Δείχνοντας δύο πρόσωπα στον αγώνα, ένα καλό στο α' μέρος και ένα μέτριο στο β', όταν και απώλεσε διαφορά 28 π., η Εθνική ανδρών κατάφερε να επικρατήσει της Γεωργίας με 79 - 68 και να πετύχει έτσι την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στον όμιλο του Ζάγκρεμπ για το φετινό Ευρωμπάσκετ. Με την επικράτηση αυτή ουσιαστικά η ελληνική ομάδα σφράγισε την πρόκριση στην επόμενη φάση (προκρίνονται οι τέσσερις πρώτες του ομίλου) και πλέον πάει για τον δεύτερο στόχο της, που είναι η διατήρηση της πρωτιάς στη βαθμολογία, κάτι που θα παίξει ρόλο στα διασταυρώματα στους «16». Για το ζήτημα της πρωτιάς πολλά θα κριθούν σήμερα στον αγώνα της Ελλάδας με τη Σλοβενία (16.00 ΟΤΕ Sports4/ ANT1), όπου με νέα...