Δύο χρόνια απουσίας συμπληρώνονται σήμερα από τη μέρα που ο λαϊκός βάρδος της καρδιάς μας ο Δημήτρης Μητροπάνος έφυγε για το μακρινό του «ταξίδι», αφήνοντας φτωχότερο το ελληνικό τραγούδι. Με τον μοναδικά δικό του απλό, ευθύ και λεβέντικο τρόπο, στη μακρόχρονη καλλιτεχνική του πορεία, ερμήνευσε μεγάλους συνθέτες, λαϊκούς και έντεχνους, ποιητές και στιχουργούς, περνώντας από ανεπανάληπτα σπαραχτικά ζεϊμπέκικα σε ανεξίτηλα τραγούδια των μεγάλων δημιουργών και από απρόβλεπτες αγαπημένες ροκ μπαλάντες σε όμορφα λαϊκά κομμάτια. Αλλά με την απαράμιλλη φωνή του σφράγισε και τραγούδια χαραγμένα στη συνείδηση του λαού μας, των Μίκη Θεοδωράκη («Τραγούδι του Νεκρού αδερφού», «Αξιον Εστί», «Ρωμιοσύνη»...