Τετάρτη 24 Απρίλη 2019
VOLLEYLEAGUE
Στον τελικό o ΠΑΟΚ

Για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά ο ΠΑΟΚ θα δώσει το «παρών» στον τελικό του πρωταθλήματος μετά τη χτεσινή νίκη επί της Κηφισιάς εκτός έδρας με 3-0, στον τρίτο αγώνα για τα ημιτελικά του θεσμού. Ετσι, πετυχαίνοντας 3 νίκες σε 3 παιχνίδια θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τέταρτο τίτλο στην ιστορία του. Με τον αέρα της πρόσφατης κατάκτησης του Κυπέλλου ο ΠΑΟΚ, με τον Γκάρετ Μουαγκουτούτια να είναι και πάλι κορυφαίος, ξεπέρασε την αντίσταση που έβγαλαν οι γηπεδούχοι κυρίως στο 2ο και 3ο σετ. Ο «δικέφαλος» πήρε χωρίς προβλήματα το πρώτο σετ 25-16, ωστόσο στη συνέχεια η Κηφισιά ανέκαμψε και προηγήθηκε στο δεύτερο με 14-9, όμως κάνοντας ανατροπή με 8 διαδοχικούς πόντους ο ΠΑΟΚ άνοιξε το δρόμο για την κατάκτησή του με 25-17. Στο πλέον αμφίρροπο εξελίχθηκε το τέταρτο σετ, με τις δύο ομάδες να παλεύουν στα ίσα για τη νίκη, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τους κρίσιμους τελευταίους πόντους βρίσκοντας τις λύσεις από τον Μουαγκουτούτια επικρατώντας με 25-20.

Νίκη ελπίδας για Φοίνικα

Στον άλλο ημιτελικό ο Φοίνικας Σύρου, κάνοντας την έκπληξη, πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Ολυμπιακού με 3-0 (26-24, 25-20, 25-21) σετ μειώνοντας τις νίκες σε 2-1. Ετσι οι «Πειρατές» κράτησαν ζωντανές τις ελπίδες για πρόκριση και στο επόμενο ματς που θα γίνει αύριο Μ. Πέμπτη και πάλι στην έδρα τους έχουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν τις νίκες. Υπενθυμίζεται ότι σε περίπτωση 5ου αγώνα αυτός θα γίνει στο κλειστό του Ρέντη αφού ο Ολυμπιακός έχει το πλεονέκτημα έδρας.