Μία σημαντική εικαστική έκθεση φιλοξενείται από 21 Ιούλη (9 μ.μ.) στο Λαογραφικό Μουσείο Κύμης. Το ΔΣ του Μορφωτικού - Εκπολιτιστικού Συλλόγου Κύμης, παρουσιάζει 48 ακουαρέλες του Γιώργη Βαρλάμου, που κοσμούν το βιβλίο «Σοφοκλής». Είναι τεράστιας σημασίας η συμβολή του Γιώργη Βαρλάμου στην ανάπτυξη της τέχνης του βιβλίου στη χώρα μας. Μέχρι σήμερα ο σημαντικός δημιουργός επιμελήθηκε καλλιτεχνικά ή εικονογράφησε με χαρακτικά ή ζωγραφικά έργα του, πάνω από 200 βιβλία. Από την ογκώδη αυτή παραγωγή, ξεχωρίζουν η μνημειώδης έκδοση «Δέκα Λευκές Λήκυθοι» για την οποία εργάστηκαν ο Γ. Κεφαλληνός και οι μαθητές του: Λουίζα Μοντεσάντου, Ν. Δαμιανάκης και Γ. Βαρλάμος, καθώς και η πολυτελής τρίτομη...