Πέμπτη 9 Νοέμβρη 2000
ΑΕΚ - ΤΣΙΜΠΟΝΑ 83-75
Ποια δυσκολία;

Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε το πρώτο θεωρητικά δύσκολο τεστ της ΑΕΚ στην Ευρωλίγκα της, αφού χτες στο ΟΑΚΑ νίκησε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 83-75 την Τσιμπόνα σημειώνοντας έτσι την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στην Ευρώπη. Μπορεί πριν το παιχνίδι ο Ντούσαν Ιβκοβτις να τόνιζε ότι ο αγώνας αποτελεί ένα σοβαρό τεστ για την ΑΕΚ. Αυτό όμως δε φάνηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης καθώς οι Κροάτες δεν μπορούσαν να κοντράρουν στα ίσια την ελληνική ομάδα. Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού ο «Δικέφαλος» έδειξε ότι θα ήταν ο... κυρίαρχος του παιχνιδιού αν και ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι. Η διαφορά στο πρώτο 10λεπτο ήταν ρευστή (17-13) αλλά στο ημίχρονο ήδη είχε φθάσει τους 10 πόντους (42-32) κυρίως χάρις σε δυο τρίποντα των Κακιούζη και Γκούροβιτς. Στην επανάληψη η διαφορά μεγιστοποιήθηκε στο 54-37 και εάν δεν έκανε συντήρηση δυνάμεων ίσως να γινόταν και μεγαλύτερη. Τα δεκάλεπτα: 17-13, 42-32, 61-48, 83-75.

ΑΕΚ: Στεφάνοβ 5, Χάνσελ 12, Χάμινγκ 2, Χατζής 8, Κουτλουάι 15, Ντικούδης 7, Γκούροβιτς 11, Μπετς 10, Μιούρσεπ 6, Κακιούζης 7.

Τσιμπόνα: Σέζαρ 14, Αουτζόμπι 19, Λι 16, Πρκάτσιν 6, Μάμιτς 6, Νίτσεβιτς 4, Ντίντιτς 2, Σκέλιν 6.

Τα δύσκολα, εύκολα, ο Ηρακλής

«Ιδρωσε» ο Ηρακλής αλλά τελικά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Πλάνια την οποία τελικά νίκησε με 89-74 για την 4η αγωνιστική του Β' ομίλου της Σουπρολίγκα. Ο «Γηραιός» ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι και έδειξε να αιφνιδιάζεται από την καλή απόδοση των Σουηδών στα πρώτα λεπτά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 17-25. Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στη δεύτερη περίοδο όπου τελικά το ημίχρονο βρήκε την ελληνική ομάδα πίσω στο σκορ με 44-42. Στην επανάληψη όμως, ο Ηρακλής με ηγέτη τον Χατζηβρέτα (31π) πέρασε μπροστά στο σκορ, για να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου με την εξαιρετική παρουσία του Νάκιτς (17π) η διαφορά πήρε διαστάσεις θριάμβου υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Εκτος των δυο για τον Ηρακλή, σκόραραν ακόμα οι: Φάρμερ 14, Καράγκουτης 12, Παπαδόπουλος 6, Καράσεφ 7, Σαντάτζελο 2.

Διπλή απογοήτευση (2002-11-01 00:00:00.0)
«Ανάσταση» στην... Μπολόνια (2002-04-19 00:00:00.0)
Προβάδισμα... αιωνίων (2002-03-22 00:00:00.0)
«Κατέρρευσε» στην επανάληψη (2002-01-17 00:00:00.0)
«Πάγωσε» στα Ουράλια (2001-11-15 00:00:00.0)
Κίτρινος... πυρετός (2001-01-10 00:00:00.0)