Στο πρώην στρατόπεδο «Παύλου Μελά», στη Θεσσαλονίκη, στις 15, 16 και 17 Σεπτέμβρη, θα πραγματοποιηθεί το 42ο Φεστιβάλ ΚΝΕ - «Οδηγητή», με σύνθημα «Αγώνας, Γνώση, Τόλμη, Αντοχή - "Να προχωράς κι εσύ, καθώς προβαίνει μπρος η ιστορία"». Θα κορυφωθεί το Σάββατο 17 Σεπτέμβρη, με τη μεγάλη πολιτική συγκέντρωση με ομιλητή τον Κώστα Παρασκευά, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ. Την Παρασκευή 26 Αυγούστου, τα μέλη και οι φίλοι της ΚΝΕ μπήκαν στο χώρο του πρώην στρατοπέδου και ξεκίνησαν τις εργασίες για το «χτίσιμο» της μεγάλης νεανικής πολιτείας, ενώ παράλληλα με εξορμήσεις προπαγανδίζουν πλατιά το πρόγραμμα των εκδηλώσεων του Φεστιβάλ. Στο πλαίσιο της προφεστιβαλικής δραστηριότητας προγραμματίζεται...