Αλλη μια σκακιστική βδομάδα ολοκληρώθηκε την Πέμπτη. Από τις 12 έως τις 18 Οκτώβρη τα βλέμματα των φίλων του αθλήματος ήταν στραμμένα στη χώρα μας και, συγκεκριμένα, στη Χαλκιδική, όπου πραγματοποιήθηκε το 34ο Κύπελλο Ευρωπαϊκών Συλλόγων (European Club Cup). Συμμετείχαν συνολικά 73 ομάδες (61 στην «ανοιχτή» κατηγορία και 12 στην κατηγορία γυναικών), κάποιες από τις οποίες απαρτίζονταν από τους ισχυρότερους παίκτες στον κόσμο. Κάρλσεν, Μαμεντιάροβ, Ντινγκ, Γιου, Σβίντλερ, Μουζιτσούκ, Γκουνίνα, Πετζ, Τζαγκνίτζε και πολλοί άλλοι «συναντήθηκαν» ξανά τόσο μεταξύ τους όσο και με παίκτες με λιγότερη εμπειρία, που δεν έχουν συχνά τη δυνατότητα να έρχονται αντιμέτωποι μαζί τους. Ανάμεσα σε αυτούς...