Προχτές, στην Επιτροπή της Βουλής για την Αναθεώρηση του Συντάγματος, ο εισηγητής του ΠΑΣΟΚ και πρώην υπουργός, Ευάγγελος Βενιζέλος, αποκάλυψε, ότι έχει υπάρξει, από το 1996, παρασκηνιακή συμφωνία, μεταξύ ΠΑΣΟΚ, ΝΔ και ηγεσίας της Εκκλησίας, για μη αναθεώρηση του σχετικού άρθρου του Συντάγματος. Και αυτό, παρά το γεγονός, πως στις αρχικές προτάσεις του ΠΑΣΟΚ - το 1995 - περιλαμβανόταν και το άρθρο αυτό στις υπό αναθεώρηση διατάξεις.
Τι λένε, τώρα, όλοι όσοι συκοφαντούσαν το ΚΚΕ;
Διαγωνισμό με κλειστές προσφορές έχει προκηρύξει τον καιρό αυτό το 2ο Γραφείο της Διεύθυνσης Προμηθειών του ΓΕΣ, με αντικείμενο την ετήσια έκδοση του περιοδικού «Η θητεία σήμερα». Απ' ό,τι μαθαίνουμε, όμως, ορισμένες τουλάχιστον εκ των σχετικών διαδικασιών, κάθε άλλο παρά διαγωνισμό θυμίζουν και δημιουργούν τις εύλογες υποψίες, ότι κάποιοι θέλουν σώνει και καλά να προεξοφλήσουν το όποιο αποτέλεσμα.
Τα γνωρίζει, άραγε, όλ' αυτά η ηγεσία του υπουργείου Εθνικής Αμυνας; Αν όχι, θα τη συμβουλεύαμε να ρίξει μια προσεκτική ματιά στην εν λόγω υπηρεσία και να πάρει τα αναγκαία μέτρα. Εμείς, εφόσον χρειαστεί, θα επανέλθουμε και με περισσότερα στοιχεία.
Στο θέμα επανήλθε ο υφυπουργός Παιδείας, Φ. Πετσάλνικος, δηλώνοντας ότι «διπλώματα που αποκτήθηκαν μετά από σπουδές που έχουν γίνει εν μέρει ή εξ ολοκλήρου σε ελληνικά Κέντρα Ελευθέρων Σπουδών ανεξαρτήτως της ενδεχόμενης συνεργασίας που έχουν με ξένα πανεπιστήμια, δεν αναγνωρίζονται ούτε ακαδημαϊκά, ούτε επαγγελματικά». Ομως, δυστυχώς, για τον κ. υφυπουργό, το περιεχόμενο της ευρωπαϊκής οδηγίας είναι σαφέστατο και τον διαψεύδει, καθορίζοντας ότι «για να αναγνωριστεί ένα δίπλωμα θα πρέπει ο κάτοχός του να παρακολούθησε, με επιτυχία κύκλο σπουδών μετά τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, διάρκειας τουλάχιστον τριών ετών και η εκπαίδευση αυτή θα πρέπει κατά το μεγαλύτερο μέρος να έχει πραγματοποιηθεί στην Κοινότητα».
Ας σταματήσει επομένως η κοροϊδία. Η κυβέρνηση και το υπουργείο με όσα έχουν συμφωνήσει και αποδεχτεί στις Βρυξέλλες, στρώνουν το δρόμο για την αναγνώριση τέτοιων διπλωμάτων και πρακτικά -εκτός των άλλων- δημιουργούν τις νέες στρατιές αποφοίτων, χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα.
Ούτε 1.000 ήταν, ούτε... 1.013. Μια απλή αντιπροσωπεία συνδικαλιστών του ΠΑΜΕ ήταν που θέλησε να συναντηθεί με τον διοικητή του ΙΚΑ Μ. Νεκτάριο. Δεν μπορούμε να φανταστούμε, όμως, ποιος και τι φοβήθηκε και μέχρι να ανέβουν και να κατέβουν οι συνδικαλιστές από το γραφείο του διοικητή, γέμισε όλη η στοά όπου βρίσκεται η είσοδος των γραφείων της διοίκησης του ΙΚΑ και η οδός Αγίου Κωνσταντίνου με δυνάμεις της αστυνομίας... Εκπληκτοι οι συνδικαλιστές του ΠΑΜΕ αντίκρισαν τις αστυνομικές δυνάμεις και αναρωτιούνταν τι προκάλεσε όλη αυτή την κινητοποίηση. Φαίνεται, όμως, ότι ο φόβος της κυβέρνησης απέναντι στις αντιδράσεις του ταξικού συνδικαλιστικού κινήματος είναι μεγαλύτερος από αυτόν που δείχνει. Καλείται η αστυνομία ακόμη και για τις αντιπροσωπείες.
Ας μη φοβούνται τόσο πολύ η κυβέρνηση και τα στελέχη της, σε διάφορες θέσεις. Δε... δαγκώνουν οι συνδικαλιστές και οι εργαζόμενοι...
ΜΙΑ... ΠΕΡΙΕΡΓΗ κατηγορία ενάντια στον Σημίτη εκτόξευσε χτες ο Καραμανλής από τη Βουλή, καθώς μίλαγε για τις συμβάσεις του δημοσίου. Του είπε ότι έχει στην υπηρεσία του ιδιωτικά ΜΜΕ και διαπλεκόμενα συμφέροντα!
Για ξανασκέψου το, βρε πρόεδρε! Μήπως συμβαίνει το αντίθετο; Μήπως ο Σημίτης εξυπηρετεί τα συμφέροντα κυρίως κι όχι αυτά τον Σημίτη; Δηλαδή, μην ξεχάσουμε και την πολιτική οικονομία που μάθαμε πια...
ΤΏΡΑ ΒΕΒΑΙΑ όχι πως ήταν και πιο σοβαρή η απάντηση που έδωσε στον αρχηγό της Νέας Δημοκρατίας ο υπουργός Δικαιοσύνης, ο Μ. Σταθόπουλος. Είπε ότι για τη σημερινή διαπλοκή συμφερόντων φταίει «η κυβέρνηση Μητσοτάκη της περιόδου 1990 -1993».
Δηλαδή, πριν το 1990 και μετά το 1993, οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ τι έκαναν; Αποδυνάμωναν τα μεγάλα συμφέροντα; Μην τρελαθούμε κιόλας... Τέλος πάντων, αυτοί ακόμα και μέχρι το 2090 να μείνουν στην κυβέρνηση (κούφια η ώρα..) για την κυβέρνηση Μητσοτάκη θα λένε, είναι βέβαιο!
Αλλωστε, όσο πια και να δημιούργησε συνθήκες δημιουργίας διαπλεκομένων ο Μητσοτάκης, τόσα χρόνια πια δεν κατάφεραν να κάνουν κάποιο βήμα προόδου και να μας απαλλάξουν απ' αυτά; Προφανώς όχι. Αντιθέτως, είναι φανερό πως τα διαπλεκόμενα έχουν βρει τον καλύτερό τους φίλο στο πρόσωπο της κυβέρνησης και του Σημίτη.
Α, ΜΑΛΙΣΤΑ, κάνει πολιτικές κινήσεις η εκκλησία, όπως παραδέχτηκε χτες η Ιερά Σύνοδος, αναφερόμενη στο θέμα των ταυτοτήτων, πλην όμως δεν έχει κομματικές εξαρτήσεις, όπως μας είπαν.
Μια φορά ο Αρχιεπίσκοπος - αν θυμόμαστε καλά - ήταν, στην τελευταία ομιλία του στο Σύνταγμα, υπέρ των ιδιωτικοποιήσεων, της Ευρωπαϊκής Ενωσης και γενικώς της πορείας που ακολουθεί η χώρα!
Ομολογουμένως είναι περισσότερα από ένα τα κόμματα που συμφωνούν με αυτές τις θέσεις και δεν μπορούμε να τον θεωρήσουμε δεμένο με κάποιο από αυτά. Πλην όμως έχουν σαφέστατες πολιτικές και κομματικές κατευθύνσεις οι θέσεις του.