Παρασκευή 15 Νοέμβρη 2019
Σελίδα 25
ΠΑΟ - ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 105-106 (β' παρ.)
Χαμένη ευκαιρία...

Την ευκαιρία να πλησιάσει την πρώτη εξάδα στην Ευρωλίγκα έχασε χτες ο Παναθηναϊκός, που ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από την Αλμπα Βερολίνου με 106-105 μετά από δύο παρατάσεις (κανονικός αγώνας 88-88, α' παράταση 98-98) για την 8η αγωνιστική. Ετσι το «τριφύλλι» με απολογισμό 4-4 ξανάπεσε στην 9η θέση και εκτός οκτάδας, ενώ για την Αλμπα, που είχε και απουσίες βασικών στελεχών, αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη της.

Οι «πράσινοι» στο πρώτο μέρος πραγματοποίησαν τη χειρότερή τους εμφάνιση φέτος στη διοργάνωση, δεχόμενοι 58 πόντους (ενώ έβαλαν 49), με σοβαρά προβλήματα στα ριμπάουντ, στις προσωπικές μονομαχίες και στην αμυντική λειτουργία, ιδιαίτερα στην περιφέρεια. Στην επανάληψη βελτιώθηκαν αμυντικά, με τον Παπαπέτρου σε σπουδαία βραδιά (39 πόντοι) «μάζεψαν» τη διαφορά και 1' από τη λήξη πέρασαν μπροστά στο σκορ (87-86), ωστόσο τα 40 λεπτά βρήκαν τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Ο αγώνας παρέμεινε ντέρμπι και στα έξτρα πεντάλεπτα. Στην πρώτη παράταση ένα τρίποντο του Παππά και ένα καλάθι - απάντηση του Χέρμανσον διαμόρφωσαν τη δεύτερη ισοπαλία. Στη δεύτερη παράταση οι δύο ομάδες, αν και κουρασμένες, πάλεψαν στα ίσα για τη νίκη, με το καλάθι και φάουλ του Σίκμα και το άστοχο τρίποντο του Ράις να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Παναθηναϊκός: Τόμας 16, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 39, Παππάς 14, Τζόνσον 2, Μπράουν, Καλάθης 10, Γουάιλι 22, Μήτογλου.

Αλμπα Βερολίνου: Μέισον 9, Γκιφάι 14, Ντιλόου, Μάτισεκ, Σνάιντερ 6, Χέρμανσον 20, Γκεντράιτις 15, Τίμαν 11, Νόκο 17, Σίκμα 14.