Τη νέα δράση του Δήμου Θεσσαλονίκης για την παραπλάνηση και χειραγώγηση της νεολαίας με το ευρωπαϊκό πρόγραμμα «My Generation At Work» («Η γενιά μου στην εργασία») που το προβάλλει ως φάρμακο για την ανεργία, καταγγέλλει η «Λαϊκή Συσπείρωση» Δήμου Θεσσαλονίκης. Οπως αναφέρει, πρόκειται για συνειδητή προσπάθεια, με στόχο η νεολαία να αποδεχτεί και να ελπίζει στον καπιταλιστικό μονόδρομο της ΕΕ. Το «My Generation At Work» είναι ένα πρόγραμμα για τη νεανική επιχειρηματικότητα στο πλαίσιο του URBACT ΙΙ, στο οποίο ο Δήμος Θεσσαλονίκης είναι εταίρος. Σκοπός του προγράμματος είναι «να αναπτυχθεί μεταξύ των συμμετεχουσών πόλεων, καλύτερη επικοινωνία, ανταλλαγή τεχνογνωσίας και καλών πρακτικών στον...