Παρασκευή 2 Οχτώβρη 2020
Σελίδα 25
EUROPA LEAGUE
Στους ομίλους με ανατροπή η ΑΕΚ

Σπουδαία πρόκριση, και μάλιστα με ανατροπή, στους ομίλους του Europa League κατάφερε η ΑΕΚ μετά τη σημαντική νίκη επί της Βόλφσμπουργκ με 2-1 σε παιχνίδι νοκ άουτ για τα πλέι οφ της διοργάνωσης. Η «Ενωση», που έχασε πέναλτι με τον Μάνταλο (15') βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο φινάλε του ημιχρόνου (Μεχμέντι 47'). Στην επανάληψη, πιέζοντας περισσότερο, κυρίως μετά το 60', οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν με ...βολίδα του Σιμόες (64') ενώ το γκολ του Ανσαριφάρντ στις καθυστερήσεις σφράγισε τη νίκη - πρόκριση.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Ινσούα, Σιμόες, Κρίστισιτς, Σάκχοφ, Μάνταλος (62' Λιβάγια), Γκαρσία (81' Μαχαίρας), Ολιβέιρα (87' Ανσαριφάρντ).

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Πέρβαν, Ρουσιγιόν, Λακρουά, Γκιλαβογκί, Πάουλο Οτάβιο, Σλάγκερ (60' Γκέρχαρντ), Αρνολντ, Στέφεν, Μεχμέντι, Μπρέκαλο, Βέργκχορστ.