Την ίδια στιγμή, τα συγκροτήματα του Τύπου κάνουν εκτενείς αναφορές στα χειροκροτήματα των τραπεζιτών, που απέσπασε ο πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου, κατά τη διάρκεια της ομιλίας του σε διεθνές οικονομικό συνέδριο στη Βιέννη. Και πώς να μην αποσπάσει τα εύσημα της διεθνούς τοκογλυφίας άλλωστε, όταν για μια ακόμη φορά δεσμεύτηκε, επί της ουσίας, ότι η χώρα και ο πλούτος που παρήγαγε όλα αυτά τα χρόνια ο εργαζόμενος λαός είναι στην πλήρη διάθεσή της...
Ο δημόσιος τομέας Υγείας, λοιπόν, όπως και η Παιδεία, και οι μεταφορές, και η γη, και ο ορυκτός πλούτος, ακόμα και το νερό και ο αέρας που αναπνέουμε, απλώνονται στα πόδια των «επενδυτών», για να γεμίσουν ακόμα πιο πολύ τα ήδη ξέχειλα σεντούκια τους.
Αυτό εννοεί η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, όταν μιλάει για «ανάκτηση της διεθνούς αξιοπιστίας της χώρας».
Την εκτίμηση ότι το πακέτο των 750 δισ. ευρώ που ενέκριναν πρόσφατα οι ηγέτες της Ευρωζώνης είναι στην πραγματικότητα ένα δεύτερο πακέτο διάσωσης και στήριξης των τραπεζών, κυρίως της Γερμανίας και της Γαλλίας, έρχονται να επιβεβαιώσουν τα χθεσινά στοιχεία της Τράπεζας Διεθνών Διακανονισμών (BIS). Σύμφωνα λοιπόν με αυτά τα στοιχεία οι γαλλικές και οι γερμανικές τράπεζες παραμένουν οι περισσότερο εκτεθειμένες στις «αδύναμες» οικονομίες της ΕΕ, καθώς κατέχουν 958 δισ. δολάρια χρέους από την Ισπανία, την Πορτογαλία, την Ελλάδα και την Ιρλανδία. Το ποσό αυτό αναλογεί στο 61% της συνολικής έκθεσης των διεθνών τραπεζών στην Ευρωζώνη, που ανερχόταν στα 1,58 τρισ. δολάρια στα τέλη του 2009. Στις τράπεζες της Ευρωζώνης αναλογούν περίπου τα δύο τρίτα της συνολικής έκθεσης των διεθνών πιστωτικών ιδρυμάτων στις τέσσερις αυτές χώρες. Σύμφωνα με την BIS, από τη συνολική έκθεση των γαλλικών και των γερμανικών τραπεζών, περίπου 174 δισ. δολάρια αφορούν δάνεια προς κυβερνήσεις, ενώ το υπόλοιπο ποσό αφορά δάνεια προς ιδιώτες και επιχειρήσεις. Είναι ολοφάνερο ότι τα όργανα της ΕΕ θα κάνουν ό,τι μπορούν για να στηρίξουν τις «δικές τους» τράπεζες, στέλνοντας βέβαια το λογαριασμό στους λαούς της ΕΕ. Την ίδια στιγμή όμως οι ενδοευρωπαϊκές-ενδοϊμπεριαλιστικές αντιθέσεις είναι ισχυρές, καθώς οι μεγάλες χώρες της ΕΕ θέλουν να βγουν πιο ενισχυμένες από την κρίση, εννοείται σε βάρος των ανταγωνιστών τους. Συμπέρασμα; Φιλολαϊκή διέξοδος εντός της ΕΕ και του καπιταλισμού, δεν υπάρχει.
«Με διαδικασίες - εξπρές», όπως διαβάζουμε στο χτεσινό «Εθνος», «θα επιχειρήσει το υπουργείο Οικονομικών να εισπράξει φόρους από 150.000 μισθωτούς, οι οποίοι για τη χρήση του 2008 απέκρυψαν 206 εκατ. ευρώ, καθώς δήλωσαν χαμηλότερα εισοδήματα από αυτά που προέκυψαν από τις δηλώσεις των εργοδοτών τους». Είναι η πολλοστή φορά που η παραπάνω είδηση «ανακυκλώνεται» το τελευταίο διάστημα και ο προπαγανδιστικός στόχος είναι προφανής. Να φανεί ότι οι πάντες φοροδιαφεύγουν, άρα οι πάντες ευθύνονται για την κρίση και άρα είναι αναπόφευκτα και αναγκαία τα μέτρα της κυβέρνησης... Οι πάντες αντιλαμβάνονται ότι το πρόβλημα, βέβαια, της ελληνικής οικονομίας δεν είναι τα 200 εκατ. ευρώ που έχουν αποκρύψει οι 150.000 μισθωτοί - μάλιστα 38.000 από αυτούς έχουν αποκρύψει έως...100 ευρώ(!), ενώ ακόμα 40.000 έχουν αποκρύψει έως 500 ευρώ. Καμία αντίρρηση να εισπραχθούν τα οφειλόμενα, αλλά είναι ολοφάνερο ότι σκόπιμα διογκώνεται και αναπαράγεται το παραμύθι με τους μισθωτούς που φοροδιαφεύγουν. Ομως, άλλη είναι η απορία μας. Γιατί η κυβέρνηση και το υπουργείο Οικονομικών δεν επιχειρούν «με διαδικασίες εξπρές» να εισπράξουν τα 32 δισ. ευρώ που βεβαιωμένα οφείλουν (μόνο) 6.000 μεγαλοοφειλέτες στο δημόσιο; Γιατί αυτούς τους έχει «ξεχάσει»; Γιατί συνεχώς μειώνουν τα φορολογικά βάρη στο κεφάλαιο και αυξάνουν τους έμμεσους - αντιλαϊκούς - φόρους; Εννοείται ότι τα ερωτήματα είναι ρητορικά, αφού τα λαϊκά στρώματα γνωρίζουν ποια συμφέροντα υπηρετούν οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ.