Με έναν ιδιαίτερα πρωτότυπο και εντυπωσιακό τρόπο, οι μαθητές των δημοτικών σχολείων της Νίκαιας, τα μέλη των ΚΑΠΗ και οι κάτοικοι έστειλαν χτες τα πρώτα μηνύματα υποδοχής, από την Ολυμπιακή τους πόλη, της Ολυμπιακής Φλόγας. Πετώντας ψηλά τους χαρταετούς τους, έκαναν γνωστό το αίτημά τους για ειρήνη, φιλία, συναδέλφωση και αλληλεγγύη των λαών, και το έστειλαν, με τη φαντασία των παιδιών, σε όλες τις πόλεις και σε όλα τα παιδιά του κόσμου. «Θέλουμε να σταματήσει ο πόλεμος. Να σταματήσουν να σκοτώνουν τα παιδιά, που δε φταίνε σε τίποτα», έλεγαν οι μικροί μαθητές προσπαθώντας να πετάξουν όσο πιο ψηλά το χαρταετό τους, για να φτάσει όσο πιο μακριά γίνεται η επιθυμία τους. Η εκδήλωση ξεκίνησε...