Πέμπτη 15 Νοέμβρη 2001
«Πάγωσε» στα Ουράλια

Μετά από τόση ταλαιπωρία (Ουράλια βλέπετε) και ανάλογη κούραση (ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό ήταν αυτό) να παίζει ουσιαστικά κόντρα στην... Εθνική Ρωσίας ή στην πιο ευχάριστη έκπληξη της φετινής Ευρωλίγκα αν προτιμάτε, η ΑΕΚ πάλι καλά που το πάλεψε κόντρα στην Ουράλ. Η Ενωση υπέστη χτες τη δεύτερη ήττα της στη διοργάνωση με 86-77 από τους εκπληκτικούς φέτος Ρώσους και τους άφησε στο ρετιρέ του ομίλου που αυτή αποχαιρέτησε. Ηταν άλλο ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα από τη ρωσική ομάδα που υπό τις οδηγίες του Μπέλοφ συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Πάντως, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα άγγιξε τη νίκη αλλά στο κρίσιμο σημείο έπαθε κλακάζ... Η Ενωση αν και έχανε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε με 67-65 στο 33`χάρη σε ένα σερί 10-0, αλλά στο τελευταίο επτάλεπτο δέχτηκε 19 πόντους από τους Νταϊνέκο και Αβλέεβ χάνοντας την ευκαιρία να νικήσει σε ένα γήπεδο - φωτιά όπως αυτό της Ουράλ που είχε τη συμπαράσταση 7.800 οπαδών της. Η ελληνική ομάδα παρά τη φανατισμένη ατμόσφαιρα κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να έχει στα ίσια το παιχνίδι (28-28) στη συνέχεια η Ουράλ έγινε ακόμη πιο επιθετική, χάρις και στην είσοδο του Πανόβ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 53-43. Η Ουράλ συνέχισε το... σφυροκόπημα της άμυνας της ΑΕΚ και στο δεύτερο ημίχρονο κρατώντας μία διαφορά ασφαλείας μέχρι το 30ό λεπτό (65-57).

ΟΥΡΑΛ ΓΚΡΕΪΤ: Μπασμίνοβ, Πανόβ 4, Καράσεβ 8, Βαϊσβίλα 3, Μιχαήλοβ 12, Πεγκούσιν 3, Αβλέεβ 21, Νταϊνέκο 29, Μπούι 6

ΑΕΚ: Χόλντεν 16, Ζήσης, Ταπούτος, Κόμαζετς 2, Κικίλιας 3, Ντικούδης 22, Μπιλμπά 2, Μπετς 18, Κακιούζης 14

• Με νίκες συνέχισαν οι δυο εκπρόσωποί μας στο Κύπελλο Σαπόρτα καθώς ο Πανιώνιος επικράτησε της Λε Μαν 108-83 και ο Ηρακλής τη Βοσνιακή Ιγκοκέα με 90-81. Στην πρεμιέρα των ομίλων του Κόρατς ο ΠΑΟΚ έχασε από τη Μακάμπι Ραμανγκάν με 81-71.