Ακάθεκτη συνεχίζει η Εθνική πόλο νέων την προσπάθειά της για υπεράσπιση του τίτλου της παγκόσμιας πρωταθλήτριας που κατέκτησε στο Βελιγράδι πριν από δύο χρόνια, κάνοντας επίδειξη δύναμης στη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κ20 που διεξάγεται στο Κουβέιτ. Η Ελλάδα προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά ως 1η και αήττητη, καθώς για την τελευταία αγωνιστική νίκησε 27-4 το Ουζμπεκιστάν. Είχαν προηγηθεί οι νίκες επί της Βραζιλίας (13-2), της Αυστραλίας (16-9) και της Νέας Ζηλανδία (14-5). Στους «8» η Εθνική αντιμετωπίζει αύριο Τετάρτη τον νικητή του αγώνα μπαράζ μεταξύ Καναδά και ΗΠΑ.