Η αυλαία της Β φάσης, που θα καθορίσει τις οκτώ ομάδες που θα περάσουν στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ της Γαλλίας, ανοίγει σήμερα, με το ενδιαφέρον να εστιάζεται πλέον σε δυο πόλεις, το Πο και το Λε Μαν. Εκεί θα διεξαχθούν οι αγώνες των δυο καινούριων ομίλων (Ε και Στ αντίστοιχα) με τις ομάδες που προκρίθηκαν από τη Α φάση. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι πλέον το ενδιαφέρον μεγαλώνει, αφού οι οκτώ ομάδες που θα πάρουν το εισιτήριο για τους προημιτελικούς θα εξασφαλίσουν αυτόματα και την πρόκρισή τους για την Ολυμπιάδα του Σίδνεϊ. Ας δούμε αναλυτικά του ομίλους: Ε ΟΜΙΛΟΣ (Πο): Αναμφίβολα ο Ε όμιλος αποτελεί το επίκεντρο αφού από τις 6 ομάδες που υπάρχουν, οι τέσσερις είναι από τα λεγόμενα...