Σύμφωνα με απόφαση του ΔΣ της ΕΣΟ στις 8 Δεκέμβρη 2007, η τελική φάση του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος της Α΄ Εθνικής Κατηγορίας θα διεξαχθεί με τις παρακάτω 20 ομάδες: 1. ΑΟ Κύδων Χανίων, 2. ΣΟ Καβάλας, 3. ΕΣ Θεσσαλονίκης 4. ΣΑ Θεσσαλονίκης «Ο Γαλαξίας», 5. ΦΟΝ Ηρακλείου Αττικής - Επικοινωνία 6. Πνευμ. Στέγη Περιστερίου, 7. ΟΣ Τριανδρίας, 8. ΕΣ Καλαμαριάς, 9. ΟΦΣ Καβάλας, 10. ΟΑΑ Ηρακλείου Κρήτης, 11. ΕΕΣ Κορυδαλλού, 12. ΣΑ Χανίων 13. ΣΟ Ηρακλείου Κρήτης, 14. ΣΑΣ Κορωπίου, 15. Παναθλητικός ΣΦ Συκεών, 16. ΝΟ Καλαμάτας «Ο Ποσειδών», 17. ΣΟ Καλλιθέας, 18. ΣΟ Πολίχνης, 19. ΣΟ Ικαρίας «Ιωάννης Τζελεπής», 20. ΣΟ Ηλιούπολης Αθήνας. Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί στην Καλλιθέα Χαλκιδικής από 6 έως 10...