Σπάνια περίπτωση καλλιτέχνη, από εκείνους που υποστηρίζουν χαμηλόφωνα το λαϊκό τραγούδι, με άποψη, γνώση και μεράκι, είναι ο Κώστας Καλαφάτης, ο οποίος επί 35 χρόνια υπηρετεί αυτό που αγαπά στην περιφέρεια της ελληνικής επικράτειας, μακριά από τη λαίλαπα της εμπορικής δισκογραφίας και των φερεφώνων της. Τραγουδώντας και παίζοντας παλιά λαϊκά τραγούδια με ανυπέρβλητη διαχρονική αξία, αλλά και σύγχρονο καλό τραγούδι. Πρόσφατα κυκλοφόρησε ο νέος δίσκος του με τίτλο «Σαλονίκη - Πάτρα - Σκόπελος» (εταιρία «Δίκτυο», στη σειρά «Δεξιοτέχνες και ερμηνείες στο λαϊκό τραγούδι»). Ενας δίσκος με κλασικά λαϊκά και ρεμπέτικα τραγούδια, πολλά για πρώτη φορά σε επανεκτέλεση. Το CD περιλαμβάνει τραγούδια...