Το «μαχαίρι στο λαιμό των εργατών», για να δεχτούν την πολιτική που σκάβει το λάκκο τους, βάζει η κυβέρνηση. Ετσι, για να καλλιεργήσει ανοχή στην κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων, η κυβέρνηση χρησιμοποιεί ως βασικό της επιχείρημα ότι αυτό θα γίνεται μόνο σε περιπτώσεις που επιχειρήσεις θα κινδυνεύουν να κλείσουν. Τι λέει, δηλαδή; Οτι οι εργάτες ή θα είναι άνεργοι (και άρα δε θα έχουν καθόλου μισθό) ή θα έχουν μισθούς φιλοδωρήματα. Χτες, η κυβέρνηση επανήλθε για να διαφημίσει ως παρέμβαση κατά της αύξησης της ανεργίας το ότι θα επιδοτηθούν οι εργοδοτικές ασφαλιστικές εισφορές για τη διατήρηση των θέσεων εργασίας χιλιάδων εργαζομένων. Τι λέει δηλαδή; Οτι για να μην πεταχτούν εργάτες στο δρόμο, θα πρέπει να δεχτούν να πληρώνονται από τη δική τους τσέπη (και) οι ασφαλιστικές εισφορές των εργοδοτών.
Στόχος τους όμως δεν είναι απλά η τρομοκράτηση και η ανοχή του εργατόκοσμου. Θέλουν ενεργητικούς υπερασπιστές της πολιτικής τους γιατί δυσκολεύονται όλο και περισσότερο να κρύψουν τα αδιέξοδά της. Γιατί ούτε η επιδότηση των εργοδοτικών εισφορών, ούτε η μείωση των μισθών θα σβήσει τη δίψα του κεφαλαίου για περισσότερα κέρδη. Οι απολύσεις δε θα σταματήσουν όσο η παραγωγή σχεδιάζεται με στόχο το μέγιστο δυνατό κέρδος των λίγων. Η αποδοχή τέτοιων μέτρων από τους εργάτες ισοδυναμεί με συμφωνία στη θανατική τους καταδίκη. Αλλά αυτή είναι η «δημοκρατική» κοινωνία του καπιταλισμού που βάζει ψευτοδιλήμματα του τύπου «ή θα συμφιλιωθείς με εργασιακά δικαιώματα πείνας ή θα πεθάνεις από αυτήν λόγω ανεργίας»...
Τον εργασιακό μεσαίωνα που επικρατεί στους χώρους της «COSCO» ανακάλυψε χτες ο ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ. Κατέθεσε λοιπόν Ερώτηση ο βουλευτής Θοδ. Δρίτσας ζητώντας από την κυβέρνηση να διασφαλίσει τις εργασιακές συνθήκες στις λιμενικές εγκαταστάσεις.
Δηλαδή, αφού πρώτα στήριξαν με χέρια και με πόδια την απελευθέρωση των λιμανιών, αφού στήριξαν όσους άνοιγαν διάπλατα τις πόρτες για την άλωση των λιμανιών από τα μονοπώλια, έρχονται σήμερα και χύνουν «μαύρο δάκρυ», το παίζουν υπέρμαχοι των δικαιωμάτων των εργαζομένων. Γιατί δε ρωτά ο κ. Δρίτσας το συνάδελφό του κ. Παπαδημούλη για να του πει για τότε που σήκωνε το χέρι του και υπερψήφιζε στο Ευρωκοινοβούλιο την Οδηγία που προέβλεπε την απελευθέρωση των λιμενικών υπηρεσιών; Τι συμβαίνει; Δε συνεννοούνται καλά εκεί στο ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ για το τι θα λένε, τι προτάσεις έχουν; 'Η μήπως ο καιροσκοπισμός τους έχει διαποτίσει μέχρι το μεδούλι;
Ηταν θέμα χρόνου να έρθει και αυτή η δυσάρεστη είδηση από τη Ρωσία: Σύμφωνα με τα ειδησεογραφικά πρακτορεία της χώρας, οι αρχές της πόλης Νοβοροσίσκ (ένα από τα σημαντικότερα λιμάνια της Μαύρης Θάλασσας) θέτουν σε εφαρμογή από αυτό το μήνα τα δελτία τροφίμων! Στο εξής, στους συνταξιούχους, στις πολύτεκνες οικογένειες και σε όσους ζουν κάτω από το επίσημο όριο της φτώχειας, θα διανέμονται, κάθε μήνα, από έξι δελτία, τα οποία θα ανταλλάσσουν με έξι φραντζόλες ψωμί και έξι λίτρα γάλα...
Αν και γίνεται μια προπαγανδιστική προσπάθεια να «συνδεθεί» το παραπάνω μέτρο με την ξηρασία του περασμένου καλοκαιριού και τις φωτιές, οι οποίες υποτίθεται ότι ήταν η «αιτία» για τις αυξήσεις στο ψωμί, ωστόσο, οι ίδιες δημοσιογραφικές πηγές αναφέρουν, ότι ανάλογα σχέδια με τη μορφή «καρτών» για αγαθά ευρείας κατανάλωσης υπάρχουν από το 2008 και μάλιστα με «πρωτοβουλία» του αστικού κόμματος «Ενωμένη Ρωσία» του πρωθυπουργού Πούτιν.
Το γεγονός ότι τα πρώτα δελτία της εξαθλίωσης εμφανίστηκαν στο σημαντικότερο εμπορικό λιμάνι της Μαύρης Θάλασσας και ένα από τα μεγαλύτερα της Ρωσίας, είναι μάλλον συμβολικό της μετασοβιετικής κατάντιας από την παλινόρθωση του καπιταλισμού...