Πυκνώνουν οι κινητοποιήσεις και οι πολύμορφες αγωνιστικές πρωτοβουλίες, οι δράσεις αλληλεγγύης και διεκδίκησης σε όλη τη χώρα ενάντια στο τσουνάμι τις ακρίβειας που σαρώνει το λαϊκό εισόδημα. Με συγκεντρώσεις και παραστάσεις διαμαρτυρίας, όπως στην Αθήνα στο υπουργείο Ανάπτυξης την περασμένη Πέμπτη, με μαζικές διαδηλώσεις, όπως των συνταξιούχων σε όλη τη χώρα που κορυφώθηκαν στην Αθήνα, με παρεμβάσεις σε καταστήματα της ΔΕΗ ΑΕ για να μη μείνει κανένα λαϊκό νοικοκυριό στο σκοτάδι, αυτή η πάλη κλιμακώνεται. Ταυτόχρονα, οι εργαζόμενοι μέσα από τα σωματεία τους δίνουν απάντηση στα ψίχουλα της κοροϊδίας που μοιράζει η κυβέρνηση, που τις επόμενες μέρες θα περάσει σε «νέα φάση» με την επίκληση...