Οι Θέσεις του ΚΣ θέτουν προς συζήτηση, προβληματισμό, σκέψη το βασικό καθήκον της ΚΝΕ: «Να συναντηθούμε και να συνεπάρουμε χιλιάδες νέους και νέες, περισσότερους από ό,τι έχουμε καταφέρει έως τώρα, με όπλα τις πρωτοπόρες ιδέες και θέσεις μας, την πρωτοπόρα δράση για την οργάνωση της πάλης για ό,τι αφορά τη νέα γενιά». Η εκπλήρωση αυτού του καθήκοντος περνάει μέσα από την προσπάθεια οργάνωσης αγώνων και εστιών αντίστασης. Δίνουμε όλες τις δυνάμεις μας για να ενταχθούν στο εργατικό κίνημα νέοι εργαζόμενοι και άνεργοι συμβάλλοντας με τη μαχητικότητα, τη ζωντάνια τους στην ανασύνταξή του. Για να διαπαιδαγωγηθούν νέοι και νέες λαϊκής καταγωγής που σήμερα μορφώνονται και αύριο θα ενταχθούν στην...