Την ίδια ώρα στο Νομαρχιακό Συμβούλιο της Καβάλας, από κοινού διοίκηση (ΝΔ) και μείζονα αντιπολίτευση (ΠΑΣΟΚ) απέφυγαν ουσιαστική συζήτηση και λήψη απόφασης για αγωνιστικές πρωτοβουλίες σχετικά με την εξασφάλιση της λειτουργίας των εργοστασίων της Βιομηχανίας Φωσφορικών Λιπασμάτων σε Καβάλα και Θεσσαλονίκη και διασφάλιση όλων των θέσεων εργασίας. Το γεγονός κατήγγειλε η Δημοκρατική Αγωνιστική Συνεργασία.
Νέα κόντρα Παλαιοκρασσά - κυβέρνησης. Γύρω από παλιά ζητήματα που παραμένουν ...επίκαιρα. Με υπόμνημά του στον Εισαγγελέα, ο Γ. Παλαιοκρασσάς επαναλαμβάνει προηγούμενες καταγγελίες του για τη διαπλοκή και επαυξάνει: Κρατικοί παράγοντες διαπλέκονται με οικονομικά συμφέροντα και συνεργάζονται με ΜΜΕ για την προώθηση αυτών των συμφερόντων. Ο υπουργός Ανάπτυξης Δ. Σιούφας και ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Ν. Στεφάνου. Ο όμιλος Μυτιληναίου, ο Π. Ψυχάρης (γιος του εκδότη του «Βήματος»), το «ΕΘΝΟΣ», δημοσιογράφοι, κλπ. Μέλη της διοίκησης της ΔΕΗ, επιχειρησιακά στελέχη, συγγενείς, κουμπάροι, φίλοι, η ALPHA BANK. Ολ' αυτά αποτελούν τον «ιστό της αράχνης» της διαπλοκής που καταγγέλλει.
Ο υπουργός Ανάπτυξης έκανε λόγο για «μυθεύματα», ο Ν. Στεφάνιου για «παραλογισμό» και «μυθοπλασία». Ο αναπληρωτής κυβερνητικός εκπρόσωπος δε σχολιάζει υπόθεση που βρίσκεται στη Δικαιοσύνη. Κι ο λαός κουνά απλώς το κεφάλι του, ξέροντας ότι ακόμη και αν δεν είναι αυτά ακριβώς τα επίμαχα ονόματα, θα είναι κάποια άλλα.
Μ' αυτό τον τρόπο δικαιολογούν και το χτύπημα των εργαζομένων στην Τοπική Αυτοδιοίκηση, έξω από το υπουργείο Εσωτερικών. Ισχυρίζονται ότι οι ειδικές δυνάμεις της ΕΛ.ΑΣ. πρέπει να «αμύνονται» όταν δέχονται επιθέσεις. Μάλιστα, επικαλούνται το νόμο και την τάξη, καλώντας σε ανάλογη... συμμόρφωση και τους διαδηλωτές. Παράλληλα, παραδέχονται πως τα χημικά όπλα, που χρησιμοποιεί η ΕΛ.ΑΣ. για την καταστολή των διαδηλώσεων, περιέχουν επικίνδυνες ουσίες για τη ζωή των πολιτών. Κι αυτά, όμως, με βάση τους νόμους, που επικαλείται η ΠΟΑΣΥ, χρησιμοποιούνται. Νόμους ταξικούς, αντιλαϊκούς και αντιδημοκρατικούς, που θεσπίζονται για να προστατεύουν τα συμφέροντα των λίγων σε βάρος των πολλών. Αυτά «ξεχνά» η διοίκηση της ΠΟΑΣΥ. Κι ας έχει και η ίδια εμπειρία από την κατασταλτική δράση των συναδέλφων της. Οπως «ξεχνά» ότι οι εντολές, που εκτελούν οι αστυνομικοί, προέρχονται από τα ίδια κέντρα που φτιάχνουν και τους προαναφερόμενους νόμους...
Κάπου μέσα σε όλα αυτά, ο Γ. Παλαιοκρασσάς δηλώνει, επίσης, ότι όλα όσα έχουν συμβεί τα τελευταία τουλάχιστον χρόνια αποτελούν «απιστία κατά της ΔΕΗ», η οποία θα «πληρώνει» για τα επόμενα 12 χρόνια 60 εκατ. ευρώ το χρόνο τις ιδιωτικές μονάδες ηλεκτροπαραγωγής στο πλαίσιο της «απελευθέρωσης» της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας.
Γεγονός είναι ότι και η προσέγγιση Παλαιοκρασσά, τυπικά έχει να κάνει με τον «υγιή ανταγωνισμό» και την προστασία των επιχειρηματικών συμφερόντων της ΔΕΗ. Λες και βρισκόμαστε στην εποχή του προμονοπωλιακού καπιταλισμού και οι σύγχρονοι κανόνες της «ελεύθερης αγοράς» και της ανταγωνιστικότητας δε λειτουργούν νομοτελειακά προς όφελος των ισχυροτέρων πολυεθνικών, για τη μεγιστοποίηση της δύναμης και των κερδών τους. Ετσι ή αλλιώς, πάντως, για την προστασία των λαϊκών συμφερόντων, για το φτηνό ηλεκτρισμό με απόλυτο έλεγχο και εγγύηση του Δημοσίου δε μιλά κανείς. Η διαπλοκή, «παράνομη» και «νόμιμη» δεν είναι κάτι νέο, αν και οι καταγγελίες πάντα είναι χρήσιμες. Αλλά δεν είναι αποτέλεσμα διεφθαρμένων πολιτικών. Αποτελούν την αναπόφευκτη συνέπεια αντιλαϊκών πολιτικών.
Η ουσιώδης διαφορά μεταξύ του θεάτρου και του προχτεσινού θεάματος Καραμανλή - Παπανδρέου στη Βουλή είναι η διαφορά μεταξύ της υποκριτικής και της υποκρισίας. Η τέχνη της υποκριτικής δεν έχει καμιά σχέση με την υποκρισία των δύο «μονομάχων», στην προσπάθειά τους να αποκρύψουν την ταύτισή τους στις βασικές πολιτικές τους επιλογές.
Είναι γεγονός ότι τους κυρίους Καραμανλή και Παπανδρέου όλο και περισσότεροι τους έχουν πάρει χαμπάρι. Το δείχνουν και τα στοιχεία της πρόσφατης δημοσκόπησης όπου το 65%, με δεδομένο ότι η θέση των ανθρώπων του μόχθου χειροτερεύει, απαντά ότι για την κατάσταση της οικονομίας φταίνε και οι δύο. Βεβαίως, δεν αρκεί να αναγνωρίζεις τον «ένοχο», αν τον αφήνεις ατιμώρητο ή τον επιβραβεύεις με την ψήφο σου.
Το μόνο που είναι διατεθειμένοι να δώσουν χωρίς τσιγκουνιές είναι το «κουτόχορτο» των ψευδαισθήσεων και των αυταπατών, για την πλειοψηφία του κόσμου, διαιωνίζοντας τις πελατειακές σχέσεις, την ομηρία των «δικών» τους, τον εξευτελισμό της προσωπικότητας των «ευεργετουμένων», ενώ ταυτόχρονα δίνουν τα πάντα στο κεφάλαιο.
Αυτός ο δρόμος είναι ο αγώνας για μια καλύτερη ζωή, χωρίς τις αυταπάτες που σπέρνουν οι συνεταίροι του δικομματισμού. Με την ενίσχυση του ταξικού εργατικού συνδικαλιστικού κινήματος, την ενίσχυση του ΚΚΕ, της δύναμης που ανυποχώρητα και με την εγγύηση της ιστορίας του στέκεται στην πρώτη γραμμή υπεράσπισης των λαϊκών συμφερόντων, συμβάλλοντας στη δημιουργία προϋποθέσεων για το δικό τους μέτωπο πάλης για τη λαϊκή εξουσία.