Οπως είδαμε, η εμπορευματοποίηση, με το πέρασμα του χρόνου, εισβάλλει όλο και περισσότερο στη ΔΟΕ και στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η διοργάνωση του 1984 στο Λος Αντζελες αποτέλεσε σημαντικό σταθμό στην πορεία εκφυλισμού και ταυτόχρονα αποκάλυψε πλήρως τα σχέδια-αποφάσεις της Επιτροπής για τη συνέχεια. Για πρώτη φορά στην ιστορία δεν υπήρξε κρατική εγγύηση (αλλά η μη εκπλήρωση του όρου δεν εμπόδισε την ανάθεση της διοργάνωσης στους Αμερικανούς...). Ολα έγιναν από και για τους ιδιώτες με σκοπό και γνώμονα το κέρδος. Οι Ο.Α. μεταμορφώνονται πλέον απόλυτα σε εμποροπανήγυρη. Αλλάζει ακόμα και η τακτική της ΔΟΕ. Λιγοστεύουν οι χορηγοί και αυξάνονται τα ποσά... Οι προς πώληση τομείς παρέμειναν τρεις...