Στα βήματα των ανταρτών του Δημοκρατικού Στρατού Λέσβου (ΔΣΛ) που έπεσαν ηρωικά μαχόμενοι στη μάχη του υψώματος «Αϊτός», στην περιοχή της Ερεσού, βάδισαν την περασμένη Κυριακή μέλη και φίλοι του ΚΚΕ και της ΚΝΕ, στην εκδήλωση τιμής και μνήμης που διοργάνωσε η Νομαρχιακή Επιτροπή Λέσβου του ΚΚΕ. Κεντρικός ομιλητής στην εκδήλωση ήταν ο Αντ. Πανταχός, μέλος της Αχτιδικής Επιτροπής Υπαίθρου της ΝΕ Λέσβου, ο οποίος σημείωσε ότι σκοπός της εκδήλωσης είναι να αποδοθεί τιμή σε αυτούς «που μας έδειξαν ότι ο αγώνας δεν πάει χαμένος. Αυτούς που δε φοβήθηκαν το θάνατο. Που έδωσαν τη ζωή τους για μια Ελλάδα χωρίς εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο, τους ήρωες της Μάχης του "Αϊτού", που είτε έπεσαν στο...