Το ντοκιμαντέρ του Νίκου Μεγγρέλη στηρίζεται σε τέτοιας φύσης υλικό που δεν παρέχει δυνατότητα χρησιμοποίησής του ως εργαλείου ώστε να βγάλεις συμπεράσματα. Ετσι το υλικό της ταινίας φαντάζει ιδιαζόντως μπαγιάτικο δεδομένου ότι το 'χουμε ήδη δει και ξαναδεί στα διεθνή τηλεοπτικά δίκτυα - όχι βέβαια κομμένο και ραμμένο έτσι. Με αφετηρία τον πόλεμο στο Ιράκ, η ταινία μνημονεύει τους επαγγελματίες της ενημέρωσης - δημοσιογράφους και τεχνικούς - που έχασαν τη ζωή τους στην εμπόλεμη ζώνη, κατά την ώρα της εργασίας τους. Πάντως, είναι δύσκολο να μπορέσει το ντοκιμαντέρ αυτό με την ενσυνείδητα κουτσουρεμένη αλήθεια να πείσει ότι έχει κάποιον ουσιαστικό λόγο ύπαρξης πέρα από τον τυπικά δεδηλωμένο...