Το παιχνίδι βεβαίως συνεχίστηκε με απάντηση του Ευ. Μπασιάκου, ο οποίος κατηγόρησε για όλα τα δεινά την προηγούμενη κυβέρνηση και ανέπτυξε τα ...«μέτρα» της ΝΔ για τη στήριξη των αγροτών. Πάντως, οι αλληλοκαταγγελίες ΠΑΣΟΚ και ΝΔ είναι πολύ χρήσιμες για τους μικρομεσαίους αγρότες της χώρας, οι οποίοι οφείλουν να καταλάβουν το βρώμικο παιχνίδι που παίζεται ανάμεσα στα δύο κόμματα προς όφελος φυσικά των νεοτσιφλικάδων και των εμποροβιομηχάνων που λυμαίνονται τους κόπους τους και εποφθαλμιούν τη γη τους. Να το καταλάβουν το δυνατόν συντομότερο και να τους τιμωρήσουν «μαυρίζοντας» και τους δύο στις ερχόμενες δημοτικές και νομαρχιακές εκλογές και ενισχύοντας τους αγωνιστικούς συνδυασμούς που στηρίζονται από το ΚΚΕ και τις άλλες ριζοσπαστικές δυνάμεις σε ολόκληρη τη χώρα.
Το γνωστό δικομματικό παιχνίδι σε βάρος των μικρομεσαίων αγροτών της χώρας παίχτηκε και προχτές ανάμεσα στον υπεύθυνο του Πολιτικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ Θ. Πάγκαλο και τον υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Ε. Μπασιάκο, για το ποιος «νοιάζεται» περισσότερο για το μικρό και μεσαίο αγρότη της χώρας μας. Ο Θ. Πάγκαλος έδωσε συνέντευξη Τύπου στην οποία κατήγγειλε, από την πτώση του αγροτικού εισοδήματος και την εγκατάλειψη του αγρότη από την κυβέρνηση της ΝΔ μέχρι τη δημιουργία καρτέλ εκμετάλλευσης των παραγωγών σχεδόν σε κάθε αγροτικό προϊόν. Θυμήθηκε επιπλέον και τους μικρομεσαίους αγρότες, λέγοντας ότι πάνω από 100.000 δεν ενεργοποίησαν καθόλου τα ατομικά τους δικαιώματα είσπραξης των επιδοτήσεων της νέας ΚΑΠ. Φυσικά, ούτε λόγος για τα πάνω από 200.000 μικρομεσαία αγροτικά νοικοκυριά που ξεκληρίστηκαν κατά την 20ετή διακυβέρνηση της χώρας από το ΠΑΣΟΚ, ούτε λέξη για τη συμφωνία της νέας ΚΑΠ που το ΠΑΣΟΚ προσυπέγραψε ως τότε κυβέρνηση με αποτέλεσμα σήμερα που η ΝΔ την εφαρμόζει, το αγροτικό εισόδημα να συρρικνώνεται και η αγροτική γη να συγκεντρώνεται στα χέρια των λίγων...
Γιατί η «εξάντληση» του προϋπολογισμού είναι έννοια σχετική, και συνήθως αποδεικνύεται ανεξάντλητος όταν πρόκειται να πριμοδοτήσει ιδιωτικοποιήσεις, εφοπλιστές ή εξοπλιστικά προγράμματα του ΝΑΤΟ.
Η εξάντληση όμως των εκπαιδευτικών και όσων υποχρεώνονται να ζουν με μισθούς φτώχειας είναι μια πραγματικότητα. Οπως και η εξάντληση αυτού του εκπαιδευτικού συστήματος που συνεχίζει να τροφοδοτεί πλουσιοπάροχα τα «αποθέματα» ανέργων και «απασχολήσιμων».
ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΥ, όσο οξύνονται οι κινητοποιήσεις στο χώρο της Παιδείας τόσο περισσότερο αρχίζει να ξεπροβάλλει το αποκρουστικό πρόσωπο ενός πολυδαίδαλου συστήματος που θέλει να τσαλαπατήσει καθέναν που θα θελήσει να διατυπώσει κάτι διαφορετικό από αυτό που κυριαρχεί.
Ετσι, άρχισαν να κάνουν την εμφάνισή τους κάποιοι «εξοργισμένοι γονείς» για να μας θυμίσουν τους «κοινωνικούς αυτοματισμούς» που επαγγελλόταν στο παρελθόν το ΠΑΣΟΚ του Κώστα Σημίτη.
Οι υπουργοί της κυβέρνησης προσπαθούν να ξεπεράσουν ο ένας τον άλλον σε προκλητικές δηλώσεις κατασυκοφάντησης των απεργών και των μαθητών, ενώ τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ προσπαθούν να μετατρέψουν τον όποιο διεκδικητικό λόγο ακούγεται σε «τραύλισμα» της δικής τους ψευτοαντιπολίτευσης.
Κερασάκι στην τούρτα, βέβαια, οι κάθε λογής «Πρετεντέρηδες» που υπάρχουν σε όλα τα τηλεοπτικά κανάλια και στήνουν το γνωστό γκαιμπελίστικο παιγνιδάκι τους που και τις κινητοποιήσεις συκοφαντεί και ακροαματικότητες ευελπιστούν ότι θα τους δώσει.
Μόνο που - όσο κι αν το απεύχονται - ο κόσμος δεν είναι ανόητος. Βλέπει τι συμβαίνει, μπορεί να κρίνει και να καταδικάσει. Κι έχει μια καλή ευκαιρία να ξεκινήσει από τις εκλογές της Κυριακής.
Αξίζει να προσεχτούν οι παρακάτω φράσεις: «Είστε βαθιά νυχτωμένος αν πιστεύετε ότι οι νέοι άνθρωποι σήμερα καπελώνονται από κόμματα ή οργανώσεις»... «Η κυβέρνηση προσπαθεί τα θύματα της πολιτικής της να στρέψει το ένα εναντίον του άλλου. Να προκαλέσει σύγκρουση μεταξύ γονέων, μαθητών, εκπαιδευτικών, αγνοώντας ότι η επιλογή αυτή αφήνει πίσω της βαθιά τραύματα που θα τα βρούμε όλοι μπροστά μας». Και ακόμα: «Επίδειξη πολιτικής δύναμης και αδιαλλαξίας κάνουν μόνο οι πολιτικά αδύναμες κυβερνήσεις». Κι όμως τα είχε πει ο νυν πρωθυπουργός Κ. Καραμανλής στη Βουλή στις 11 Γενάρη 1999 σε προ ημερήσιας διάταξης συζήτηση, με αφορμή τις τότε κινητοποιήσεις στην Παιδεία. Δηλαδή, αυτά ακριβώς που κάνει σήμερα η κυβέρνηση της ΝΔ (επίδειξη αδιαλλαξίας και πυγμής στους αγώνες για την Παιδεία, συκοφαντικές επιθέσεις περί υποκινούμενων αγώνων, κοινωνικός αυτοματισμός), τα αντέγραψε από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Σήμερα γίνεται μια αντιστροφή ρόλων, με στόχο την εξαπάτηση και τον εγκλωβισμό των λαϊκών μαζών. Επιτέλους, πρέπει να σταματήσει αυτός ο φαύλος κύκλος. Είναι ευκαιρία την Κυριακή να γίνει το επόμενο βήμα: Αποφασιστική ενίσχυση των αγωνιστικών συνδυασμών συνεργασίας που στηρίζονται από το ΚΚΕ.
ΥΓ: Σε εκείνη την ομιλία του, ο Κ. Καραμανλής είχε, πράγματι, ταχθεί κατά των καταλήψεων στα σχολεία. Κανείς δεν μπορεί να τον κατηγορήσει για ασυνέπεια. Πάντα ήταν απέναντι από τους λαϊκούς αγώνες.