Το ΔΣ της Ενωσης Εμποροϋπαλλήλων Θεσσαλονίκης αποχαιρετά με θλίψη την Αιμιλία Κουρτέλη, δραστήριο μέλος του σωματείου από το 1981, η οποία «έφυγε» χτες από τη ζωή. Πρωτοπόρα αγωνίστρια, ήταν πάντα μπροστά στους αγώνες του κλάδου. Διετέλεσε γενική γραμματέας του σωματείου από το 1985 έως το 1992, οπότε και εξελέγη πρόεδρος μέχρι το 1994. Σε αυτή τη χρονική περίοδο ήταν αντιπρόσωπος στην ΟΙΥΕ και διετέλεσε μέλος του ΔΣ. Αμέσως μετά τη συνταξιοδότησή της, δραστηριοποιήθηκε στο Σωματείο Συνταξιούχων του ΙΚΑ «Η Ενότητα».