Με τη συνδρομή του Εθνικού Κέντρου Ερευνας Φυσικών Επιστημών «Δημόκριτος», θα διερευνηθεί η επιβάρυνση της ποιότητας της ατμόσφαιρας από την έκλυση επικίνδυνων χημικών παραγόντων στην ευρύτερη περιοχή της, για πιθανές επιπτώσεις στη δημόσια υγεία. Επίσης, θα εκπονηθεί σχέδιο δειγματοληψιών και χημικών αναλύσεων στη σωματιδιακή ύλη και στην αέρια φάση για τον προσδιορισμό διοξινών, πολυχλωριομένων διφαινυλίων (PCBs), πολυαρωματικών υδρογονανθράκων (PAHs), οργανικού/στοιχειακού άνθρακα καθώς και Πτητικών Οργανικών Ενώσεων (VOCs).
Η δειγματοληψία θα διεξαχθεί σε τέσσερα σημεία περιμετρικά της εστίας, έως 15 χλμ. (Ιερά Οδός, Αγία Παρασκευή, Περιστέρι), και θα επαναληφθούν μετά από δέκα μέρες για να διαπιστωθεί η πιθανή διαφοροποίηση των συγκεντρώσεων των χημικών παραγόντων. Τα δεδομένα θα συλλεχθούν από τον πλησιέστερο μετεωρολογικό σταθμό αλλά και από μετεωρολογικούς αισθητήρες που θα εγκαταστήσει στην περιοχή ο «Δημόκριτος».