Με μια δυναμική συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από τα γραφεία του Οργανισμού Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών στην Αθήνα, οι δυνάμεις της ΠΑΣΕΒΕ έδωσαν μία πρώτη αγωνιστική απάντηση στα σχέδια της συγκυβέρνησης για ποινικοποίηση των χρεών των ασφαλισμένων προς το Ασφαλιστικό τους ταμείο και τη δρομολόγηση διαδικασιών κατάσχεσης περιουσιακών στοιχείων. Οι συγκεντρωμένοι βρήκαν κατεβασμένα τα «ρολά» στην είσοδο του ΟΑΕΕ, αλλά και την κατ' αρχήν απροθυμία της διοίκησής του να συναντηθεί με αντιπροσωπεία τους, ωστόσο ξεκαθάρισαν στη φρουρά ασφαλείας ότι «αυτό το κτίριο το έχουμε πληρώσει εμείς», μπήκαν μέσα και απαίτησαν από τη διοίκηση να τους δεχτεί και να παραλάβει το υπόμνημα με τα αιτήματά...