Η αλήθεια, όμως, είναι πολύ διαφορετική. Οταν ο Γάλλος Πρόεδρος Σιράκ αποφάσιζε τη διενέργεια του δημοψηφίσματος, οι δημοσκοπήσεις έδιναν 70% υπέρ του «ναι». Προφανώς, πίστευε, ότι θα έκανε έναν «περίπατο», «επενδύοντας» την έγκριση του «ευρωσυντάγματος» με τη λαϊκή πλειοψηφία. Οταν οι δημοσκοπήσεις έδειξαν ότι το ποσοστό του «όχι» αυξάνεται και μειώνεται αυτό του «ναι», τότε μπήκαν μπροστά τα «μεγάλα μέσα» και ο γαλλικός λαός υπέστη μια πρωτοφανή και πανευρωενωσιακή επιχείρηση χειραγώγησης των συνειδήσεων, κινδυνολογίας, εκβιασμών και απειλών.
Αλλωστε, υπάρχουν πάμπολλες αποδείξεις, για το πού πραγματικά γράφουν οι ηγεσίες της ευρωένωσης τα δημοκρατικά δικαιώματα των λαών και τον ουσιαστικό διάλογο. Μια απ' τις πολλές και τα όσα δεν έχουν γίνει στη χώρα μας, σχετικά με το «ευρωσύνταγμα». Ούτε δημοψήφισμα, ούτε ενημέρωση, ούτε διάλογος...
Η «Ολυμπιακή Αεροπορία» είναι μια ακόμη επιχείρηση και, μάλιστα, βρίσκεται σε πορεία εξυγίανσης - λένε οι κυβερνώντες, τωρινοί και προηγούμενοι. Τι σημαίνουν αυτά, εκτός πολλών άλλων; Οτι τα πάντα κοστολογούνται. Ακόμη και οι ανθρώπινες ζωές. Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα ότι η μεταφορά φιαλών αίματος, που προέρχονται από την εθελοντική αιμοδοσία, ζυγίζονται και κοστολογούνται σαν... κοινά εμπορεύματα! Δε μας εκπλήσσει. Αλλωστε στον καπιταλισμό όλα έχουν την... τιμή τους. Ακόμα και όταν μιλάμε για τη ζωή των ανθρώπων, δε διστάζουν να βάλουν στο «ίδιο τσουβάλι» το εμπόρευμα μιας επιχείρησης και το αίμα που θα σώσει μια - ή περισσότερες - ζωές. Τόσος είναι ο παραλογισμός και η σήψη του σημερινού συστήματος...
Στη νέα τουριστική πολιτική και στις δυνατότητες ανάπτυξης του ελληνικού τουρισμού αναφέρθηκε χτες ο υφυπουργός Τουρισμού Αν. Λιάσκος, μιλώντας σε Ουκρανούς δημοσιογράφους που επισκέπτονται την Ελλάδα. Την ίδια ώρα, το Κέντρο Καταναλωτών επιβεβαίωνε από τη μεριά του μια παγιωμένη κατάσταση: Οι 4 στους 10 Ελληνες δε θα κάνουν φέτος διακοπές και η συντριπτική πλειοψηφία επικαλείται οικονομικούς λόγους. Από αυτούς που θα κάνουν διακοπές, οι περίπου 7 στους 10 θα πάνε σε ιδιόκτητο ή συγγενικό - φιλικό σπίτι και μόνο οι 3 στους δέκα θα αναζητήσουν ξενοδοχείο ή ενοικιαζόμενο δωμάτιο. Επίσης, μόνο οι 3 στους δέκα θα κάνουν διακοπές τουλάχιστον 20 ημερών.
Βέβαια, το υπουργείο Τουρισμού δαπανά αρκετά χρήματα για την τόνωση του «εσωτερικού τουρισμού» με το σύνθημα «Μένουμε Ελλάδα». Χρήματα που εξυπηρετούν τους Ελληνες μεγαλοξενοδόχους. Με την ίδια λογική αύξησε τα κονδύλια και για το πρόγραμμα τουρισμού του ΕΟΤ. Το σοβαρότερο πρόβλημα όμως δεν είναι αν και πόσο πιάνουν τόπο τα λεφτά που σκορπάει η κυβέρνηση. Το πρόβλημα βρίσκεται στη συνολική αντιλαϊκή πολιτική της κυβέρνησης. Αυτή διαμορφώνει τη σκληρή πραγματικότητα, μέσα στην οποία ζουν οι εργαζόμενοι. Αυτή στερεί από τα λαϊκά στρώματα το δικαίωμα στην αναψυχή...
«Ζωή στην περιφέρεια και ικανοποίηση στους πολίτες» θεωρεί το υπουργείο Εσωτερικών ότι θα δώσει ο «Θησέας» - πρόγραμμα στο οποίο συγκεντρώνονται κονδύλια για έργα στους δήμους. Τα κονδύλια, κατά 75% προέρχονται από χρήματα που, έτσι κι αλλιώς, θα διαχειρίζονταν οι δήμοι, δηλαδή από την κρατική επιχορήγηση που εισπράττουν κάθε χρόνο.
Την ίδια ώρα, η συνολική κρατική επιχορήγηση παραμένει σε εξευτελιστικά επίπεδα. Πρόβλημα, το οποίο η κυβέρνηση θεωρεί, ότι μπορεί να αντιμετωπιστεί με τις διαβόητες «συμπράξεις» μεταξύ των δήμων και του ιδιωτικού κεφαλαίου. Στο ίδιο πλαίσιο εντάσσεται και το πρόγραμμα «Θησέας» και, βέβαια, ενισχύεται και επεκτείνεται συνεχώς η γενικότερη λογική της ανταποδοτικότητας. Δηλαδή, να πληρώνουν οι δημότες για κάθε υπηρεσία, που τους παρέχεται. Με άλλα λόγια και παρά τις «μεγάλες κουβέντες» των αρμοδίων, οι δήμοι μετατρέπονται όλο και περισσότερο σε μοχλούς προώθησης της πολιτικής των ιδιωτικοποιήσεων, της πολύμορφης ενίσχυσης του μεγάλου κεφαλαίου και της φορομπηξίας σε βάρος των λαϊκών στρωμάτων.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι προχτεσινές δηλώσεις του Μ. Μπαρόζο. Από τη μια, έκανε τεμενάδες στην έκφραση του δημοκρατικού δικαιώματος του γαλλικού λαού και από την άλλη, δήλωνε ότι όλα συνεχίζονται κανονικά... Λες και είχε πλειοψηφήσει το «ναι»...
Οσο για τον αρμόδιο για θέματα εξωτερικής πολιτικής της ΕΕ και πρώην γραμματέα του ΝΑΤΟ, Χ. Σολάνα, είχε μείνει στην προεκλογική φάση της άκρατης κινδυνολογίας. Συνέχιζε να μιλάει για κίνδυνο «παράλυσης της ΕΕ»...
Μάλλον, όλ' αυτά είναι ένα μεγάλο μάθημα για πολλούς στη χώρα μας. Για το πώς αντιμετωπίζονται οι ευρωπαϊκοί λαοί, για το πώς γίνονται αποδεκτοί μόνο όταν σκύβουν το κεφάλι και λένε «ναι» σε οτιδήποτε και για το πώς οι Ευρωπαίοι πρωθυπουργοί και κυβερνήσεις συνασπίζονται όταν πρόκειται να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντα που εκπροσωπούν.
Μόνο που αυτή τη φορά μάλλον την πάτησαν και σίγουρα θα έπρεπε να σιωπούν τώρα, μετά από όσα έχουν πει και όσα έχουν κάνει.
ΩΣΤΕ, ΑΠΟΛΥΤΩΣ «ανεύθυνες» και οι νέες καταγγελίες για την καταπάτηση των ανθρωπίνων στη βάση του Γκουαντανάμο, σύμφωνα με τους Αμερικανούς και συγκεκριμένα το Γενικό Επιτελείο Στρατού των ΗΠΑ!
Μάλιστα, όπως υποστήριξαν οι εν λόγω κύριοι, το... φαγητό των κρατουμένων είναι θαυμάσιο, ενώ προστατεύονται οι θρησκευτικές πεποιθήσεις των κρατουμένων...
Προφανώς, το γεγονός πως δεν κάνουν τον κόπο να πληροφορήσουν τον οποιονδήποτε για το πόσοι και ποιοι είναι οι κρατούμενοι, θεωρείται λεπτομέρεια...
Ετσι όπως πάνε, σε λίγο θα μας πουν ότι πρόκειται για κάποιο είδος ...επίγειου παραδείσου, όπου κάνουν διακοπές και ψυχαγωγούνται όσοι θεωρούνται ύποπτοι για «τρομοκρατικές ενέργειες».