Από την εφαρμογή του ωραρίου λειτουργίας των καταστημάτων θα εξαρτηθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό η παρουσία των μικρών επιχειρήσεων στην ελληνική αγορά, επισημαίνει σε ανακοίνωσή της η «Αγωνιστική Συνεργασία Εμπόρων Πάτρας», που δηλώνει την αντίθεσή της στο «Ολυμπιακό ωράριο» και καλεί τους εμπόρους «να αγωνιστούμε για τη θεσμοθέτηση του ωραρίου των 48 ωρών τη βδομάδα, 3 απογεύματα κλειστά και Κυριακή αργία, που θα τηρείται υποχρεωτικά από όλους».
Η παράταξη τονίζει ότι η απελευθέρωση του ωραρίου από τις κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ και ΝΔ κατ' απαίτηση των ΣΕΛΠΕ - ΣΕΣΜΕ και των ξένων πολυεθνικών ομίλων έφερε σε πολύ δύσκολη θέση τις μικρές εμπορικές μονάδες και ότι παρά τη δυνατότητα για περισσότερες ώρες λειτουργίας, η αγορά καθιέρωσε το ωράριο των 48 ωρών. Τέλος, καταγγέλλει την πλειοψηφία της διοίκησης του Εμπορικού Συλλόγου Πάτρας που χωρίς την έγκριση της ΓΣ και του Νομαρχιακού Συμβουλίου, απελευθέρωσαν το ωράριο Δευτέρα και Τετάρτη, προκαλώντας κομφούζιο στην αγορά.
Χτες, δεύτερη μέρα της εφαρμογής των μέτρων «ασφαλείας» στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο της Αθήνας, περισσότεροι από 100 άνθρωποι, ασθενείς με μπανταρισμένα πόδια ή χέρια, περίμεναν όρθιοι έξω από το νοσοκομείο για να ελεγχθούν!
Χτες, δεύτερη μέρα της εφαρμογής των μέτρων «ασφαλείας», στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο της Αθήνας οι ασθενείς και επισκέπτες βίωναν ένα ιδιότυπο βασανιστήριο. Περισσότεροι από 100 άνθρωποι, ανάμεσά τους ασθενείς με μπανταρισμένα πόδια ή χέρια, περίμεναν όρθιοι κάτω από τον ήλιο στην κεντρική πύλη του νοσοκομείου προκειμένου να ελεγχθούν, να αφήσουν την ταυτότητά τους και να πάρουν το ειδικό καρτελάκι που τους επιτρέπει την είσοδο. Η διοίκηση του νοσοκομείου έκλεισε όλες τις άλλες εισόδους και εφάρμοσε έλεγχο για κάθε εισερχόμενο. Μάλιστα, επειδή στην είσοδο δημιουργήθηκε το αδιαχώρητο επιστράτευσε για τη διαδικασία αυτή τους διοικητικούς υπάλληλους του νοσοκομείου, ενώ οι τραυματιοφορείς έτρεχαν πανικόβλητοι με τα καροτσάκια να παραλάβουν τους ασθενείς και να τους μεταφέρουν για εξέταση. Και η ταλαιπωρία αυτή επαναλαμβανόταν και κατά την έξοδο των ασθενών και επισκεπτών.
Αγώνας μετ' εμποδίων αποδεικνύεται η πρόσβαση στα Ολυμπιακά νοσοκομεία για τους ασθενείς και επισκέπτες, που στήνονται σε ατέλειωτες ουρές και φακελώνονται για να δουν γιατρό |
«Ειδικά» μέτρα παίρνονται και σε άλλα νοσοκομεία της Αττικής. Για παράδειγμα, στο ΚΑΤ, στην πίσω είσοδο του νοσοκομείου τοποθετήθηκε κάμερα παρακολούθησης. Αντίστοιχα, στο Τζάνειο Νοσοκομείο αν και δεν έχουν εφαρμοστεί ακόμα τα μέτρα ασφαλείας, οι εργαζόμενοι κλήθηκαν να φωτογραφηθούν προκειμένου να εκδοθούν κάρτες για την είσοδό τους στο νοσοκομείο, ενώ η διοίκηση βαθαίνοντας την εμπορευματοποίηση στο νοσοκομείο προχώρησε στη σύναψη σύμβασης με μια ακόμα ιδιωτική εταιρία φύλαξης.
Συνολικά τα μέτρα στα Ολυμπιακά νοσοκομεία της Αττικής (Κρατικό Αθήνας, «Ευαγγελισμός», «Λαϊκό», «Σισμανόγλειο», «Αγία Ολγα», «Ασκληπιείο», «Τζάνειο», Κρατικό Νίκαιας, ΚΑΤ, «Ερυθρός Σταυρός») περιλαμβάνουν:
Σε κάποια νοσοκομεία η ίδια διαδικασία ακολουθείται και για τους επισκέπτες, ενώ σε άλλα οι επισκέπτες προκειμένου να επισκεφτούν τους ασθενείς χρειάζεται να προμηθευτούν ειδική άδεια απ' την προϊσταμένη και το διευθυντή της κλινικής.
Το θέμα των διαπιστεύσεων των 17 εργαζομένων του ΕΚΑΒ, οι οποίοι έχουν χαρακτηριστεί «ανεπιθύμητοι» να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων και στους οποίους δεν έχει δοθεί η απαραίτητη διαπίστευση για την πρόσβασή τους στους χώρους αυτούς, συζητήθηκε χτες στη συνεδρίαση του Συντονιστικού Οργάνου Ολυμπιακής Ασφάλειας.
Το θέμα που αποκάλυψε ο «Ρ» στις 27.7.2004 και προκάλεσε την έντονη αντίδραση εργαζομένων στο ΕΚΑΒ και την κυβερνητική αμηχανία, δεν έχει διευθετηθεί ακόμα. Ταυτόχρονα, όπως φαίνεται - μάλλον σκόπιμα - υπάρχει και διάσταση απόψεων ανάμεσα σε υπουργούς της κυβέρνησης.
Χτες, μετά το τέλος της συνεδρίασης, υπηρεσιακοί παράγοντες του υπουργείου Υγείας, ενημέρωσαν τους εργαζόμενους του ΕΚΑΒ ότι το ζήτημα των διαπιστεύσεων των συγκεκριμένων εργαζομένων του Κέντρου διευθετείται και τους κάλεσαν να κάνουν εκ νέου αιτήσεις προκειμένου να πάρουν τις διαπιστεύσεις.
Ωστόσο, την ίδια στιγμή, πηγές του υπουργείου Δημοσίας Τάξης, ανέφεραν ότι οι αιτήσεις τους δεν έγιναν δεκτές λόγω του αυτοματοποιημένου συστήματος και τους κάλεσαν να υποβάλλουν εκ νέου ενστάσεις επί της αρχικής απόφασης για να εξεταστούν με περισσότερη... ανεκτικότητα, λόγω της συμβολής του ΕΚΑΒ στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Υπενθυμίζεται ότι την περασμένη βδομάδα κύκλοι του υπουργού Εσωτερικών Πρ. Παυλόπουλος διέρρεαν ότι το θέμα θεωρείται λήξαν...
Το γεγονός ότι οι πολίτες της Αθήνας και των Ολυμπιακών πόλεων ασφυκτιούν κάτω από τον κλοιό ηλεκτρονικής παρακολούθησης που έχει στηθεί από ξένους πράκτορες, ΝΑΤΟικές δυνάμεις και χιλιάδες Ελληνες στρατιώτες και αστυνομικούς, κρίνεται από την κυβέρνηση με αρκετή «αισιοδοξία».
Σε τέτοιο κλίμα λοιπόν πραγματοποιήθηκε χτες το μεσημέρι η τελευταία σύγκληση του Συντονιστικού Συμβουλίου Ολυμπιακής Ασφάλειας. Στο συμβούλιο συμμετείχαν όλοι σχεδόν οι υπουργοί της κυβέρνησης, η πρόεδρος της «Αθήνα 2004», Γ. Αγγελοπούλου και η δήμαρχος Αθηναίων, Ντ. Μπακογιάννη.
Στη συνεδρίαση συζητήθηκαν όλες οι εκκρεμότητες, ενώ επισημάνθηκαν αρκετές καθυστερήσεις. Συγκεκριμένα, τα προβλήματα αφορούν την ανεπάρκεια σε τεχνολογικό εξοπλισμό του Δήμου Αθηναίων, την ανάγκη λειτουργίας του Νεκροταφείου Σχιστού και την καθυστέρηση που έχει παρατηρηθεί στην προμήθεια θαλάμων απολύμανσης.
Πρόβλημα παρατηρείται και με την παραβίαση των Ολυμπιακών Λωρίδων. Οπως ανέφερε ο υπουργός Δημόσιας Τάξης, Γ. Βουλγαράκης, περισσότερες από 200 παραβάσεις σημειώθηκαν στις πέντε μέρες που ισχύουν οι σχετικές ρυθμίσεις και μεταξύ αυτών και η παραβίαση των ορίων ταχύτητας από τους διαπιστευμένους στις λωρίδες αυτές.