Τετάρτη 11 Μάρτη 2020
Σελίδα 21
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Με χαρακτήρα στους «8» η ΑΕΚ

Στα προημιτελικά του FIBA Champions League προκρίθηκε η ΑΕΚ μετά τη νίκη της στη Γερμανία επί της Βόννης με 90-86, στον δεύτερο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για τη φάση των «16». Ετσι η «Ενωση» έκανε το 2-0 στις νίκες και «καθάρισε» τη σειρά χωρίς να χρειαστεί τρίτος αγώνας. Στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τη Νίμπουρκ (απέκλεισε επίσης με 2-0 τη Λιετκαμπίλις), αλλά με μειονέκτημα έδρας.

Οπως και ο πρώτος αγώνας στο ΟΑΚΑ, έτσι και ο χτεσινός στη Γερμανία ήταν δύσκολος για την ΑΕΚ απέναντι στην αξιόμαχη γερμανική ομάδα, η οποία βρέθηκε να προηγείται με διψήφιο αριθμό πόντων στις αρχές της επανάληψης (55-45). Στη συνέχεια όμως η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα, βελτιώθηκε αμυντικά και άλλαξε τα δεδομένα, κυρίως στην τέταρτη περίοδο, με πρωταγωνιστή τον Γκίκα (8 συνεχόμενοι πόντοι) και από κοντά τον Σλότερ με πολύτιμες βοήθειες σε άμυνα και επίθεση.

Βόννη: Μπρούνινγκ 12, Φρέιζερ 6, ΜακΚίνι - Τζόουνς 18, Σίμονς 8, Σλόαν 14, Μπράουν 9, Μπαρτόλο 4, Σαϊμπού 9, Σούμποτιτς 6.

ΑΕΚ: Γιάνκοβιτς 13, Λάνγκφορντ 25, Ματσιούλις 3, Σλότερ 17, Ζήσης 6, Τσάλμερς 6, Χρυσικόπουλος 6, Γκίκας 8, Γκραντ 3, Ρέι 3.

Για την ισοφάριση το Περιστέρι

Για το 1-1 στις νίκες, ώστε να μείνει ζωντανό στο κυνήγι της πρόκρισης, το Περιστέρι υποδέχεται σήμερα τη Χάποελ Ιερουσαλήμ (19.00 - ΕΡΤ) στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τους «16».