Η ανυπότακτη και αγωνιζόμενη νεολαία αντεπιτίθεται στον ιμπεριαλισμό, εκφράζει την αλληλεγγύη στους λαούς που αντιμάχονται την ιμπεριαλιστική βαρβαρότητα, παλεύει για τα δικαιώματά της και διεκδικεί την ικανοποίηση των σύγχρονων αναγκών της. Αυτό ήταν το κεντρικό μήνυμα της διήμερης προφεστιβαλικής εκδήλωσης της Οργάνωσης Σπουδάζουσας της ΚΝΕ στα Γιάννενα, την περασμένη Παρασκευή και το Σάββατο στην εστία της Δόμπολης. Η πρώτη μέρα των εκδηλώσεων ήταν αφιερωμένη στο Παγκόσμιο Φεστιβάλ Νεολαίας, που θα πραγματοποιηθεί στη Βενεζουέλα. «Αποτελεί διεθνές αντιιμπεριαλιστικό γεγονός και απάντηση της νεολαίας στα σχέδια του ιμπεριαλισμού, τα οποία εκφράζονται μέσα από το ΝΑΤΟ, την ΕΕ και τις ΗΠΑ...