Παρασκευή 26 Φλεβάρη 2010
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
Για μια ακόμη φορά ο Παναθηναϊκός έβαλε το... ευρωπαϊκό του κουστούμι και πέρασε στους 16 του Γιουρόπα Λιγκ αφού νίκησε στην Ιταλία για δεύτερη φορά τη Ρόμα με 3-2 (όπως και στο ΟΑΚΑ). Στημένος με καθαρό μυαλό και καλή τακτική ο ΠΑΟ αν και βρέθηκε νωρίς νωρίς πίσω στο σκορ (Ρισέ 11') συνήλθε γρήγορα και ανέκαμψε κάνοντας πάλι την ανατροπή (όπως και στον πρώτο αγώνα). Οι «πράσινοι» με ηρεμία και πειθαρχία βγήκαν μπροστά και κατάφεραν να «καθαρίσουν» το ματς στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου με γκολ των Σισέ (40' πεν., 45+) και Νίνη (43'). Στην επανάληψη πίεσαν οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι και την οπισθοχώρηση της ελληνικής ομάδας (που είχε διπλό δοκάρι στο 69` με Κατσουράνη -...