Παρασκευή 12 Οχτώβρη 2018
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ
Επιτυχία από την Σακελλαρίδου

Το χάλκινο μετάλλιο στο ομαδικό της γυμναστικής στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων, που διεξάγονται στο Μπουένος Αϊρες, κατέκτησε η Αντωνία Σακελλαρίδου. Η 16χρονη αθλήτρια αγωνίστηκε στο τραμπολίνο ως μέλος της «Οκσάνα Τσουσοβίτινα», σε μια πρωτότυπη ιδέα των διοργανωτών να χωρίσουν όλους τους αθλητές της γυμναστικής σε 12 μεικτές ομάδες, ανεξαρτήτως εθνικότητας, φύλου και επιμέρους αθλημάτων, όπου η καθεμία έφερε το όνομα μιας προσωπικότητας του αθλήματος. Η συγκεκριμένη ομάδα πήρε την 3η θέση με 352 βαθμούς ποινής. Το χρυσό πήρε η ομάδα «Σιμόν Μπάιλς» με 293 βαθμούς ποινής, με 2η την ομάδα «Μαξ Γουίτλοκ», με 349 βαθμούς ποινής.

Εξάλλου, ένα βήμα πριν από μία σπουδαία πρόκριση στον τελικό του σύνθετου ατομικού έφτασε η πρωταθλήτρια της ρυθμικής Ιωάννα Μαγοπούλου, ωστόσο η άτυχη εμφάνιση στο τελευταίο της πρόγραμμα την άφησε εκτός προνομιούχου οκτάδας.

Η 15χρονη αθλήτρια, έχοντας ως καλύτερο το πρόγραμμα στις κορύνες, κατέλαβε τελικά την πλασματική 14η θέση με 55,700 βαθμούς (στεφάνι: 14,100 β., μπάλα: 15,400 β., κορύνες: 15,450 β., κορδέλα: 10,750 β.) χάνοντας την πρόκριση για μόλις 0,100 β.