Προπαραμονή και παραμονή Πρωτοχρονιάς, όλο και κάποιο ξεχωριστό, όμορφο και ωφέλιμο δώρο αναζητά κανείς για τα παιδιά του, τα ανίψια, τα εγγόνια ή άλλα, που επίσης αγαπά και νοιάζεται. Τέτοιο δώρο είναι τα δύο βιβλία για παιδιά, που μαζί με άλλα μπορείτε να βρείτε από τις εκδόσεις και τα βιβλιοπωλεία της «Σύγχρονης Εποχής». Οι τίτλοι τους είναι οι εξής: «Δέκα λαϊκά κέλτικα παραμύθια», στην εξαιρετική, καλαίσθητα χαρτόδετη, σειρά «Παραμύθια του κόσμου». Την επιλογή των παραμυθιών, τη διασκευή - επεξεργασία, τον πρόλογο και τα λαογραφικά σχόλια υπογράφει η πολυγραφότατη συγγραφέας παιδικών βιβλίων Αυγή Β. Παπάκου - Λάγου. Τη μετάφραση ο Παναγιώτης Κ. Παπάκου, ενώ η όμορφη έγχρωμη...