Με εκδηλώσεις σε μεγάλες πόλεις και πρωτεύουσες νομών συνεχίζει να απλώνεται ανά την Ελλάδα το 42ο Φεστιβάλ ΚΝΕ - «Οδηγητή», με κεντρικό σύνθημα «Αγώνας, Γνώση, Τόλμη, Αντοχή - "Να προχωράς κι εσύ, καθώς προβαίνει μπρος η Ιστορία" (Ναζίμ Χικμέτ)». Ο Σεπτέμβρης είναι ο μήνας κορύφωσης του Φεστιβάλ σε όλη τη χώρα, με κατάληξη το κεντρικό τριήμερο εκδηλώσεων στην Αθήνα, στις 22, 23 και 24 του μήνα, στο Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης «Αντώνης Τρίτσης», στο Ιλιον. Στο μεταξύ, το πρόγραμμα των εκδηλώσεων για τις μέρες που διανύουμε έχει ως εξής: Σήμερα, Παρασκευή Αμφισσα, πλατεία Εθνικής Αντίστασης, στις 8 μ.μ. Ομιλητής: Τρύφωνας Κούτρας, μέλος της Επιτροπής Περιοχής Στερεάς του ΚΚΕ....