-75
Ποια δυσκολία;

Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε το πρώτο θεωρητικά δύσκολο τεστ της ΑΕΚ στην Ευρωλίγκα της, αφού χτες στο ΟΑΚΑ νίκησε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 83-75 την Τσιμπόνα σημειώνοντας έτσι την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στην Ευρώπη. Μπορεί πριν το παιχνίδι ο Ντούσαν Ιβκοβτις να τόνιζε ότι ο αγώνας αποτελεί ένα σοβαρό τεστ για την ΑΕΚ. Αυτό όμως δε φάνηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης καθώς οι Κροάτες δεν μπορούσαν να κοντράρουν στα ίσια την ελληνική ομάδα. Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού ο «Δικέφαλος» έδειξε ότι θα ήταν ο... κυρίαρχος του παιχνιδιού αν και ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι. Η διαφορά στο πρώτο 10λεπτο ήταν ρευστή (17-13) αλλά στο ημίχρονο ήδη είχε φθάσει τους 10 πόντους (42-32) κυρίως χάρις σε δυο τρίποντα των Κακιούζη και Γκούροβιτς. Στην επανάληψη η διαφορά μεγιστοποιήθηκε στο 54-37 και εάν δεν έκανε συντήρηση δυνάμεων ίσως να γινόταν και μεγαλύτερη. Τα δεκάλεπτα: 17-13, 42-32, 61-48, 83-75.

ΑΕΚ: Στεφάνοβ 5, Χάνσελ 12, Χάμινγκ 2, Χατζής 8, Κουτλουάι 15, Ντικούδης 7, Γκούροβιτς 11, Μπετς 10, Μιούρσεπ 6, Κακιούζης 7.

Τσιμπόνα: Σέζαρ 14, Αουτζόμπι 19, Λι 16, Πρκάτσιν 6, Μάμιτς 6, Νίτσεβιτς 4, Ντίντιτς 2, Σκέλιν 6.

Τα δύσκολα, εύκολα, ο Ηρακλής

«Ιδρωσε» ο Ηρακλής αλλά τελικά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Πλάνια την οποία τελικά νίκησε με 89-74 για την 4η αγωνιστική του Β' ομίλου της Σουπρολίγκα. Ο «Γηραιός» ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι και έδειξε να αιφνιδιάζεται από την καλή απόδοση των Σουηδών στα πρώτα λεπτά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 17-25. Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στη δεύτερη περίοδο όπου τελικά το ημίχρονο βρήκε την ελληνική ομάδα πίσω στο σκορ με 44-42. Στην επανάληψη όμως, ο Ηρακλής με ηγέτη τον Χατζηβρέτα (31π) πέρασε μπροστά στο σκορ, για να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου με την εξαιρετική παρουσία του Νάκιτς (17π) η διαφορά πήρε διαστάσεις θριάμβου υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Εκτος των δυο για τον Ηρακλή, σκόραραν ακόμα οι: Φάρμερ 14, Καράγκουτης 12, Παπαδόπουλος 6, Καράσεφ 7, Σαντάτζελο 2.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

Ο Θεσσαλονικιός διαιτητής Κύρος Βασσάρας κληρώθηκε χτες να διευθύνει ένα από τα δύο μεγάλα ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Εθνικής Κατηγορίας, αυτό μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού στο γήπεδο της Αλεξάνδρας. Στο άλλο μεγάλο ντέρμπι μεταξύ του Αρη και του Ηρακλή, τη σφυρίχτρα θα κρατάει ο Θανάσης Μπριάκος (Ηπείρου). Στα άλλα παιχνίδια: ΑΕΚ - Παναχαϊκή (Μποροβήλος), Πανηλειακός- ΠΑΟΚ (Φινοκαλιώτης), Ιωνικός - Καλαμάτα (Βαλλιάνος), ΟΦΗ - Ξάνθη (Ευθυμιάδης), Εθνικός Αστέρας - ΠΑΣ Γιάννινα (Βούλγαρης), Αθηναϊκός - Πανιώνιος (Φασόλης).

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Αλλαγές το 2004

Με διαφορετικό... πρόσωπο αναμένεται να παρουσιαστεί η ιστιοπλοΐα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004, σύμφωνα με απόφαση που προτίθεται τις επόμενες μέρες να πάρει η επιτροπή αθλητισμού της παγκόσμιας συνομοσπονδίας. Σύμφωνα με τις τροποποιήσεις που κυοφορούνται στους κόλπους της ΙΣΑΦ, οι κατηγορίες «Σόλινγκ» και «490» προβλέπεται να καταργηθούν, ενώ η Διεθνής Ομοσπονδία θα αποφασίσει από ποιες θα αντικατασταθούν. Παράλληλα, η επιτροπή αθλητισμού της ΙΣΑΦ θα εισηγηθεί την είσοδο του «Ματς Ρέισινγκ» γυναικών, χωρίς ωστόσο να έχει κοινοποιηθεί ποια κλάση θα προωθηθεί. Στο πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων παραμένει η κατηγορία «Μιστράλ», ενώ στα σκάφη «Τορνέιντο» θα γίνουν κάποιες αλλαγές στα πανιά.

Ο πρόεδρος της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας, Αντώνης Δημητρακόπουλος, και ο τεχνικός σύμβουλος, Τάκης Νικηφορίδης, θα πάρουν μέρος στη συνεδρίαση της Διεθνούς Ομοσπονδίας, που θα πραγματοποιηθεί στο Εδιμβούργο. Στην ίδια συνεδρίαση θα παραβρεθεί και ο Ελληνας Ολυμπιονίκης της Ατλάντα στα «Μιστράλ», Νίκος Κακλαμανάκης.

ΜΠΑΣΚΕΤ
«Βαρύς πέλεκυς» για Αβλέεφ

Τελικά το έχει η μοίρα του του Αβλέεφ να απασχολεί την κοινή γνώμη των φιλάθλων του μπάσκετ. Το καλοκαίρι έγινε ολόκληρο σίριαλ για τη μεταγραφή του, ενώ τώρα το όνομά του, από χτες, συγκαταλέγεται στα... κακά παιδιά του χώρου. Ο Ρώσος μπασκετμπολίστας Ρουσλάν Αβλέεφ τιμωρήθηκε από τη ΦΙΜΠΑ με διετή αποκλεισμό από κάθε διεθνή διοργάνωση, και έτσι κόπηκε απότομα ο δρόμος για την... περιβόητη πια μεταγραφή του στον Παναθηναϊκό, που δεν έπαψε να τρέφει κάποιο ενδιαφέρον.

Ο Αβλέεφ το βράδυ της Τρίτης ήταν πρωταγωνιστής ενός απίστευτου επεισοδίου, καθώς κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου της συνάντησης της ομάδας του Ουνίξ Καζάν με την τουρκική Μπεσίκτας για την 4η αγωνιστική του Κυπέλλου Σαπόρτα, έδειρε με... μίσος τον Γιουγκοσλάβο διαιτητή της συνάντησης Λίοβιτς, στέλνοντάς τον στο νοσοκομείο. Η ΦΙΜΠΑ τον τιμώρησε βαριά, ενώ απαίτησε και από τη Ρωσική Ομοσπονδία να ανακοινώσει την ποινή που θα επιβάλει στον παίκτη για τις εγχώριες διοργανώσεις. Μάλιστα έδωσε και χρονικό περιθώριο μέχρι τις 15 του Νοέμβρη.

ΒΟΛΕΪ
«Κίτρινα» χαμόγελα

Ντέρμπι βγαλμένο από τα παλιά διεξήχθη χτες στη Μίκρα, όπου ο Αρης αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Μίκρας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 ανδρών. Οι «κιτρινόμαυροι» αν και μέχρι χτες βρίσκονταν σε δυσμενή βαθμολογική θέση (12οι), κατάφεραν ν'... αναστηθούν και να χτυπήσουν στα ίσα τον αγώνα, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 3-1 (17-25, 25-21, 25-19, 25-23) που αποτελεί και την πρώτη τους στο θεσμό.

Σπουδαία αναμέτρηση όμως φιλοξενήθηκε και στο «Κατσάνειο». Ο Παναθηναϊκός έδειξε... τα δόντια του και κατάφερε να πετύχει σπουδαία νίκη κόντρα στον Ηρακλή με 2-3 (19-25, 25-19, 26-24, 26-28, 10-15). Τη νίκη τους αυτή, ωστόσο, οι «πράσινοι» την οφείλουν στον Νίκο Σαμαρά και τον Ακη Χατζηαντωνίου, οι οποίοι αποτέλεσαν την αιχμή του δόρατος για την ομάδα τους.

Τη συντριβή γνώρισε η ΕΑ Πατρών στην έδρα της, καθώς δεν μπόρεσε ούτε στιγμή να αντισταθεί στις «ορέξεις» των παιχτών του Πανελληνίου οι οποίοι πήραν τη νίκη με 3-0 (25-22, 25-16, 25-10). Σημειώνεται ότι η ομάδα της Πάτρας έπαιξε με μια σημαντική απουσία, αυτή του Νίκου Ρουμελιώτη που τραυματίστηκε στο χέρι. Τα άλλα αποτελέσματα είναι: Ορεστιάδα - Ολυμπιάδα 3-1, ΑΕΚ - Αρης Νικ. 3-0, Ιωνικός - Ολυμπιακός 0-3.