Με τον κάμπο της Θεσσαλίας να δίνει κι αυτήν τη φορά τον τόνο, οι βιοπαλαιστές αγρότες βγαίνουν ξανά στους δρόμους, παλεύοντας να μείνουν στα χωριά τους και να συνεχίσουν να καλλιεργούν. Ενας αγώνας επιβίωσης, που περνά μέσα από τη διεκδίκηση μέτρων για την αναπλήρωση του χαμένου εισοδήματος, εξαιτίας της μείωσης της παραγωγής που προκάλεσαν οι μεγάλες ζημιές από καιρικά φαινόμενα και ασθένειες, μείωση του κόστους παραγωγής, προστασία από τις φυσικές καταστροφές, με υλοποίηση όλων των απαραίτητων έργων υποδομής, καθώς και αλλαγή του κανονισμού του ΕΛΓΑ, ώστε να ασφαλίζει και να αποζημιώνει στο 100% την παραγωγή και το κεφάλαιο από όλους τους φυσικούς κινδύνους και νόσους σε όλα τα στάδια...