Με ξενάγηση του πλήθους επισκεπτών από τον επιμελητή της, Νίκο Χατζηνικολάου , έληξε την Κυριακή, η σπουδαίας ιστορικής και αισθητικής αξίας έκθεση του κομμουνιστή ζωγράφου Βάλια Σεμερτζίδη, στο Μουσείο Μπενάκη. Της ξενάγησης προηγήθηκε τρίωρη και πλέον επιστημονική ημερίδα. Μεταξύ του πλήθους του ακροατηρίου- τεχνοκριτικοί, εικαστικοί καλλιτέχνες, φιλότεχνοι, φοιτητές, φίλοι της οικογένειας Σεμερτζίδη, παραβρέθηκαν η συντρόφισσα της ζωής του Ρούλη Σεμερτζίδη, οι Χρήστος Αλεξίου, Ελένη Μηλιαρονικολάκη (μέλος της ΚΕ, υπεύθυνη του Πολιτιστικού Τμήματος του ΚΚΕ), Γιάννης Σκαρπερός (μέλος του Τμήματος) και Εύα Μελά (πρόεδρος του ΕΕΤΕ). Εισηγητές ήταν οι Ν. Χατζηνικολάλου, Νίκος Δασκαλοθανάσης...