Συνέντευξη Τύπου χτες από τις Συντονιστικές Επιτροπές. Μεγάλη συγκέντρωση και πορεία στην Αθήνα την Τετάρτη 6 Νοέμβρη
Στη συνέντευξη Τύπου παρευρέθηκε ο Γιάννης Πρωτούλης, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ και περιφερειακός σύμβουλος Αττικής με τη «Λαϊκή Συσπείρωση».
Από το βήμα της συνέντευξης ο Θοδωρής Χαμαλίδης, πρόεδρος του Σωματείου Εργαζομένων Δήμου Φυλής και μέλος του ΔΣ του ΕΔΣΝΑ, σημείωσε μεταξύ άλλων ότι το έγκλημα διαρκείας συνεχίζεται με κεντρική συμφωνία ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ. Πριν από λίγες μέρες, πρόσθεσε, στο Περιφερειακό Συμβούλιο Αττικής οι παρατάξεις των Γ. Πατούλη (ΝΔ), Ρ. Δούρου (ΣΥΡΙΖΑ) και Θ. Τζήμερου επικύρωσαν την απόφαση που είχε πάρει ο ΕΔΣΝΑ (επί διοίκησης ΣΥΡΙΖΑ) για να γίνει η νέα τεράστια χωματερή στη Φυλή (πρόκειται για 300 στρέμματα, όπου θα θαφτούν 4 εκατ. κυβικά μέτρα σκουπιδιών), αφήνοντας παράλληλα ανοιχτό το δρόμο της «αξιοποίησης» ως ΧΥΤΑ - ΧΥΤΥ ανενεργών λατομείων της Αττικής. Ταυτόχρονα, συνέχισε, με τροπολογία της διοίκησης Πατούλη στην τελευταία συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου, υλοποιούν το σχεδιασμό για τον νέο ΧΥΤΑ στο Γραμματικό, που είχε δρομολογηθεί από τη διοίκηση Δούρου. Αυτόν το σχεδιασμό υπηρετούν και οι δημοτικές αρχές της περιοχής.
Από τη συνέντευξη Τύπου |
Η Γεωργία Κουμουνδούρου, από τη Συντονιστική Επιτροπή Σωματείων και Φορέων της Πετρούπολης, τόνισε ότι κυβέρνηση, Περιφέρεια και δημοτικές αρχές θέλουν να συνεχίσουν το διαχρονικό έγκλημα σε βάρος του λαού της Δυτικής Αττικής. Το έγκλημα αυτό - σημείωσε - το μαρτυρούν στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ που δείχνουν ότι την περίοδο 1999 - 2015 το ποσοστό θανάτων από νεοπλασίες στη Δυτική Αττική έχει αυξηθεί κατά 31,7%, έναντι αύξησης 10,1% στην υπόλοιπη Περιφέρεια Αττικής. Πρόσθεσε δε πως αυτό που απασχολεί διαχρονικά τις κυβερνήσεις και τους εκλεκτούς τους σε Περιφέρεια και δήμους είναι να εξυπηρετήσουν την πολιτική που αντιμετωπίζει το πρόβλημα των σκουπιδιών ως πεδίο κυκλοφορίας μεγάλων επιχειρηματικών ομίλων.
Παρέμβαση πραγματοποίησε και ο Μάης Μέντης, πρόεδρος του Εργατικού Κέντρου Λαυρίου και Ανατολικής Αττικής. Υπογράμμισε ότι το ΕΚ έχει αναλάβει μια σειρά πρωτοβουλιών για το πρόβλημα, στο πλευρό των φορέων που αγωνίζονται κατά των χωματερών.
Να σημειωθεί ότι την περασμένη Τρίτη, στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Φυλής, πραγματοποιήθηκε παρέμβαση σωματείων και φορέων του δήμου με αίτημα να συζητηθεί προ ημερησίας διάταξης το πρόβλημα του ΧΥΤΑ Φυλής και της επέκτασής του. Η δημοτική αρχή όμως δεν το συμπεριέλαβε στη συζήτηση, παρόλο που από το Σεπτέμβρη είχε διατυπωθεί σχετικό αίτημα και από τη «Λαϊκή Συσπείρωση». Χαρακτηριστικά, ο δήμαρχος Φυλής Χρήστος Παππούς (στηρίζεται από ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ) αρνήθηκε ακόμα και την πρόταση να συζητηθεί το θέμα του ΧΥΤΑ σε άλλη συνεδρίαση του ΔΣ στο μέλλον, όπου θα διεξαγόταν και σχετική ονομαστική ψηφοφορία. Χρησιμοποίησε μάλιστα το εκβιαστικό επιχείρημα ότι χωρίς τη χωματερή δεν θα μπορεί ο δήμος να πληρώσει τους υπαλλήλους του!