Μπορεί η πρώτη θέση να μην ήρθε για την Εθνική Εφήβων, που συμμετείχε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, εντούτοις και το τρίτο σκαλοπάτι του κόσμου δε φαίνεται να στεναχωρεί τους παίκτες και την τεχνική ηγεσία της ομάδας. Και δε θα μπορούσε άλλωστε να είναι διαφορετικά τα πράγματα... Οι έφηβοί μας κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο επικρατώντας στο μικρό τελικό της Κροατίας με 73-64 και αφού προηγουμένως είχαν ηττηθεί στον ημιτελικό από τη Λιθουανία με 75-72. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Νίκος Σταυρόπουλος θα προτιμούσε να συμμετάσχει η ομάδα στον τελικό, όμως παρ' όλα αυτά η κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου δε θα μπορούσε να κρυφτεί. «Αυτό το μετάλλιο μας δίνει ηθική ικανοποίηση και αποτελεί δέσμευση όλων...