Την ίδια στιγμή, κυβέρνηση και ΝΔ ολοένα και περισσότερο συντονίζονται και συνεργάζονται τόσο στη διαδικασία («κοινωνικός διάλογος») όσο και στην ουσία της «λύσης» για το Ασφαλιστικό. Και όσο πιο πολύ από κοινού απεργάζονται και προωθούν τις νεοφιλελεύθερες επιλογές τους, τόσο περισσότερο σηκώνουν κουρνιαχτό με «αντιπαραθέσεις των δύο μονομάχων» και «υψηλούς τόνους».
Ετσι, ο Κ. Σημίτης επανήλθε χτες στη φραστική επίθεση κατά της ΝΔ, συντηρώντας την προπαγανδιστική επιχείρηση του δήθεν «μετώπου κατά της Δεξιάς», αλλά ταυτόχρονα επιχείρησε να διασκεδάσει τις αρνητικές εντυπώσεις που προκλήθηκαν από την αστεία παρελθοντολογία του. Ισχυρίστηκε ότι τα όσα είπε την περασμένη βδομάδα, στη Βουλή και τη νεολαία ΠΑΣΟΚ, δεν ήταν συζήτηση για το παρελθόν, αλλά «πρόκειται περί μιας συζήτησης που αφορά το μέλλον». Και αυτό γιατί, όπως είπε, η ΝΔ θέλει να επαναφέρει το καθεστώς που ίσχυε κατά την περίοδο 1960-1980, για τα επόμενα 20 χρόνια.
Ο Κ. Καραμανλής είχε έτοιμη την απάντηση, επικεντρωμένη στην προσωπική επίθεση κατά του Κ. Σημίτη και συνοδευόμενη από βαρείς χαρακτηρισμούς. Μιλώντας χτες το βράδυ σε εκδήλωση γυναικών του κόμματός του, επανέλαβε ότι ο πρωθυπουργός προκαλεί με κηρύγματα διχασμού και μισαλλοδοξίας και ανεβάζοντας τους τόνους πρόσθεσε: «Σε αυτόν τον προσωπικό του κατήφορο δε θα τον ακολουθήσουμε. Είναι τραγικά μόνος σε αυτή την πορεία πολιτικού ξεπεσμού». Προχωρώντας ακόμα παραπέρα, είπε ότι «ο κ. Σημίτης ζημιώνει σκόπιμα τον τόπο με αυτά που κάνει» και όταν ένας πρωθυπουργός φθάνει σε αυτό το σημείο, «τότε γίνεται επικίνδυνος».
Την ίδια στιγμή, συνεχίζεται η διαμάχη εντυπώσεων, με αφορμή το τελευταίο γκάλοπ, της «Μέτρον Ανάλυσις», το οποίο εμφανίζει τη ΝΔ να προηγείται στην πρόθεση ψήφου κατά περίπου 9 ποσοστιαίες μονάδες του ΠΑΣΟΚ, ενώ ο Κ. Καραμανλής ισοψηφεί με τον Κ. Σημίτη στην ερώτηση «ποιος είναι καταλληλότερος για πρωθυπουργός». Συγκεκριμένα, στο ερώτημα ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν αύριο οι εκλογές, το 34,9% των ερωτηθέντων δηλώνει ΝΔ, έναντι 25,8% του ΠΑΣΟΚ, ενώ ακολουθεί αισθητά αποδυναμωμένο το ΚΕΠ του Δ. Αβραμόπουλου (10,5%), το ΚΚΕ με 5,9%, ο ΣΥΝ 3,2% και το ΔΗΚΚΙ 2%.
Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Δ. Ρέππας δεν είχε χτες πρόβλημα να παραδεχτεί ότι οι δημοσκοπήσεις έγιναν «σε ένα δυσμενές πολιτικό περιβάλλον για μας», επικαλούμενος τα λάθη που έγιναν στο χειρισμό του Ασφαλιστικού, αλλά πέρασε στην αντεπίθεση, υποστηρίζοντας ότι αυτή «η παρένθεση» κλείνει και πολύ γρήγορα θα φανεί ότι το ΠΑΣΟΚ έχει τις λύσεις στα προβλήματα που απασχολούν τη χώρα.
Στη Ρηγίλλης επικρατεί κλίμα ευφορίας, το οποίο όμως δεν μπορεί να αποκρύψει τον προβληματισμό ορισμένων στελεχών για την αποτελεσματικότητα της «αντιπολιτευτικής» τακτικής. Συνεργάτες του Κ. Καραμανλή θεωρούν ότι δεν είναι εύκολα αντιστρέψιμη η διαφορά με το ΠΑΣΟΚ, ενώ δε λείπουν και κάποιοι που θεωρούν ότι η υπόθεση των εκλογών έχει κριθεί! Το βέβαιο είναι ότι η ηγεσία της ΝΔ θα χρησιμοποιήσει το «μεγάλο προβάδισμα» που έχει στα γκάλοπ προς όφελος της νεοφιλελεύθερης πολιτικής και του συστήματος. Συγκεκριμένα, όπως ανέφερε χαρακτηριστικά ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος Πρ. Παυλόπουλος, η ΝΔ δεν μπορεί πλέον να περιοριστεί στον έλεγχο και την κριτική της κυβέρνησης, αλλά θα επιχειρήσει «να σύρει την κυβέρνηση στη λήψη εκείνων των αποφάσεων που επιβάλλουν οι περιστάσεις και από την άλλη να την εμποδίσει να κάνει και άλλα μοιραία λάθη». Στο ίδιο μήκος κύματος ο Γ. Αλογοσκούφης είπε (στον «Φλας») ότι «πρώτη προτεραιότητα είναι να πιέσουμε την κυβέρνηση να κυβερνήσει έστω και στοιχειωδώς». Ο Ν. Κακλαμάνης διαφοροποιήθηκε όμως, τονίζοντας (στον «Ελεύθερο Τύπο») ότι «δεν μπορεί να ακολουθηθεί η λογική του ώριμου φρούτου» και τόνισε ότι «η ΝΔ πρέπει να ζητήσει εκλογές». Την ίδια πρόταση επανέλαβε χτες και ο Γ. Βουλγαράκης. Πάντως, ο Κ. Καραμανλής στη χτεσινοβραδινή ομιλία του δε φάνηκε να αλλάζει τακτική, πέρα από την ένταση των «τόνων» και την προβολή της εικόνας του κόμματός του ως «δύναμης που ενώνει».
Το γκάλοπ της «Μέτρον Ανάλυσις» «άνοιξε» και το θέμα των υποψηφιοτήτων που προωθούν οι αρχιτέκτονες του συστήματος για τις δημοτικές εκλογές. Ετσι, πλασαρίστηκαν ο Ν. Χατζηνικολάου και η Γιάννα Αγγελοπούλου ως οι πλέον δημοφιλείς για τη θέση του δημάρχου Αθηναίων. Η επικεφαλής του «Αθήνα 2004», μέσω κύκλων της, άφησε να εννοηθεί ότι δεν ενδιαφέρεται για το αξίωμα του δημάρχου, χωρίς ωστόσο να το αποκλείει κατηγορηματικά, αλλά δεν έκανε το ίδιο ο διευθυντής προγράμματος του «Mega», ο οποίος, σύμφωνα με κάποιες πληροφορίες, «καλοβλέπει» τον δημαρχιακό θώκο, υπό τον όρο βέβαια ότι θα είναι «υποψήφιος κοινής αποδοχής» από ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Ο Μ. Εβερτ έσπευσε να δηλώσει ότι «είναι μια θετική πρόταση και θα την προτείνω με ενθουσιασμό». Αντίθετα, ο «Ελεύθερος Τύπος» κάνει λόγο για επιχείρηση κατάκτησης του Δήμου της Αθήνας μέσω της προώθησης του Ν. Χατζηνικολάου.
Την ακραία αντιλαϊκή «λύση» του τριαξονικού συστήματος και την αύξηση των ορίων ηλικίας προτείνει η ηγεσία της ΝΔ για το Ασφαλιστικό, ανοίγοντας το δρόμο και διευκολύνοντας το «έργο» της κυβέρνησης Σημίτη μπροστά στον «κοινωνικό διάλογο».
Η πρόταση της ΝΔ διατυπώθηκε με κάθε σαφήνεια και επισημότητα από τον επανακάμψαντα προσφάτως Γ. Σουφλιά και ουσιαστικά επιβεβαιώνει περίτρανα ότι οι απόψεις του καθηγητή Τρ. Κολλίντζα στο site της ΝΔ στο Ιντερνετ μόνο «αιρετικές» δεν είναι και δε βρίσκονταν εκεί τυχαία. Τις απόψεις αυτές, του τεχνοκράτη συνεργάτη της ΝΔ, τις «κατήγγειλε», ως γνωστόν, ο Κ. Σημίτης για να εξυπηρετήσει την επιχείρηση κοροϊδίας. Ομως κανείς στην κυβέρνηση δεν είπε λέξη ή αποδοκίμασε τις προτάσεις Σουφλιά, ακριβώς γιατί αυτές είναι και οι θέσεις που υιοθετεί η κυβέρνηση.
Με την ιδιότητα του επικεφαλής του Πολιτικού Σχεδιασμού της ΝΔ ο Γ. Σουφλιάς, στη συνέντευξή του στην «Καθημερινή της Κυριακής», ρίχνει τις φιλολαϊκές μάσκες που χρησιμοποιεί ο Κ. Καραμανλής, παρουσιάζει τις προτάσεις της ΝΔ για το συνταξιοδοτικό, οι οποίες βασίζονται στο νεοφιλελεύθερο σύστημα των τριών πυλώνων. Ο ίδιος ο Γ. Σουφλιάς χρησιμοποιεί τον κομψό όρο «τρία επίπεδα», ξεκαθαρίζει όμως ότι «το συνολικό επίπεδο των συντάξεων συναπαρτίζεται από τις παροχές του δεύτερου και του τρίτου επιπέδου, που στηρίζονται σε κεφαλαιοποιητικού χαρακτήρα σχήματα».
Το πρώτο επίπεδο, σύμφωνα με το Λαρισαίο πολιτικό, βασίζεται στο αναδιανεμητικό σύστημα, έχει δημόσιο και υποχρεωτικό χαρακτήρα και στηρίζεται στην τριμερή χρηματοδότηση. Ομως αυτή η κύρια σύνταξη «εξασφαλίζει ένα ελάχιστο επίπεδο, ανεξαρτήτως ύψους εισφορών που έχουν καταβληθεί». Το «δεύτερο επίπεδο», τα επικουρικά ταμεία, έχει «υποχρεωτικό και ανταποδοτικό χαρακτήρα και βασίζεται στη διμερή χρηματοδότηση», δηλαδή εργοδότη και ασφαλισμένου. Το «τρίτο επίπεδο», θα συμπληρώνει τη σύνταξη και «θα χρηματοδοτείται από εκούσιες εισφορές των ασφαλισμένων». Μάλιστα ζητά από το κράτος να ενθαρρύνει με φορολογικές ελαφρύνσεις αυτό το «επίπεδο».
Ο Γ. Σουφλιάς, ο οποίος προφανώς δεν ενεργεί «αυτοβούλως», δεν περιορίζεται στα παραπάνω, αλλά προτείνει και αύξηση των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης. Αρχικά δηλώνει ότι όσον αφορά τα ενιαία όρια ηλικίας ανδρών και γυναικών «είναι κάτι που θα μπορούσε κανείς να συζητήσει, αν και η τάση διεθνώς είναι να καταργούνται τα διαφορετικά όρια». Στη συνέχεια επισημαίνει ότι δεν πρέπει να αλλάξουν τα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης, όπως όμως... «τα προβλέπουν οι νόμοι της ΝΔ και να ισχύουν για όλα τα ταμεία», δηλαδή αύξηση των ορίων στα 65 χρόνια για όλους. Και προχωρεί ακάθεκτος: «Πιστεύω όμως ταυτόχρονα ότι πρέπει να θεσμοθετηθεί ένα ευέλικτο σχήμα, μέσω φορολογικού συστήματος και ασφαλιστικής νομοθεσίας, που να ενθαρρύνει την εκούσια παραμονή των ενδιαφερομένων στην αγορά εργασίας, ενδεχομένως με μορφή μερικής απασχόλησης και μερικής συνταξιοδότησης». Με άλλα λόγια θα υποχρεώνεται ουσιαστικά ο εργαζόμενος να παραμένει στην εργασία και μετά τα 65 χρόνια, στην πραγματικότητα σαν εργαζόμενος δεύτερης κατηγορίας με μειωμένα έως ανύπαρκτα δικαιώματα.
Παράλληλα, ο Γ. Σουφλιάς τάσσεται αναφανδόν υπέρ της «συνολικής επανεξέτασης» των βαρέων και ανθυγιεινών επαγγελμάτων, γιατί «έχουν λάβει τεράστια εξάπλωση» και «είναι βέβαιο ότι υπάρχει σαφής καταστρατήγηση της σχετικής νομοθεσίας που υπάρχει από το 1963, όταν οι συνθήκες εργασίας δεν είχαν καμία σχέση με τις σημερινές»! Αποκλείει κατηγορηματικά οποιαδήποτε σκέψη για επιβολή νέου φόρου ή πόρου, προφανώς από την πλευρά των εργοδοτών, ενώ μέμφεται την κυβέρνηση γιατί «με την πρώτη αντίδραση το βάζει στα πόδια, υιοθετώντας πρακτικές λαϊκίστικης συμπεριφοράς».
Τη σταδιακή μετάβαση στο κεφαλαιοποιητικό σύστημα, το οποίο θα στηρίζεται σε τρεις άξονες, πρότειναν εκ νέου οι Φιλελεύθεροι του Στ. Μάνου, ενώ στην ίδια γραμμή πλεύσης κινείται και ο Δ. Αβραμόπουλος.
Μεθαύριο είναι 17 του Μάη, θα συναντηθούμε εκεί και θα συνεχίσουμε ως την τελική Νίκη.
Το Κέντρο Μαρξιστικών Ερευνών (ΚΜΕ), στα πλαίσια των ερευνητικών - μορφωτικών και εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων του, προγραμματίζει και ξεκινά ένα αφιέρωμα στην ιστορία της διαμόρφωσης της εργατικής τάξης στην Ελλάδα, καθώς και στην ιστορία του εργατικού κινήματος.
Το αφιέρωμα αυτό θα έχει τη μορφή επισκέψεων σε τόπους και πόλεις της Ελλάδας, που η ιστορία τους σχετίζεται άμεσα με τη συγκρότηση της εργατικής τάξης και με σημαντικούς σταθμούς του κινήματός της. Ανάμεσα στους τόπους αυτούς, είναι το Λαύριο, ο Βόλος, η Θεσσαλονίκη, η Καβάλα, η Σέριφος.
Η πρώτη επίσκεψη θα πραγματοποιηθεί στη Σύρο, κέντρο σημαντικής βιομηχανικής και ναυτιλιακής ανάπτυξης κατά τον περασμένο αιώνα, το 4ήμερο 1-4 Ιούνη 2001. Η επίσκεψη στο νησί θα περιλαμβάνει:
Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνήσετε στο τηλέφωνο: 8810.046 (9.00 - 14.00).
Το ίδρυμα «Δημήτρης και Μαρία Δεληβάνη», οι εκδόσεις «Παπαζήση» και το CEDIMES Κομοτηνής καλούν σε συζήτηση και προβληματισμό πάνω στην «παγκοσμιοποίηση» την Παρασκευή, 18 Μάη, στις 6 μ.μ., στο αμφιθέατρο της Νομικής Σχολής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Η εκδήλωση περιλαμβάνει και παρουσίαση του νέου βιβλίου της Μαρίας Νεγρεπόντη - Δεληβάνη με τίτλο: «Η συνωμοτική παγκοσμιοποίηση». Θα μιλήσουν για το βιβλίο οι: Αλέκα Παπαρήγα ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Στέλιος Παπαθεμελής βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, Γιώργος Χατζηκωνσταντίνου καθηγητής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου, Ιορδάνης Καϊσερλίδης οικονομολόγος - δημοσιογράφος, Βίκτωρ Παπαζήσης εκδότης που επιμελήθηκε και την έκδοση. Τη συζήτηση θα συντονίσει ο δημοσιογράφος - οικονομικός αναλυτής Γιώργος Τσαπόγας.